UWAGA!

Prawo do obrony w sądzie przedłużone

Wyrokiem z 28 lutego br. (Dz. U. 2006 Nr 38, poz. 268) Trybunał Konstytucyjny rozwiał wątpliwości Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który zwrócił się do Trybunału z pytaniem prawnym dotyczącym tzw. zastępczego doręczania pism, opartego na domniemaniu, że pismo z sądu dotarło do adresata.

Członkowie Trybunału z Wiesławem Johannem jako przewodniczącym orzekli, iż art. 73 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. 2002 Nr 153, poz. 1270 z późń. zm.), dopuszczający ów tryb, jest niezgodny z art. 2 i art. 45 ust. 1 Konstytucji. Istota jego sprowadza się do możliwości zaledwie siedmiodniowego przechowywania na poczcie lub w gminie sądowego awiza bez konieczności jego ponawiania.
     Zdaniem Trybunału dotychczasowe stosowanie normy prawnej zawartej w art. 73 w/w ustawy pozbawiało obywateli konstytucyjnego prawa do sądu, ponieważ jeśli list do zainteresowanego nie dotrze, nie wie on nie tylko o terminie rozprawy, ale także o treści wyroku. W związku z powyższym nie może więc dotrzymać terminów na złożenie odwołania i w rezultacie przegrywa.
     Ponadto Trybunał uznał, iż była to regulacja naruszająca zasady sprawiedliwej procedury sądowej oraz że tylko poprzez uznanie wspomnianego art. 73 w/w ustawy za niezgodny z Konstytucją można ograniczyć ryzyko pozbawienia adresata istotnej informacji.
     Wyrok jest ostateczny.
     
Magdalena Szefer – CPF Krislex

Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama