UWAGA!

System Rapex

 Elbląg, System Rapex

Coraz częściej w mediach konsumenci słyszą o systemie Rapex, jednakże nie do końca wiedzą na czym ten system polega i co on oznacza.

System Rapex został utworzony dla zapewnienia wysokiego poziomu ochrony zdrowia i bezpieczeństwa konsumentów na obszarze Unii Europejskiej. Podstawą prawną jego funkcjonowania jest Dyrektywa 2001/95/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 3 grudnia 2001 r. w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów. Cel ten można osiągnąć poprzez wprowadzenie wymogu ogólnego bezpieczeństwa produktów oraz szybką wymianę informacji pomiędzy państwami członkowskimi o Komisją Europejską na temat produktów stwarzających zagrożenie oraz środków podjętych w danym kraju, by wykluczyć lub ograniczyć ich wprowadzanie na rynek, a także ewentualnie użytkowanie. Zarówno wskazana dyrektywa jak i sam system jest skierowany do wszelkich produktów nieżywnościowych przeznaczonych dla konsumentów, oraz takich, co do których istnieje prawdopodobieństwo, że mogą być przez nich użyte, bez względu na techniki sprzedaży, łącznie ze sprzedażą na odległość i z zastosowaniem rozwiązań elektronicznych. Ponadto rejestr nie zawiera informacji na temat środków farmaceutycznych, wyrobów medycznych, oraz pasz.
       Systemem Rapex nie są objęte usługi, jednakże dla zapewniania osiągnięcia celów ochrony konsumentów, przepisy dyrektywy należy stosować także do produktów, które są dostarczane lub udostępniane konsumentom do użytku w związku ze świadczoną usługą. Dyrektywa nakazuje rozpatrywać bezpieczeństwo produktów z uwzględnieniem wszystkich istotnych aspektów. Kładzie jednak szczególny nacisk na kategorie konsumentów, którzy mogą być szczególnie narażeni na zagrożenie jakie stwarza produkt, zwłaszcza dzieci i osoby w podeszłym wieku.
       W Polsce organem sprawującym nadzór nad ogólnym bezpieczeństwem produktów jest Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd ten wprowadza do rejestru informacje na temat wyrobów uznanych za niebezpieczne oraz środków zaradczych podjętych przez przedsiębiorców. Natomiast Komisja Europejska informuje stronę polską o produktach niosących zagrożenie, występujących na terenie innych państw członkowskich UE. Zadaniem polskich władz jest w takim przypadku skontrolowanie rynku w celu ustalenia, czy dany produkt znajduje się w Polsce i ewentualne wycofanie go, oraz przekazanie takiej informacji do Komisji Europejskiej.
       Konsument, który ma do czynienia z niebezpiecznym produktem, może zgłosić to do UOKiK poprzez wypełnienie specjalnego formularza, który znajduje się pod tym adresem. Natomiast z informacjami znajdującymi się w systemie Rapex konsumenci mogą się zapoznać na tej stronie internetowej.
       Dla przykładu można podać, iż ostatnim produktem zgłoszonym przez Polskę jest lalka wyprodukowana w Chinach, która została zgłoszona jako produkt zagrażający niebezpieczeństwu z uwagi na większe procentowe stężenie substancji chemicznych, przekraczających dopuszczalne normy.
      
       Zadanie zostało sfinansowane ze środków samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.
      
Jacek Błaszczyk

Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama