UWAGA!

Bezpieczne zabawki dla naszych pociech

 Elbląg, Zabawki muszą być przede wszystkim bezpieczne
Zabawki muszą być przede wszystkim bezpieczne (fot. AD)

Dokonując zakupu zabawek musimy zwracać uwagę nie tylko na ich walory estetyczne czy też edukacyjne, ale również na to, czy nie będzie stwarzała ona zagrożenia dla życia lub zdrowia naszych pociech. Kwestię bezpieczeństwa zabawek reguluje w Polsce ustawa z dnia 12 grudnia 2003 roku o ogólnym bezpieczeństwie produktów, jak również rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 14 listopada 2004 roku w sprawie zasadniczych wymagań dla zabawek.

Jak wynika z powyższych aktów prawnych do obrotu mogą być wprowadzone zabawki, które podczas ich używania zgodnie z przeznaczeniem lub w sposób możliwy do przewidzenia, mając na uwadze prawidłowe zachowanie dzieci, nie będą stwarzały zagrożenia dla bezpieczeństwa lub zdrowia użytkowników lub osób trzecich. Zabawki oraz ich części, a także umocowania, jeżeli znajdują się na zabawce, muszą mieć niezbędną wytrzymałość mechaniczną, a tam gdzie jest to konieczne, stabilność, aby obciążenia, którym będą poddawane podczas ich używania, nie powodowały łamania się zabawek oraz ich części, a także zniekształcenia, co mogłoby spowodować ryzyko zranienia.
       Krawędzie, części wystające, przewody i umocowania znajdujące się na zabawkach, muszą być zaprojektowane i wytwarzane w taki sposób, aby ryzyko zranienia, w przypadku kontaktu z nimi, było jak najmniejsze. Szczególnie baczną uwagę należy zwracać, kiedy dokonujemy zakupu zabawki dla dziecka poniżej 3 roku życia. Zabawki i ich części składowe oraz wszelkie odłączalne ich części, służące do zabawy dla dzieci w wieku do lat 3, muszą mieć takie wymiary, aby nie było możliwe ich połknięcie lub wprowadzenie do jakiegokolwiek otworu w ciele dziecka. W związku z nadchodzącym sezonem wakacyjnym bardzo dużo jest sprzedawanych zabawek wykorzystywanych do zabawy w wodzie. Zabawki przeznaczone do użycia w płytkiej wodzie, umożliwiające unoszenie lub utrzymywanie dziecka na jej powierzchni, muszą być zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby przy ich używaniu zgodnie z ich przeznaczeniem nie powodowały niebezpieczeństwa utraty możliwości unoszenia lub utrzymywania dziecka na powierzchni wody.
       Zabawki nie mogą zawierać elementów wybuchowych albo elementów lub substancji, które mogą wybuchnąć podczas ich używania, z wyjątkiem kapiszonów. W szczególności nie mogą zawierać substancji i preparatów, które po zmieszaniu mogą wybuchnąć na skutek reakcji chemicznej lub po ich rozgrzaniu bądź w wyniku zmieszania z substancjami utleniającymi. Ponadto zabawki nie mogą zawierać substancji i preparatów, które zawierają składniki lotne, które są palne w powietrzu i mogą z nimi wytworzyć wybuchowe lub palne mieszaniny lotne lub opary. Podsumowując – zabawki muszą być zaprojektowane i wytworzone w taki sposób, aby podczas normalnego ich używania nie stwarzały zagrożenia dla zdrowia dziecka lub ryzyka zranienia w przypadku ich połknięcia, dostania się w inny sposób do jakiegokolwiek otworu w ciele dziecka bądź kontaktu ze skórą, śluzówką lub oczami.
       Zabawki wprowadzone do obrotu musza być prawidłowo oznakowane. Na zabawce albo jej opakowaniu umieszcza się w sposób widoczny, czytelny i trwały oznakowanie CE oraz informację zawierającą: nazwę i adres producenta lub imię i nazwisko jego upoważnionego przedstawiciela albo importera na terytorium Wspólnoty Europejskiej, przy czym na zabawkach małych rozmiarów powyższe informacje mogą być umieszczone na ich opakowaniu oraz etykiecie albo ulotce dołączonej do zabawki. Producent dołącza do zabawki także inne informacje o jej przeznaczeniu oraz umieszcza na zabawce lub jej opakowaniu albo na etykiecie lub ulotce dołączonej do zabawki wyraźne i widoczne ostrzeżenia o treści: „nieodpowiednie dla dzieci w wieku poniżej 3 lat" – w przypadku gdy zabawka, ze względu na bezpieczeństwo, nie jest przeznaczona dla dzieci w wieku poniżej 3 lat, „uwaga, do użytku wyłącznie pod bezpośrednim nadzorem osoby dorosłej" – dla zabawek stanowiących miniaturę lub model urządzenia bądź sprzętu przeznaczonego dla dorosłych, „uwaga, konieczność stosowania sprzętu ochronnego" – dla łyżew i deskorolek oraz sprzętu podobnego, „uwaga, do używania jedynie w wodzie na głębokości bezpiecznej dla dziecka oraz pod nadzorem" – dla zabawek przeznaczonych do używania w płytkiej wodzie oraz pod nadzorem osoby dorosłej, „uwaga: wyłącznie dla dzieci w wieku ponad ... lat. Do stosowania pod nadzorem osoby dorosłej” , przy czym o wieku decyduje producent.
      
       Zadanie zostało sfinansowane ze środków samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.
      
Jacek Błaszczyk

Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Niestety klient i tak kieruje się ceną a nie bezpieczeństwem. Dlatego nadal dużą popularnością cieszą się: rynek, szmateks, sklep za 5zł, alledrogo itp. (w dowolnej kolejności).
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    kandydat Salceson(2010-05-29)
  • Te najlepszej jakości zabawki mają takie ceny że przeciętnie zarabiający polak musi na nie wydać połowę swojej pensji. A reszta zabawek to Chińskie badziewie
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    ffffffffff(2010-05-29)
  • Jeśli ludzie zaczną świadomie wybierać zabawki dla swoich pociech, jakość dostępnych produktów będzie się zwiększać- wiadomo, popyt kreuje podaż. Zadbanie o bezpieczeństwo zabawki jest obowiązkiem producenta, ale jakość rzutuje na wzrost ceny. Łatwiej jest sprzedać tanią, byle-jaką zabawkę, bo ludzie często patrzą tylko na cenę. Producent który stawia na jakość może się liczyć z tym, że jego zabawek nikt nie kupi.
Reklama