UWAGA!

Zimowe nalewki dla koneserów

Nie ma nic lepszego na zimowe wieczory niż kapka napoju, od którego krew żywiej krąży. Może to być herbata z rumem albo kieliszeczek wyrafinowanej nalewki własnej roboty. Jednak, żeby móc poczęstować gości swoim produktem w okresie Świąt Bożego Narodzenia, na Sylwestra lub później, w karnawale, do pracy trzeba przystąpić już teraz.

Wielu koneserów zazdrośnie strzeże własnych, oryginalnych receptur. Inni ciągle eksperymentują z proporcjami, składnikami i aromatycznymi dodatkami. Choć długie, zimowe wieczory sprzyjają eksperymentowaniu, wszystkim początkującym radzimy jednak skorzystać z przepisów sprawdzonych i gwarantujących sukces oraz uznanie wśród poczęstowanych konsumentów. Wszystkie składniki potrzebne do skomponowania zimowych nalewek można dostać w elbląskich sklepach.
      
       Nalewka na suszonych śliwkach
      
Składniki: 25 dag suszonych śliwek, 1/41 spirytusu 95%, 11 wódki 45%, 11 przegotowanej wody.
       Przygotowanie: Śliwki pokroić, wsypać do butli szklanej, zalać spirytusem i wódką, zakorkować. Macerować przez 4-6 tygodni, co kilka dni wstrząsając butlą. Po tym czasie zlać płyn znad śliwek do innego naczynia przez lejek z watą. Śliwki zalać wodą, a po 2 dniach zlać ją do poprzednio odlanego płynu, wymieszać i pozostawić do sklarowania. Po kilku dniach zlać wódkę znad osadu, przecedzić przez watę do uprzednio przygotowanych butelek.
      
       Koniak domowy
      
Do gąsiorka wrzucić 20 dag suszonych śliwek bez pestek, zalać 50-proc. wódką, szczelnie zakorkować i zostawić na 4 tygodnie, po czym zlać wódkę, przefiltrować, porozlewać do butelek, starannie je zakręcić, wynieść w chłodne, suche miejsce na co najmniej rok. Po tym czasie wódka będzie smakować jak prawdziwy koniak.
      
       Wzmacniająca miętówka
      
Składniki na 4 litry: 3 l wódki 45 %, 1 l wódki 40 %, 100 g nasion anyżu, 100 g suchej mięty pieprzowej, 100 g suszonej skórki pomarańczowej.
       Skórkę pomarańczową drobniutko pokroić. Anyż, skórkę i miętę wsypać do 5-litrowego gąsiorka, zalać wódką 45 %, szczelnie zakorkować. Odstawić w ciepłe miejsce na 2 tygodnie. Od czasu do czasu potrząsać gąsiorem. Po 2 tygodniach wódkę delikatnie przelać do innego naczynia, a pozostałe w gąsiorku przyprawy zalać wódką 40 %. Ponownie zamknąć i odstawić. Po miesiącu obie wódki razem przecedzić przez gazę, rozlać do butelek, zakorkować, odstawić na co najmniej 6 miesięcy w chłodne miejsce.
      
       Pomarańczowa gorzka
      
Z dokładnie umytych sześciu pomarańczy okroić bardzo ostrym nożem tylko żółtą skórkę, następnie wysuszyć ją, wrzucić do gąsiorka i zalać dwoma litrami 45-proc. wódki. Gąsiorek szczelnie zakorkować i zostawić w ciepłym miejscu na 8-10 dni (nie dłużej!). Po tym czasie zlać wódkę, dodać sok wyciśnięty z dwóch malinowych pomarańczy, dokładnie wymieszać, rozlać do butelek. Butelki szczelnie zakręcić. Wódka po dodaniu soku pomarańczowego może trochę zmętnieć, ale po paru tygodniach się wyklaruje. Im dłużej leżakuje, tym jest lepsza.
      
       Karnawałowa
      
Składniki na 3 litry: 3 l wódki 70 % (pół na pół spirytusu 95 % i wódki 45 %), 250 g rodzynek, 250 g suszonych fig, 4 listki laurowe, 250 g daktyli, 250 g chleba świętojańskiego.
       Przygotowanie: Figi i daktyle pokroić w cienkie paseczki. Listki laurowe pokruszyć. Chleb świętojański pokroić. Wszystkie składniki wrzucić do gąsiorka, zalać wódką, szczelnie zakorkować, odstawić w ciemne, ciepłe miejsce na 2-4 tygodnie. Od czasu do czasu potrząsać gąsiorem. Nalewkę przefiltrować przez gazę albo bibułę. Następnie porozlewać do butelek, szczelnie zakorkować i odstawić na co najmniej 8-10 miesięcy, by nabrała mocy i pięknego zapachu.
      
       Korzenna na chandrę
      
Składniki na 1 ½ litra: ½ l spirytusu 95 %, ½ l wódki 40 %, laska cynamonu, laska wanilii, 6-8 goździków, ½ łyżki otartej skórki z pomarańczy, ½ łyżki mielonej gałki muszkatołowej. Na syrop: 1 szklanka miodu, 1 szklanka przegotowanej wody.
       Przygotowanie: Skórkę pomarańczową, wanilię, cynamon, gałkę muszkatołową i goździki wrzucić do gąsiorka. Wódkę wymieszać ze spirytusem, zalać przyprawy. Gąsiorek szczelnie zakorkować i odstawić w ciemne miejsce na 2 tygodnie. Codziennie potrząsać gąsiorkiem. Po 2 tygodniach nalewkę przez gazę ułożoną dodatkowo na sicie.
       Przygotować syrop: miód i wodę zagotować w dużym rondlu, zdjąć z ognia. Do gorącego syropu powoli wlewać przefiltrowaną nalewkę, dokładnie wymieszać. Rozlać do butelek, szczelnie zakorkować i odstawić w chłodne miejsce na co najmniej 5-7 miesięcy. W odpowiednim czasie nalewka nie tylko rozgrzeje i poprawi nastrój, ale i zlikwiduje uczucie zbyt pełnego żołądka.
      
       Aromatyczna pomarańczówka
      
Składniki na 5 litrów: 2 l spirytusu 95 %, 2 szklanki przegotowanej wody, 10 pomarańczy, 2 cytryny, laska wanilii, 15 goździków, laska cynamonu. Na syrop: 3 szklanki przegotowanej wody, 1 i ½ kg cukru
       Przygotowanie: Wanilię pokroić, laskę cynamonu pokruszyć. Pomarańcze i cytryny dokładnie wyszorować pod bieżącą wodą, sparzyć wrzątkiem, osuszyć, zetrzeć skórkę na tarce z grubymi oczkami. Owoce obrać, porozdzielać na cząstki, wrzucić do gąsiorka. Dodać otartą skórkę z pomarańczy i cytryn, wanilię, cynamon i goździki. Zalać spirytusem rozcieńczonym 2 szklankami przegotowanej wody. Gąsiorek szczelnie zakorkować, odstawić w ciepłe miejsce na 2-3 tygodnie. Nalewkę zlać. Owoce wyłożyć na sito, odcisnąć. Oba płyny przecedzić przez gazę. Cukier gotować z 3 szklankami wody aż do rozpuszczenia. Zdjąć z ognia. Do gorącego syropu powoli wlewać nalewkę, po czym wymieszać. Rozlać do butelek, zakorkować i odstawić w ciemne, chłodne miejsce na kilka miesięcy.
      
       Rozgrzewająca kardamonka
      
Składniki na 3 litry: 3 l wódki 50 %, sok wyciśnięty z 3 cytryn, starta skórka z 1 cytryny, 15 g kardamonu.
       Przygotowanie: Skórkę cytrynową i kardamon wrzucić do 5-litrowego gąsiorka, wlać sok z cytryn i wódkę. Szczelnie zakorkować, odstawić w ciepłe miejsce na 2 tygodnie. Od czasu do czasu potrząsać gąsiorem. Po 2 tygodniach nalewkę przefiltrować przez gazę lub bibułę, przelać do butelek, zakorkować i odstawić na co najmniej 6 miesięcy (im dłużej nalewka będzie dojrzewać, tym będzie lepsza).
      
      
oprac. MK

Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama