UWAGA!

Dla nich też ubezpieczenia emerytalne

Od 1 czerwca osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej, które mają ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, będą obowiązkowo podlegały ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym oraz ubezpieczeniu wypadkowemu.

Wynika to z art. 9 ust. 4 c oraz art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. Dz. U. 1998 Nr 137, poz. 887, z późń. zm., w brzmieniu obowiązującym od 1 czerwca b. r.
     W związku z tym, że ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne, osoby te mogą w dalszym ciągu przystąpić do niego na swój wniosek, zgodnie z art. 11 ust. 2 w/w ustawy.
     W wyniku przeprowadzonej 2 lipca 2004 r. nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. 2004 Nr 173, poz. 1807) obowiązującej od 21 sierpnia 2004 r., do pojęcia działalności gospodarczej zaliczono także działalność zawodową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły. Efektem tego było uznanie niektórych grup osób (które były traktowane jako wykonujące wolny zawód) po dopełnieniu obowiązku uzyskania wpisu do ewidencji działalności gospodarczej jako osoby wykonujące działalność gospodarczą. Tym samym do tych osób będzie miała również zastosowanie wspomniana zmiana w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych.
     Z kręgu podmiotów, które nie zostaną jej poddane, wykluczono natomiast pozostałe grupy osób prowadzących działalność, np. twórców, artystów, wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. I tak, na podstawie art. 9 ust. 5 w/w ustawy będą one podlegać ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym z tytułu prowadzenia działalności dobrowolnie, tzn. na swój wniosek. Jednocześnie osoby te zostały pozbawione prawa do przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.
     Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota nie niższa jednak niż 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale lub zadeklarowana kwota nie niższa jednak niż 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia.
     
Magdalena Szefer - CPF Krislex

Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama