UWAGA!

Zadbaj o serce

Tegoroczne hasło obchodów Światowego Dnia Serca: „Twój świat, twój dom, twoje serce” ma uświadomić społeczeństwom, że gospodarstwo domowe jest najodpowiedniejszym miejscem do rozpoczęcia działań w celu poprawy zdrowia serca. W obchody zaangażował się Szpital Wojewódzki w Elblągu, który w sobotę 1 października przeprowadzi akcję profilaktyczną.

Światowy Dzień Serca to wydarzenie o randze międzynarodowej, odbywające się od 2000 roku w ponad 100 krajach na całym świecie. Zostało zainspirowane przez World Heart Federation z udziałem World Health Organisation (WHO), UNESCO i UNICEF’u. Ta, cykliczna już, impreza ma na celu zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej chorób serca oraz promocję zdrowego stylu życia, któremu przeciwstawia się tak często obecna w naszym życiu zła dieta, palenie papierosów, zażywanie narkotyków czy otyłość. A to tylko niektóre przyczyny zawałów serca i innych schorzeń, w wyniku których rocznie umiera na świecie ponad 17 mln osób.
      
       Jak dbać o serce?
       World Heart Federations wraz ekspertami z całego świata ustaliło cztery podstawowe zasady, których przestrzeganie minimalizuje wystąpienie chorób serca:
      
       1. Zaprzestanie palenia papierosów w domu – w trosce o zdrowie swoich najbliższych powinniśmy unikać sytuacji, w których poprzez nałóg stają się biernymi palaczami.
      
       2. Używanie zdrowych produktów i przestrzeganie diety – warto zacząć dzień od smacznego owocu oraz zadbać, by kolacja zawierała porcję zdrowych warzyw. Lunch przygotujmy samodzielnie i zabierzmy ze sobą do pracy.
      
       3. Aktywność fizyczna – ograniczmy czas spędzany przed telewizorem do maksymalnie dwóch godzin dziennie. Lepiej spędzić ten czas wraz z rodziną na świeżym powietrzu. Gdy to możliwe, zrezygnujmy z jazdy samochodem na rzecz roweru lub spaceru.
      
       4. Badania kontrolne – regularna kontrola poziomu cholesterolu i cukru we krwi oraz ciśnienia umożliwia wykrycie chorób sercowo-naczyniowych we wczesnym stadium i zapobieganie ich rozwojowi.
      
       Ponad 70 procent zawałów serca i udarów mózgu zdarza się w warunkach domowych, gdy członek rodziny jest obecny i dostępny, by pomóc ofierze. Dlatego warto wiedzieć, jakie są oznaki sygnalizujące możliwość wystąpienia zawału serca. A są to: ucisk lub ból w klatce piersiowej; ucisk lub ból promieniujący na inne górne partie ciała jak ramiona, plecy, szyja, żołądek lub szczęka lub/oraz duszności, którym niekoniecznie musi towarzyszyć uczucie dyskomfortu w klatce piersiowej, Inne objawy to niewyjaśnione osłabienie lub zmęczenie, niepokój, dziwne bóle nerwowe, niestrawność, zimne poty, nudności, wymioty, zawroty głowy i omdlenia.
       Objawy świadczące o możliwości wystąpienia udaru niedokrwiennego mózgu to nagły niedowład w części twarzy, ramionach lub nogach, częściej występujący tylko po jednej stronie ciała; nagłe problemy z mówieniem lub rozumieniem mowy; nagłe problemy ze wzrokiem – w jednym lub obu oczach jednocześnie; problemy z poruszaniem się, zawroty głowy, utrata równowagi i koordynacji ruchowej; nagły silny ból głowy bez przyczyny. W przypadku wystąpienia któregoś z objawów, należy bezzwłocznie wezwać pomoc medyczną.
       Do czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych należą: wysokie ciśnienie krwi, nadwaga, wysoki poziom cholesterolu, palenie papierosów, niska aktywność fizyczna i cukrzyca.
       Warto zatroszczyć się, aby nasze domy stały się miejscem, gdzie szczególną wagę przykłada się do zdrowego trybu życia. Aby to zrobić, należy ograniczyć palenie tytoniu w warunkach domowych, zadbać o zdrową dietę oraz wysoką jakość spożywanych pokarmów, uprawiać sport oraz regularnie wykonywać badania kontrolne.
       Najbliższa okazja nadarzy się w sobotę (1 października) w holu głównym Szpitala Wojewódzkiego w godzinach 8-13, gdzie będą wykonywane bezpłatne pomiary: ciśnienia tętniczego, cukru i cholesterolu, wagi ciała i wzrostu z obliczaniem BMI.
      
mk

Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • wszystko to potłuc o kant czterech liter gdy na wizytę u kardiologa czekam już cztery miesiące. to są rządy p. dyrektor tylko tyle pacjentów na ile jest kasa -reszta pod płot
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    OCZEKUJĄCY NAS WIZYTE(2011-09-27)
  • W zadnej refundowanej przez NFOZ poradni kardiologicznej juz w sierpniu nie bylo miejsc na biezacy rok!!! Na Krolewieckiej jak najbardziej, miejsca sa, za bodajze 80 zlotych za wizyte. To po jakiego place te skladke na ten chory fundusz???
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Sercowiec(2011-10-04)
  • Zgadzam sie nie róbcie takich aakcji -tylko przyjmujcie pacjentów kiedy potrzebują pomocy, bo p. do gastrologa na ten rok juz nie ma miejsc, a człowiek cierpi -wiec nie mówcie takich farmazonów bo płakać sie chce. Poprostu trzeba załatwic sobie wizytę prywatna, na którą nie wszystkich stać!!!!Wiec takie soboty -moim zdaniem wogóle nie sa m\na miejscu, ostatnio choruje i muszę być konsultowana z róznymi specjalistami -wizyta u nich łączy sie z cudem !!!!!To jest tragedia-dopiero. Można naprawdę w tym oczekującym czasie wykitować. I co mi wtedy z takiej soboty???
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Załamana służba zdrowia(2011-10-11)
Reklama