UWAGA!

Uwaga na kleszcze

 Elbląg, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego ostrzega przed kolejną inwazją kleszczy
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego ostrzega przed kolejną inwazją kleszczy

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego ostrzega przed kolejną inwazją kleszczy. Wybierając się na spacer do parku, lasu lub na działkę warto spryskać obuwie preparatami antykleszczowymi i odpowiednio się ubrać. Zobacz jakie objawy mogą wystąpić po ukąszeniu i jak się leczyć.

Profilaktyka
       Najlepszą metodą prewencji przed chorobami odkleszczowymi jest unikanie kontaktu z kleszczami, a w przypadku ukąszenia szybkie i prawidłowe usuwanie ich ze skóry.
       Przy usuwaniu pasożyta najlepiej używać pęsety, którą należy uchwycić kleszcza jak najbliżej skóry i zdecydowanym ruchem pociągnąć w górę. Miejsce po ukąszeniu należy zdezynfekować np. za pomocą spirytusu. Jeśli resztki pasożyta pozostały w skórze należy zgłosić się do lekarza w celu ich usunięcia.
       Nie zaleca się profilaktycznego podawania antybiotyku po ukąszeniu przez kleszcza, jeżeli nie wystąpiły objawy rumienia wędrującego.
       Szczepienie przeciwko KZM jest skuteczną formą ochrony przed zakażeniem wirusem kleszczowego zapalenia mózgu. Można się zaszczepić tylko i wyłącznie po konsultacji z lekarzem, który ustali brak przeciwwskazań do podania szczepionki. Skuteczny schemat szczepienia obejmuję trzy dawki, kolejne dawki podawane w odstępie wskazanym przez producenta szczepionki lub lekarza.
       Ochronny poziom przeciwciał u osoby szczepionej uzyskuje się po podaniu drugiej dawki. Tak więc aby szczepienie było skuteczne należy je rozpocząć co najmniej dwa miesiące przed planowaną wizytą w terenie występowania choroby. Wyżej wymieniony cykl szczepienia zachowuje skuteczność przez około 5 lat. Zalecane jest więc podawanie dawek przypominających szczepionki co 5 lat.
      
       Kleszcz
       Kleszcz pospolity (Ixodes ricinus) jest pajęczakiem, który przechodzi trzy fazy cyklu rozwojowego od larwy poprzez nimfę aż do postaci dorosłej w ciągu 2-3 lat. Dorosły kleszcz jest wielkości główki od szpilki ale po napiciu się krwi zwiększa swój rozmiar kilkakrotnie. Kleszcz, aby mógł się przekształcić w kolejną postać, musi napić się krwi zwierzęcia lub człowieka.
      
       Zagrożenie
       Główne zagrożenie, jakie stanowią dla ludzi kleszcze to przenoszone przez nie choroby. Drobnoustroje chorobotwórcze przedostają się do kleszczy wraz z krwią zakażonych żywicieli. Do zakażenia dochodzi w czasie ukłucia, gdy następuje bezpośrednie wprowadzenie zarazków do krwi. W Polsce najczęściej przenoszone przez nich choroby to: borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu (KZM).
      
       Kiedy?
       Większość przypadków zachorowań zdarza się późną wiosną oraz w okresie letnim ponieważ w tym okresie kleszcze są aktywne.
      
       Gdzie?
       Kleszcze bytują głównie w obszarach zalesionych, trawiastych, w gęstych zaroślach, paprociach, na leszczynie – również w parkach miejskich i na obrzeżach osiedli mieszkaniowych otoczonych terenami zielonymi.
      
       Objawy
       Borelioza:
       W miejscu ukłucia przez kleszcza pojawia się tzw. rumień wędrujący – zmiana o kształcie owalnym, która w miarę upływu czasu powiększa się. W typowych przypadkach zmiana przybiera kształt obrączkowaty, jednak czasami może mieć inną postać lub w ogóle nie występuje. Rumieniowi towarzyszyć mogą objawy grypopodobne: gorączka, zmęczenie, bóle głowy, uczucie rozbicia.
       Jeżeli nie podejmie się skutecznego leczenia rumienia wędrującego mogą rozwinąć się objawy późne. Dochodzi wtedy do zajęcia różnych narządów wewnętrznych: stawów, ośrodkowego układu nerwowego, serca. Zmiany są często trudne do zdiagnozowania i niespecyficzne dla tej choroby.
       Kleszczowe zapalenie mózgu:
       Objawy kleszczowego zapalenia mózgu są podobne do infekcji grypowej z towarzyszącą gorączką, bólami głowy, nudnościami i wymiotami. W wywiadzie ważne jest powiedzenie lekarzowi o pokłuciu przez kleszcza lub przebywaniu w miejscach gdzie kleszcze występują.
       W większości przypadków kleszczowe zapalenie mózgu przebiega łagodnie, jednak mogą wystąpić powikłania. Do najczęściej zaobserwowanych powikłań należą objawy uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego: niedowłady, trwałe uszkodzenie słuchu, zaburzenia funkcji móżdżku.
      
       Leczenie
       Borelioza:
       W leczeniu boreliozy stosuje się antybiotykoterapię. Im antybiotykoterapia jest wcześniej rozpoczęta, tym rokowanie i poprawa stanu zdrowia są lepsze. Leczenie objawów fazy późnej boreliozy jest trudne i bywa mało skuteczne.
       Kleszczowe zapalenie mózgu:
       Nie ma leku, który zwalcza infekcję wirusem KZM. Leczenie jest więc wyłącznie objawowe, mające na celu zwalczenie objawów zapalnych.
      
oprac. mk

Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Bardzo proszę o poinformowanie naszego społeczeństwa, że nie wszystkie kleszcze są nosicielami boreliozy i zapalenia opon mózgowych. Spostrzeżenie kleszcza na skórze nie jest nagłym wskazaniem do wizyty u lekarza!!! Trzeba podjąć próbę usunięcia kleszcza (najlepiej pensetką lub specjalą pompką z apteki). Dopiero gdy zauważymy patrologiczne objawy, o których jest mowa w artykule trzeba zgłosić się do Poradni Rodzinnej.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    lekarz(2010-07-15)
  • Hohoho, panie lekarzu, a moze jeszcze wyjasni nam Pan jak rozpoznawac po wyglądzie, który kleszcz jest nosicielem, a który nie.
  • Mądry Pan Lekarz, bo sam pewnie nie miał "szczęścia" zachorować. Wbrew temu co piszą w przestarzałej literaturze medycznej, borelioza nie jest chorobą typu grypa czy przeziębienie, którą można wyleczyć w krótkim czasie. Krętek to sprytna bestia i nie tak łatwo ją pokonać. Pomimo tego, że bardzo szybko rozpoznałam u siebie boreliozę (2 tygodnie po ugryzieniu kleszcza miałam rumień) i dostałam antybiotyk, niestety choroba postępowała i w ciągu kolejnych 4 miesięcy mój organizm odmówił posłuszeństwa. Stawy, przeogromny ból, pieczenie skóry, zmęczenie i dziesiątki innych objawów. Dziś czuję się zdrowa, a to dlatego, że zdecydowałam się na nierekomendowane i nie refundowane leczenie przez NFZ metodą amerykańskiego towarzystwa ILADS. 16 miesięcy agresywnego leczenia skojarzoną antybiotykoterapią, do tego ścisła dieta i masa probiotyków dała efekt. Niestety lekarzy w Polsce leczących w ten sposób choroby odkleszczowe jest niewielu. Mają setki, a nawet tysiące pacjentów z przewlekłą boreliozą, gdyż wielu z nich to właśnie pacjenci naszych lekarzy rodzinnych i zakaźników, którzy mało wiedzą, albo też nie chcą wiedzieć o tym paskudztwie i ordynują standardowe leczenie (21 dni doxycykliny i do widzenia). A objawy? Mają w nosie i wmawiają człowiekowi zespół poboreliozowy. Tak więc Panie Doktorze, trochę więcej pokory, wyczucia i chyba intuicji lekarskiej, której jak widać Panu brakuje.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    już zdrowa(2010-07-15)
  • Zgadzam sie, ze nie nalezy tego ignorowac. .. Moj brat po ugryzieniu kleszcza najpierw dostal 40 stopniowej goraczki, a pozniej niewiadomo czemu spał całymi dniami wstajac moze na 2 godziny. .. Lekarze rodzinni rozlozyli rece i nikomu nie przyszlo do glowy zeby wypowiedziec slowo bolerioza. .. W rezultacje sila rodzice zawiezli go do szpitala po 4 dniach jego cierpien (bo oczywiscie nikt nie mogl wypisac skierowania), gdzie bardzo madry Pan doktor stwierdzil ZAPALENIE OPON MOZGOWYCH. .. Ktore bylo na takim zaawansowanym poziomie, ze grozil mu wózek inwalidzki. .. Brat trafil na 2 miesiace do izolatki na oddzial zakazny, gdzie nie mielismy wstepu. .Rozmawialismy z nim jedynie na gg lub przez telefon. . Dodatkowo po wyjsciu zauwazylismy ze brat sie zmienil. .Stal sie nerwowy, mial czestrze bole glowy, potrzebuje wiekszej ilosci godzin snu, a co miesiac musi jezdzic na badania krwi. .. A co najlepsze nie bylo zadnego rumienca w miejscu ugryzienia. .. Brat po prostu zauwazyl kleszcze i go usuna, a po 2 tyg wyszly skutki uboczne. . TAKIE MALE DRANSTWO A TYLE PROBLEMOW>>>>
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Przemash(2010-07-15)
  • Do komentujących - nie neguję, że borelioza czy zapalenie opon mózgowych to ciężkie choroby. Próbuję tylko wyjaśnić, że kleszcza należy spróbować usunąć we własnym zakresie. Jeżeli kleszcz jest nosicielem to nie ma znaczenia czy usunie go lekarz czy "cywil". Nie ma też znaczenia czy usunie się go pół godziny po ukąszeniu czy w kilka godzin po ( 2-ga w nocy czy 8-ma rano). Oczywiście jak zawsze lekarz jest winny. .. nie to, że pacjent przypomina sobie o ukąszeniu dopiero jak pojawiają się dziwne objawy. Acha! czasem najlepszą profilaktyką przeciwko chorobom odkleszczowym jest wytrzepanie ubrań po spacerze lub prysznic.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    lekarz(2010-07-16)
  • Problemem jest to że 1/3 obecnej populacji kleszczy jest nosicielami boreliozy. Dzięki właścicielom zwierząt którzy zabierają swoje pociechy do lasu a później pozwalają z kleszczem biegać mu pod blokami i w parkach mamy te małe potwory niemal pod nosem. Nie raz zdejmowałem je z siebie chodząc w okolicach krzewów w centrum betonowej dżungli. Trzy tysiące jaj na jeden wylęg, do tego darmowy transport w postaci ludzi i psów. Czasami lepiej nie wiedzieć kto żyje obok nas.
  • Do już zdrowej. .. Czy w Elblągu można znaleźć lekarza leczącego metodą Ilads? Mam boreliozę leczoną tradycyjnie trzy miesiące temu. Teraz chodzę po ścianach z bólu mięśni. Gdzie w Elblągu szukać lekarza, który skutecznie i odpowiedzialnie podejdzie do boreliozy.
  • Wywołuje się sztuczną panikę z powodu, ,Ptasiej grypy'' lub świńskiej, które na całym świecie mają znikomą ilość zakażeń i prawie żadne powikłania, a ukrywa się stan pandemii boreliozy. Latami setki tysięcy ludzi leczy się na powikłania po zarażeniu boreliozą a nikt nie próbuje jej prawidłowo leczyć a przede wszystkim podjąć działania przeciw samym sprawcom. Na boreliozę nie ma szczepionki. A spryskiwanie i trzepanie ubrań g. .. .pomoże. Są osoby, które kleszcze uwielbiają. Mnie co roku po kilkadziesiąt gryzie. Żeby przetrwać lato musiałabym zamknąć się w betonowym bunkrze.
  • Niestety lekarza w Elblągu leczącego wg ILADS nie ma. Najbliższy znajduje się w Olsztynie. Ja leczyłam się w Krakowie. Namiary na lekarza uzyskasz, kontaktując się ze Stowarzyszeniem Chorych na Boreliozę www. borelioza. org Pozdrawiam i życzę jak najszybszego rozpoczęcia dobrego leczenia, bo objawów może przybywać. Radzę nie czekać aż samo przejdzie.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    już zdrowa(2010-07-16)
  • Gdyby stosować się do metody leczenia ILADS, to w zasadzie wszyscy ludzie powinni przez wiele lat przyjmowac duże dawki antybiotyków. Przynajmniej ci, którzy wielokrotnie sa w ciągu sezonu gryzieni przez kleszcze.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    czesio(2010-11-09)
Reklama