UWAGA!

Owoce na zimowy kryzys

 Elbląg, Owoce na zimowy kryzys

Czerwiec należy niepodzielnie do truskawek i czereśni, których późne odmiany kończą owocowanie w lipcu. Lipiec i sierpień to miesiące pod znakiem porzeczek, maliny, wiśni, jagód, śliwek, gruszek, moreli, brzoskwiń… Wiele z tych owoców można zamknąć w słoikach, aby cieszyły nasze podniebienia zimą i były źródłem witamin.

Oto kilka przepisów, które można wypróbować w domowej kuchni, nawet jeśli wątpimy w swoje umiejętności kulinarne.
      
       Kompot owocowy
      
Składniki: 1 kg dowolnych owoców - mogą być: śliwki, morele, wiśnie; 40-50 dag cukru; 0,4 l wody
       Owoce powinny być dojrzałe, ale jeszcze dość twarde. Umyte i pozbawione pestek należy włożyć do słoików. Zagotować wodę z cukrem, po czym gorącym syropem zalać owoce. Słoiki szybko zakręcić. Pasteryzować 20 min.
      
       Konfitura z truskawek
      
Składniki na 4 słoiki (o pojemności 45 dag. każdy): 1 kg dojrzałych truskawek; 1 torebka proszku żelującego (typu Gelfix); 50 dag cukru; 5-6 goździków.
       Owoce przebrać, umyć pod zimną wodą, przełożyć na sito i odsączyć. Następnie truskawki odszypułkować (większe można pokroić na połówki lub ćwiartki). Cukier połączyć z proszkiem żelującym, zasypać owoce, po czym przełożyć do dużego rondla. Owoce wymieszane z cukrem i goździkami powoli mieszając doprowadzić do wrzenia. Gotować ok. minuty (podczas gotowania zdejmując z powierzchni masy tworzącą się pianę). Odstawić z ognia.
       Umyć i wygotować 4 słoiki (także gumki sparzyć wrzącą wodą). Ustawić dnem do góry na lnianej lub bawełnianej ściereczce, pozostawiając, aby wystygły. Do słoików przełożyć gorącą konfiturę, szczelnie zamknąć. Przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu.
      
       Dżem z truskawek i agrestu
      
Składniki na 2 słoiki po 350 ml: 500 g agrestu; 1 kg truskawek; 700 g cukru
       Agrest i truskawki umyć, osuszyć i oczyścić. ¾ szklanki wody zagotować w rondlu, włożyć agrest i ¼ truskawek, gotować ok. 20 minut, po czym owoce przetrzeć przez sito. Przetarte owoce podgrzać, dodać cukier i całe truskawki, gotować ok. 20 min. Gorący dżem nakładać do wyparzonych i osuszonych słoików, po czym mocno zakręcić.
      
       Dżem malinowo-arbuzowy
      
Składniki na 4 słoiki o poj. 450 ml: Pół arbuza (ok. 2 kg); 30 dag malin, 1 cytryna; 1 i ¼ kg cukru żelującego (w stosunku 1:1)
       Arbuza pokroić w grube plastry, odciąć miąższ od skórki, po czym usunąć pestki i pokroić w drobną kostkę. Maliny opłukać na sicie i odsączyć. Odważyć 90 dag arbuza, wrzucić do dużego garnka. Dodać maliny, wsypać cukier żelujący. Sparzyć wrzątkiem cytrynę, osuszyć, przekroić na pół. Z jednej połówki wycisnąć sok, a drugą pokroić w cienkie plasterki. Plasterki cytryny pokroić jeszcze na ćwiartki. Dodać sok i kawałki cytryny do owoców w garnku, krótko zagotować całość stale mieszając. Następnie zmniejszyć ogień i gotować jeszcze ok. 3-5 min., nie przerywając mieszania. Łyżką usuwać na bieżąco tworzącą się na powierzchni pianę. Wykonać próbę żelowania ( wyjąć łyżeczkę gorącej masy na mały talerzyk i poczekać aż zastygnie) po czym można wypełniać gorącym dżemem wcześniej wyparzone słoiki. Słoiki zamknąć i ustawić dnem do góry aż wystygną.
      
       Nalewka na świeżych owocach
      
Składniki: 1 kg owoców, 11 spirytusu 95%, 1/2 wódki czystej 45%, 1 kg cukru.
       Świeże owoce - przykładowo: czarne porzeczki, maliny, poziomki, śliwki, morele czy dereń - wsypać do dużej butli szklanej, zalać spirytusem i wódką, zakorkować. Macerować przez 4 tygodnie (nalewka z samych malin i poziomek - 2 tygodnie), co kilka dni wstrząsając butlą. Po tym czasie zlać płyn znad owoców do innego naczynia przez lejek z watą. Pozostałe owoce rozgnieść - nie gniotąc pestek - zasypać cukrem i wymieszać przez wstrząsanie butlą. Pozostawić w ciepłym pomieszczeniu na 2-3 tygodnie (do rozpuszczenia cukru), co kilka dni mieszając przez wstrząsanie butlą. Powstały syrop zlać przez lejek z watą do innego naczynia. Tak otrzymanym syropem doprawić do smaku płyn poprzednio zlany znad owoców i pozostawić do sklarowania. Resztą syropu można wykorzystać jako smaczny i niskoprocentowy likier, a pozostałe owoce jeszcze raz zalać wódką 45% i otrzymać nalewkę gorszego gatunku.
      
       Konfitura z wiśni
      
Składniki: 1 kg wiśni, 1 kg cukru
       Najlepsze są wiśnie odmiany wieloowocowej lub szklanki. Owoce umyć, przebrać, usunąć szypułki i pestki. Odważyć 2/3 cukru, zasypać wiśnie i zostawić na 2-3 godziny. Po upływie tego czasu konfiturę doprowadzić do wrzenia i odstawić do następnego dnia. Dodać pozostały cukier, ponownie doprowadzić do wrzenia i odstawić. Powstałą na powierzchni pianę należy usuwać. Trzeciego dnia konfiturę znowu zagotować. Gotować na małym ogniu tak długo, aż owoce staną się szkliste (uważać, aby ich nie rozgotować!). Gorącą konfiturę nakładać do słoików i natychmiast zamykać. Przechowywać w suchym i chłodnym pomieszczeniu.
      
       Orzeźwiający kompot z miętą
      
Składniki na 4 słoiki po 1 litrze: 2 i ½ kg truskawek; 500 g porzeczek; 600 g cukru; 5-8 listków mięty
       Owoce umyć i oczyścić z szypułek. Listki mięty opłukać i osuszyć. 2 l wody zagotować, dodać cukier i liski mięty, gotować ok. 5 minut. Zalewę przecedzić. Wyparzone słoiki wypełnić w ¾ owocami, zalać zalewą i dokładnie zamknąć. Pasteryzować 25 min. Słoiki wyjąć z wody dopiero, gdy całkowicie wystygną.
      
      
mk

Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama