UWAGA!

Ubezpieczenie OC nie zawsze wystarczy za granicą

 Ubezpieczenie OC nie zawsze wystarczy za granicą

 Planujesz wyjazd za granicę samochodem? By uniknąć przykrych niespodzianek podczas podróży, musisz się odpowiednio przygotować. Zanim wyjedziesz, sprawdź ważność ubezpieczenia OC oraz dowiedz się, czy w kraju, do którego podróżujesz respektowana jest polska polisa od odpowiedzialności cywilnej.

Biorąc pod uwagę statystyki, w 2013 roku polscy kierowcy spowodowali aż 40 tysięcy wypadków. W większości przypadków koszty szkód pokryło towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy, dzięki czemu kierowca uniknął finansowej odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę. Trzeba jednak wiedzieć, że w niektórych krajach ubezpieczenia OC mogą nie być wystarczające. 
      
       Kiedy za granicą obowiązuje OC wykupione w Polsce?

       Ubezpieczenie OC wykupione u polskiego ubezpieczyciela jest akceptowane w większości krajów europejskich. Jeśli więc podróżujesz do Czech, Słowacji, Włoch czy Francji, wystarczy zabrać ze sobą potwierdzenie wykupienia polisy z informacją o dacie jej ważności.
      
       Kiedy OC nie wystarczy za granicą?

       Nie wszędzie jednak jest tak, że ubezpieczenie OC stanowi podstawę do wypłaty świadczenia osobie poszkodowanej przez towarzystwo ubezpieczeniowe. W takich krajach jak: Albania, Andora, Białoruś, Ukraina, Turcja, Rosja, Maroko czy Serbia cały czas obowiązuje Zielona Karta. Stanowi ona Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy. Jest to dokument potwierdzający fakt objęcia ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej pojazdu, którym został spowodowany wypadek.
       Jeżeli więc planujesz wyjazd do jednego z wyżej wymienionych krajów, musisz poprosić ubezpieczyciela o wydanie Zielonej Karty.
      
       Ile kosztuje brak ubezpieczenia OC?
       Kierowca podróżujący samochodem, który nie posiada ważnej polisy OC może ponieść poważne konsekwencje. Nie chodzi wyłącznie o kary finansowe nałożone przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Duże straty finansowe spowodowane są faktem, że z powodu braku ubezpieczenia, to kierowca zmuszony jest wypłacić osobie poszkodowanej świadczenie - z własnych środków. Ku przestrodze może posłużyć następujący przykład.
       Polski kierowca prowadzący pojazd w Bułgarii spowodował wypadek, w którym śmierć poniosły dwie osoby będące pasażerami samochodu poszkodowanego. Sprawca nie posiadał ważnego ubezpieczenia OC, a przy tym miał ponad 1 promil alkoholu we krwi. Sąd przyznał bliskim ofiar wysokie odszkodowania, wynoszące 270 tys. euro. Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych wypłaciło świadczenie, które polski kierowca musiał zwrócić z własnych środków.
      
       Wykup ubezpieczenie OC i podróżuj bez obaw
       Jeśli chcesz mieć pewność, że spowodowany przez ciebie wypadek nie nałoży na ciebie obowiązku wypłaty odszkodowania z własnej kieszeni, wykup polisę OC. Porównaj ubezpieczenie komunikacyjne z porównywarką Rankomat.pl i wybierz najtańszą opcję. Dzięki temu wypadek podczas podróży nie nadwyręży domowego budżetu.
      
---------- Reklama ----------

Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie