UWAGA!

Ławrow: Umowa ws. Kaliningradu zwiastunem ruchu bezwizowego z UE

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow ocenił, że porozumienie o ruchu bezwizowym między Polską a obwodem kaliningradzkim może być zwiastunem ruchu bezwizowego między całą Rosją a UE.

Ławrow mówił o tym na spotkaniu rady szefów podmiotów Federacji Rosyjskiej przy MSZ, zapowiadając wizytę ministra Radosława Sikorskiego w środę w Moskwie.
       - 14 grudnia zrobimy bardzo ważny krok we wspieraniu mieszkańców regionu w ich kontaktach z krajami Unii Europejskiej - powiedział Ławrow. - Podpiszemy w czasie wizyty porozumienie o ruchu bezwizowym obejmujące mieszkańców całego obwodu kaliningradzkiego oraz proporcjonalne pod względem wielkości sąsiadujące regiony Polski, w tym miasta Gdańsk i Sopot - dodał.
       Mam nadzieję, że stanie się to projektem "pilotażowym", balonem próbnym, który pozwoli na pozytywną, jak liczę, praktyczną ocenę możliwości ruchu bezwizowego, ułatwionego trybu podróży do strefy Schengen - mówił Ławrow.
      
       Podpiszą porozumienie?
       Jak zapowiadał Sikorski, w środę może nastąpić podpisanie porozumienia, które umożliwi objęcie ułatwieniami wszystkich mieszkańców obwodu kaliningradzkiego i znacznej części województw pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Chodzi o rozszerzenie już obowiązujących przepisów unijnych o małym ruchu granicznym z obwodem kaliningradzkim. Region ten graniczy z Litwą i Polską, mieszka w nim około miliona osób.
       Największa odległość między północą a południem obwodu kaliningradzkiego wynosi 108 km, a między wschodem a zachodem - 205 km. Tymczasem, obecne regulacje europejskie pozwalają na ustanowienie małego ruchu granicznego jedynie w pasie 30 km, a maksymalnie 50 km po obu stronach granicy.
       W lipcu Komisja Europejska zaproponowała, by rozszerzyć unijne przepisy o ruchu przygranicznym na obwód kaliningradzki i proporcjonalny obszar po stronie polskiej. Umowa została jednak tak sformułowana, by nie zmieniać definicji strefy małego ruchu przygranicznego uzgodnionej przez UE w 2006 roku i nie tworzyć tym samym precedensu.
      
       Tylko niektóre powiaty
       Tak więc, porozumienie dotyczy jedynie niektórych powiatów w Polsce, a nie całych województw. Obejmuje ono na Pomorzu: Sopot, Gdańsk, Gdynię oraz powiaty: pucki, gdański, nowodworski i malborski, a w województwie warmińsko-mazurskim: Elbląg, Olsztyn oraz powiaty: elbląski, braniewski, lidzbarski, bartoszycki, olsztyński, kętrzyński, mrągowski, węgorzewski, giżycki, gołdapski, olecki.
       W osobnej deklaracji załączonej do porozumienia Polska przedstawiła wszystkie środki, które podjęła, aby zapewnić szczelną kontrolę granicy z Kaliningradem.
       Jak wielokrotnie podkreślali unijni dyplomaci, rozszerzenie porozumienia na cały rosyjski obwód ma ułatwić przekraczanie granic wszystkim jego mieszkańcom i zapobiec tworzeniu sztucznych podziałów.
      
       źródło: wiadomosci.gazeta.pl
      
      

Najnowsze artykuły w dziale Prasówka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama