UWAGA!

Sprawa zniszczenia tablicy przy cmentarzu umorzona

 Elbląg, Sprawę prowadziła sędzia Katarzyna Słyś
Sprawę prowadziła sędzia Katarzyna Słyś (fot. Mikolaj Sobczak, archiwum portEl.pl)

Sąd Rejonowy w Elblągu umorzył w poniedziałek postępowanie w sprawie zniszczenia tablicy przy cmentarzu żołnierzy radzieckich. Wyrok nie jest prawomocny. – Sąd nie miał innego wyjścia ze względów proceduralnych – uzasadniała sędzia Katarzyna Słyś.

Sprawa dotyczy wydarzeń z lutego 2022 roku. Prokuratura oskarżyła Pawła Ż i Mateusza Kosińskiego (zgodził się na publikację wizerunku) o to, że znieważyli miejsce upamiętnienia historycznego i umyślnie zniszczyli tablicę pamiątkową na kwotę 600 zł przy cmentarzu żołnierzy radzieckich przy ul. Agrykola. Został z niej oderwany symbol sierpa i młota.

Proces trwał od lutego 2023 roku, a gdy zbliżał się do końca, prokuratura nieoczekiwanie bez podania powodu wycofała z sądu akt oskarżenia. Oskarżeni zgodzili się na takie rozwiązanie, a wojewoda warmińsko-mazurski, który mógłby być oskarżycielem posiłkowym w tej sprawie, z tej możliwości rezygnował. O tych faktach, uzasadniając wyrok umarzający, przypomniała sędzia Katarzyna Słyś. Na jego ogłoszeniu nie było oskarżonych, a jedynie ich obrońca.

- Sąd musi wykonać określone czynności określone w kodeksie postępowania karnego, natomiast jest związany oświadczeniem o cofnięciu aktu oskarżenia. Sąd nie miał innej możliwości, skoro zostały spełnione określone przesłanki, jak umorzenie postępowania – uzasadniała sędzia Katarzyna Słyś. – Chciałabym, żeby była jasna jedna rzecz. Został cofnięty akt oskarżenia i z tą chwilą sąd przestał prowadzić postępowanie. Ten wyrok nie przesądza o winie bądź niewinności oskarżonych, czy ten czyn miał znikomą społeczną szkodliwość czynu czy też nie. Po prostu to jest kwestia proceduralna – mówiła sędzia.

Gdy wojewoda zrezygnował ze swoim praw w procesie, w rolę oskarżyciela posiłkowego próbował wstąpić Robert Koliński, elbląski działacz lewicowy. Sąd jednak odrzucił jego wniosek, argumentując że nie jest pokrzywdzonym w tej sprawie. W miniony piątek Koliński złożył kolejny wniosek, już jako pełnomocnik stowarzyszenia Historia Czerwona, które w celach statutowych ma wpisane m.in. opiekę nad monumentami i miejscami pamięci związanymi z walką antyfaszystowską i społeczną. Sąd stwierdził, że odpowiedź na wniosek jest gotowa i zostanie odesłana do nadawcy. Terminu publikacji wyroku nie przesunięto.

Wyrok umarzający sprawę nie jest prawomocny. Kosztami procesu sąd obciążył Skarb Państwa.

RG

Najnowsze artykuły w dziale Prawo i porządek

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • To ten cmentarz jeszcze istnieje ? Wstyd dla Elbląga !!
  • To już Kotliński wrócił z ruskiego frontu?
  • JAKI wstyd !?... przemyśl !
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    12
    10
    niepotrzebna(2023-11-27)
  • Zaorać ten cmentarz, spakować szczatki i wymienic na wrak tupolewa
  • @TeofilSkorupa - A ty jeszcze nie w Korei Płn. ?
  • Hej, właśnie wróciłem z elbląskiego z sądu i mam cokolwiek absmak jeśli chodzi o polski wymiar sprawiedliwości; ) Sąd niestety odrzucił, po raz kolejny, mój wniosek złożony w piątek do sprawy i ją formalnie dziś umorzył, tłumacząc się żarliwie (acz dość sztucznie) brakiem strony poszkodowanej i formalnym związaniem rąk w sprawie tego ewidentnego przestępstwa, do którego główny oskarżony się przed sądem wcześniej przyznał. Co ciekawe, sąd zupełnie nie ustosunkował się do mojego piątkowego pisma, w którym wskazałem interes prawny Stowarzyszenia Historia Czerwona, który został naruszony działaniem przestępnym oskarżonych (w poprzednim piśmie sąd wyraźnie podkreślił, że musi zostać naruszony interes prawny osób prywatnych lub podmiotów prawnych wprost - i moim zdaniem takie przesłanki tu zaszły, biorąc pod uwagę np. pkt.12 i 13 statutu Stowarzyszenia) i dosłownie po dwóch zdaniach (że odrzucił i że nie ma poszkodowanych!) przeszedł do wyroku, czyli ukręcenia sprawie łba; (... ) [1/2]
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    7
    36
    tow.RobertKoliński(2023-11-27)
  • (... ) Po ogłoszeniu wyroku - sąd na początku powiedział nam (obrończyni zastępczej oskarżonych, dziennikarzowi i mnie, obecnym na sali) - że na nasze pytania odpowie; ale kiedy zapytałem już po ogłoszeniu wyroku o to, dlaczego i z jakich powodów nie uwzględnił on interesu prawnego legalnego i formalnego Stowarzyszenia działającego w RP, to zaczął się wykręcać, że nie będzie odpowiadał na pytania dot. sprawy i w dość obcesowy sposób skierował mnie do... prezesa elbląskiego sądu po odpowiedzi; W ogóle wyglądało na to, że sąd po prostu chciał umyć ręce od tej sprawy - podobnie jak wcześniej prokuratura, prezydent miasta i wojewoda warmińsko-mazurski - i nawet miałem problem z uzyskaniem odpowiedzi, czy dostanę takie uzasadnienie decyzji sądu na piśmie. Ostatecznie sąd odpowiedział, że takie uzasadnienie otrzymam, bo na razie sąd nie miał czasu go sporządzić; Czekam zatem teraz cierpliwie na pisemne uzasadnienie decyzji sądu dot. odrzucenia wniosku o uznanie Stowarzyszenia HCz za podmiot pokrzywdzony w sprawie i będę wtedy działał dalej. [15 lat, ale będę apelował!; ] [2/2]
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    7
    31
    tow.RobertKoliński(2023-11-27)
  • To było celowe działanie żeby sobie pisowskich punkcików nabić
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    9
    12
    Hubbabubba(2023-11-27)
  • Drodzy mieszkańcy i odbiorcy ciepła poczytajcie czym zajmuje się teraz producent ciepła i gdzie są NASZE PONIĄDZE które płacimy za ciepł a w ostatnim roku o ponad 100% więcej.Twój biznes w najlepszej lokalizacji w Tczewie www.portel.pl UWAŻAM ŻE TO POWINNY WYJAŚNIĆ ODPOWIEDNIE ZŁUŻBY BO TO PRZECIE NIE DEWELOPER TYLKO SPRZEDAWCA CIEPŁA.
  • @tow.RobertKoliński - Idź już
  • @tow.RobertKoliński - O Pan Robert lubi Delona i Himilsbacha?
  • Sąd mógł, uzasadniając wyrok wskazać, że takie zachowanie barbarzyńców na cmentarzy jest naganne, bez wymieniania winnych. Tego czynu. W umyśle Elblążan i Polaków powinno trwać przekonanie, że cmentarze są świętością, niezależną od przekonań politycznych. Tym bardziej, że na cmentarzu są także bezimienni czerwonoarmiści, poległych w walce o przywrócenie Elbląga do Rzeczpospolitej Polskiej. Chociaż nie znali jeszcze przyszłości Polski i układów z Jałty. Hashtagi: #Roman
Reklama