UWAGA!

Na co uważać, robiąc zakupy

 Elbląg, Na co uważać, robiąc zakupy
fot. AD

Warto zapoznać się z informacjami Inspekcji Handlowej dotyczącymi oznakowania produktów. Które gotowe produkty wybrać i z jakim oznakowaniem? Najlepsze są jajka z numerem 1, 2 czy 3? Wiele powiedzą nam etykiety, warto je czytać.

Czekolada
      
Wyrób czekoladowy naprawdę różni się od tego w polewie czekoladowej lub kakaowej. Prawdziwa czekolada składa się z miazgi kakaowej, kakao, tłuszczu kakaowego i cukrów, ale jest w niej nie mniej niż 35 proc. suchej masy kakaowej. Czekolada mleczna zawiera dodatkowo mleko lub produkty mleczne, nie mniej niż 25 proc. suchej masy kakaowej i minimum 3,5 proc. tłuszczu mlecznego.
      
       Masło
      
Masło to produkt zawierający od 80 do 90 proc. tłuszczów mlecznych i ani grama roślinnych.
      
       Bakalie
      
Kupując bakalie w foliowych opakowaniach sprawdźmy, czy owoce (zwłaszcza morele i śliwki) nie są sfermentowane, co według Inspekcji Handlowej zdarza się aż w 20 procentach przypadków, oraz czy w mieszankach bakalii nie ma w rzeczywistości mniej składników niż informuje o tym etykieta.
      
       Jaja
      
Należy sprawdzać oznakowanie jaj, gdyż zastrzeżenia Inspekcji Handlowej w ostatnim czasie wzbudziło aż 30,4 procent jaj, czyli niemal co trzecie! Zdarza się też, że na opakowaniu podawana jest klasa XL, gdy w rzeczywistości w opakowaniu są jaja mniejsze, odpowiadające klasie L, a nawet M, co można reklamować. Warto więc wiedzieć, że jaja kurze klasyfikowane są według jakości w następujący sposób:
       klasa A (inaczej świeże) – jaja przeznaczone do sprzedaży konsumentom
       klasa B – jaja wyłącznie dla przemysłu spożywczego i niespożywczego
       Jaja klasy A klasyfikuje się według poniższych klas wagowych:
       XL – bardzo duże: masa ≥73 g;
       L – duże: 73 g > masa ≥63 g;
       M – średnie: 63 g > masa ≥53 g;
       S – małe: masa <53 g.
       Określono również klasyfikację według sposobu utrzymania kur nieśnych (sposobu chowu):
       0 - chów ekologiczny
       1 - chów z wolnym wybiegiem
       2 - chów ściółkowy
       3 - chów klatkowy
       Dla przykładu:
       Opakowania zawierające jaja klasy A posiadają na zewnętrznej powierzchni następujące dobrze widoczne i czytelne oznaczenia: „klasa” A lub „świeże”. Na opakowaniu powinny znajdować się: kod zakładu pakowania, klasa jakości – opakowania są oznaczone za pomocą słów „klasa A” lub litery „A” występujących albo samodzielnie, albo w powiązaniu ze słowem „świeże”, klasa wagowa, data minimalnej trwałości, informacja zalecająca konsumentom przechowywanie jaj po zakupie w warunkach chłodniczych, metoda chowu kur wyrażona słownie. Jaja są klasyfikowane, znakowane i pakowane w ciągu dziesięciu dni od dnia, w którym zostały zniesione. Datę minimalnej trwałości ustala się na nie więcej niż 28 dni od dnia zniesienia.
       W przypadku sprzedaży jaj luzem w sposób łatwo widoczny i czytelny dla konsumenta podaje się następujące informacje: klasa jakości, klasy wagowe, oznaczenie metody chowu, objaśnienie znaczenia kodu producenta oraz data minimalnej trwałości.
      
       Mięso i przetwory mięsne
      
Na opakowaniach wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego oprócz wspomnianych wcześniej danych powinien być podany weterynaryjny numer identyfikacyjny. Numer ten mówi o tym, że zakład działa legalnie, a produkcja odbywa się nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej. Ponadto przy sprzedaży przetworów mięsnych oferowanych luzem („na wagę”) sprzedawca ma obowiązek uwidocznić informację o składzie wędlin, tj. informację o zawartości składników np. mięsa wołowego, cielęcego czy też drobiowego, przypraw oraz substancji dodatkowych dozwolonych.
      
       Ciasta
      
Sprawdzając ciasta o przedłużonej trwałości, warto zwrócić uwagę na jakość wypieku – czy ciasto nie jest przypalone; czy spód biszkoptowy, który jest ciastem beztłuszczowym, nie zawiera oleju, a zamiast bakalii nie ma nadzienia z marmolady.
      
       Masz prawo do reklamacji
      
Robiąc zakupy, pamiętajmy o wzięciu z kasy paragonu, który będzie podstawą do złożenia reklamacji. Należy pamiętać, że nieświeżą żywność można reklamować: paczkowaną – w terminie 3 dni od chwili otwarcia, sprzedawaną luzem – 3 dni od momentu zakupu. Towary kupione w promocji, a będące niezgodne z umową, również podlegają reklamacji;
       artykuł spożywczy przeterminowany, tj.: po terminie przydatności do spożycia bądź dacie minimalnej trwałości nie może być oferowany do sprzedaży, nawet po znacznie obniżonej cenie.
       Jeśli producent wskazuje, że wytwarzany przez niego produkt jest light z uwagi na niższą zawartość tłuszczu, cukru czy innego składnika, to powinno być go o co najmniej 30 proc. mniej niż w innych wyrobach.
       Należy więc czytać dokładnie informacje zamieszczone na etykiecie, zwłaszcza te podane drobnym drukiem i nie sugerować się atrakcyjną szatą graficzną opakowania ani wyeksponowaną fantazyjną nazwą.
       Wszelkie zastrzeżenia dotyczące oznakowania, jakości i bezpieczeństwa produktów można zgłaszać w wojewódzkich inspektoratach Inspekcji Handlowej. Natomiast bezpłatną pomoc w dochodzeniu swoich praw uzyskamy od powiatowego rzecznika konsumentów w Elblągu, który urzęduje przy ul. Saperów 14a, tel. 55 239 49 27.
      
       Źródło: Inspekcja Handlowa, UOKiK
      
mk

Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • wiem, że często producent próbuję oszukać konsumenta ale z drugiej strony kupujący często sam popełnia błędy. Np kupuje parówki za 7 zł i potem ma pretensję, że jest tam może z 30% mięsa mimo że informacje na opakowaniu są tylko nikt ich nie czyta.
  • Jeśli miałbym sprawdzać każdy skład produktu to większość dnia spędziłbym w sklepie. kupując kiełbasę chcialbym aby była zrobiona z mięsa a nie z kaszek zmielonych głów i różnistej chemii. Zgodnie z przepisami unijnymi nazwa masło zarezerwowana jest jedynie dla przetworów mlecznych, nazwa ser nie może widnieć na wyrobach sero podobnych. Może doczekamy czasów gdy na wyrobach wędliniarskich nie będzie można napisać np kiełbasa jeśli takową nie będzie.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    fajnyfacet70(2011-04-28)
  • nie trzeba spędzac pół dnia w sklepie robiąc świadomie zakupy. .. wystarczy zerknąć, wkładając cos do wózka. Nigdy nie będzie tak, że ktos cos wyprodukuje dla naszego zdraowia i dobra i wyceni to na parę złotych. .. Jakość trochę kosztuje i nie ma co oczekiwać delikatesów za grosze. .. Rzadko kupuje wędliny pakowane, ale czasami sie zdarza. .. a zerknięcie na etykietę zajmuje 3 sekundy - nie musisz analizować poszczególnych składników - na początku wystarczy zerknąć ile procent mięsa zostało zużytego i unikac napisu "mieso oddzielone mechanicznie" czyli MOM. Ja nie kupuje tez niczego z polepszaczami smaku, czyli tych wszystkich glutaminianów. .. niestety nie da sie uniknąć konserwantów. ..
  • z drugiej strony niby g. .. jemy a i tak żyjemy dużej. To chyba przez te konserwanty; P
  • raz kupilem pierogi z nadzieniem miesnym to nie dalo sie tego jesc, nawet pies powachal i nie chcial tego jesc ?
  • do Ilka akurat ja nie kupuje w marketach, a jak idę do mięsnego to proszę o np. kilo zwyczajnej- a na wieszaku nie ma zawartości tylko nazwa.
  • zawsze mozesz zapytać, a ekspedientka ma obowiązek ci powiedzieć z czego jest ta kiełbasa. Wszystko jest pakowane i wszystko jest opisane, potem rozrywają worek i wieszają na haki, bez składu i dat, numerów taka kiełbasa nie wychodzi.
  • Ładnie to brzmi w teorii, w praktyce to powinno sie pozamykac wszystkie markety.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    konsumentka(2011-05-08)
  • A ja jestem szcześciarzem mam jajka od gospodyni wiejskiej i jest znaczna roznica w smaku i wygladzie. Pozdrawiam panią od smacznych jaj :)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    jajcor(2011-05-10)
  • Ja też mam takie jajka chcesz? Kupuję w markecie i pocieram kurzą kupą, są jak wiejskie :) Smacznego.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    skurczybyk(2011-05-13)
  • sprzedam jajka "L"- 25 gr za sztuke xD
Reklama