Krzywica u dzieci w miastach była znana od stuleci. Zbawienny wpływ kąpieli słonecznych został stwierdzony w XIX wieku. Polski uczony Jędrzej Śniadecki opisał takie kąpiele jako leczenie krzywicy. W początkowych latach XX wieku potwierdzono korzystne działanie tranu. Dalsze badania doprowadziły do wykrycia witaminy D.
Wszyscy, szczególnie mamy kojarzą witaminę D z podawanym noworodkom i niemowlętom preparatem mającym zapobiegać krzywicy. Dorośli mogą jeszcze pamiętać obrzydliwy smak wspomnianego tranu.
Witamina D to steroidowy związek organiczny rozpuszczalny w tłuszczach. Witamina D3 występuje w organizmach zwierzęcych.
80-100 proc. aktywnej postaci witaminy D3 powstaje w skórze pod wpływem promieni UV-B. Jedynie niewielkie ilości aktywnej postaci pochodzą ze źródła pokarmowego.
Ponad 80 proc. populacji cierpi z powodu obniżonego stężenia witaminy D. Dolegliwości nie zawsze są jednoznacznie kojarzone z jej niedoborem. U dorosłych witamina D ma wpływ na:
- kości - osteomalacja i osteoporoza (w przypadku niedoboru),
- mięśnie i nerwy – mialgia i miopatia (witamina regeneruje neurony, zwiększa masę mięśniową),
- układ odpornościowy – indukuje wydzielenie peptydów o właściwościach bakteriobójczych,
- układ wewnątrzwydzielniczy – suplementacja witaminy D poprawia wydzielanie insuliny i tolerancję glukozy,
a także:
- zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre typy nowotworów,
- suplementacja wydaje się zmniejszać sezonowe zaostrzenia choroby w przebiegu stwardnienia rozsianego,
- niedobór zwiększa ryzyko miażdżycy oraz nadciśnienia tętniczego.
Nasuwa się pytanie dlaczego ostatnio tak dużo mówi się o niedoborach witaminy D z uwzględnieniem osób dorosłych. Ograniczenie ekspozycji na słońce, zamknięcie w biurach i spędzanie czasu przed komputerem lub na zakupach, ubrania może i zmniejszają ryzyko wystąpienia czerniaka ale również ograniczają syntezę witaminy D w skórze. Dodatkowo stosowanie kremów z filtrami może wpływać na równowagę organizmu w tym zakresie. Tak więc zadajemy sobie kolejne pytanie o suplementację.
Chociaż przedawkować witaminę D jest trudno to jednak dawkowanie „na ślepo” wydaje się niebezpieczne. Głównie w zakresie gospodarki wapniowo-fosforanowej można doprowadzić do poważnych zaburzeń. Metody badań stają się coraz lepsze, a wprowadzenie technik LC MS/MS (chromatografii cieczowej i spektrometrii mas) zapewnia bardzo precyzyjne wyniki.
Synevo proponuje:
- Oznaczenie stężenia witaminy D w różnych postaciach,
- Oznaczenie stężenia wapnia i fosforanów.
- Celowa jest ścisła współpraca z lekarzem rodzinnym lub innym specjalistą w zakresie zarówno diagnostyki jak i doboru formy uzupełnienia witaminy D.
Laboratorium Medyczne Synevo zaprasza na akcję promocyjną oznaczenie poziomu witaminy D3 (25-hydroksy witaminy D) do 28 lutego.
Punkt Pobrań Synevo
Elbląg, ul. Kosynierów Gdyńskich 51-53
Czynny od poniedziałku do piątku
W godz. od 7 do 12.
Szczegółowe informacje dla pacjentów dostępne w pukcie pobrań pod numerem tel. 55 611 0300.
Zapraszamy również na stronę: www.synevo.pl.