UWAGA!

Jaką wybrać podłogę?

 Jaką wybrać podłogę?

Współcześnie wybór materiałów na podłogę jest przeogromny, jedyne co nas ogranicza to nasza wyobraźnia. Począwszy od terakoty, posadzek z kamienia przez panele laminowane, parkiety, podłogi korkowe aż po wykładziny dywanowe. Nasze gusta i upodobania to jedno, ale jak dobrać podłogę do konkretnych pomieszczeń i połączyć je ze sobą to już inny problem.

Studio Parkietów jest specjalistycznym sklepem zajmującym się przede wszystkim podłogami naturalnymi, parkiety i deski z drewna krajowego i egzotycznego, podłogi korkowe oraz wysokiej jakości panele laminowane to podstawowy asortyment, ale wybór jest ogromny. Właściwego wyboru pomoże dokonać sprzedawca, który zaznacza, że dobrze jest znać cechy, głównie użytkowe poszczególnych podłóg, których kupno rozważamy.
     Powinniśmy też rozróżnić pomieszczenia w naszym domu czy mieszkaniu. Sypialnia, salon gościnny, pokoje dla dzieci, kuchnia czy przedpokój, każde z tych pomieszczeń ma inne natężenie ruchu i jest inaczej obciążone.
     Sypialnia jest zdecydowanie najmniej uczęszczanym pomieszczeniem z e względu na fakt, że jest zamknięta dla gości i najczęściej poruszamy się w niej na bosych stopach. Dlatego oczekujemy ciepłej podłogi i niekoniecznie bardzo wytrzymałej. Parkiet i podłoga korkowa to przyjemne dla stopy podłoże.
     Z kolei salon gościnny jak i przedpokój w zasadzie można zaliczyć do jednej grupy, zwłaszcza obecnie, gdy modne są otwarte przestrzenie. Zarówno salon jak i przedpokój należą do mocno obciążonych pomieszczeń. I tutaj warto się zastanowić czy chcemy ciepłą, przytulną podłogę czy chłodny, surowy kamień. W przypadku naturalnych podłóg, parkietu lub desek poza kolorem drewna warto poznać cechy poszczególnych gatunków.
     Z naszego krajowego drewna dąb i jesion to podstawowe produkty i słusznie, są dość twarde i niezbyt kłopotliwe w użytkowaniu, ale z drewnem bukowym jest już inaczej. Buk owszem, również jest twardy, ale bardzo wrażliwy i każda zmiana temperatury i wilgotności w pomieszczeniu powoduje skurcze i naprężenia, co może skutkować pęknięciami bądź pojawieniem się szczelin w parkiecie. Budzą wątpliwości również brzoza i sosna, gdyż są to zbyt miękkie gatunki do salonu czy przedpokoju. Ale pamiętajmy, że obecnie mamy również do dyspozycji masę gatunków egzotycznych, których kiedyś nie znaliśmy.
     Większość z nich ma ciemniejszą barwę i jest często znacznie twardsza. Na połyskliwość i wytrzymałość podłogi drewnianej też mamy wpływ. Jeśli zdecydujemy się na tradycyjny parkiet sami wybieramy lakier, jego wytrzymałość i stopień połysku. Obecnie coraz częściej stosuje się lakiery ekologiczne i słusznie, dbajmy o nasze zdrowie, tym bardziej, że ekologiczny nie znaczy słabszy, a na pewno bardziej elastyczny, co oznacza brak pęknięć na lakierze. Pamiętajmy też, że parkiet to szerokie pojęcie nie tylko oznacza surowe klepki, które koniecznie musimy szlifować i lakierować już na posadzce. Istnieją również fabrycznie przygotowane klepki bądź całe deski parkietowe, które montuje się od razu.
     Szczególnym pomieszczeniem jest kuchnia i od razu wszyscy mamy przed oczami terakotę, czyli coś twardego i odpornego. Oczywiste jest to, że zawsze coś wylejemy, a czasami coś spadnie i się potłucze co może uszkodzić naszą podłogę. Parkiet czy panel laminowany również można uszkodzić jeśli spadnie coś ostrego. Czy musimy więc pogodzić się z zimną podłogą w naszej kuchni? Tutaj warto się przyjrzeć podłogom korkowym. Kolorystyka jest duża, a materiał odporny na wodę (dowodem jest korek w butelce wina). Podłogę mamy bardzo ciepłą i sprężystą. Oznacza to, że nie mamy szans niczego zbić ani właściwie jej uszkodzić, a utrzymanie czystości jest banalnie proste. Pomijając to, kto na jaki materiał się zdecyduje, pamiętajmy że fachowy montaż to podstawa, a takie rzeczy jak wycieraczka przed drzwiami wejściowymi, dywanik w przedpokoju na ociekające wodą buty (zwłaszcza porą jesienno-zimową) oraz podklejone filcem meble to podstawa jeśli chcemy długo cieszyć się podłogą.
     Jeśli ktoś wybierze podłogę naturalną to pamiętajmy, zmywamy ją tylko na wilgotno, nigdy na mokro i najlepiej profesjonalnymi środkami do pielęgnacji lakierów, a w okresie grzewczym nawilżamy pomieszczenia. Zwykły pojemniczek z wodą przy grzejniku już pozwoli nam zminimalizować skoki stopnia wilgotności w pomieszczeniu, a sami również odczujemy różnicę.
     
     Studio Parkietów

 


     ul. Płk. Dąbka 179
     Piotr Raszewski
     tel. 055 642 07 65.
     

     


     
     
-------------------- Artykuł sponsorowany ----------------------

Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie