UWAGA!

Bezpieczeństwo produktów

Dokonując zakupu towarów przemysłowych mało który konsument zastanawia się nad tym czy kupowany produkt jest bezpieczny dla nas bądź naszego otoczenia, w którym niejednokrotnie są małe dzieci. Nie myślimy także o tym, kto odpowiada za wymagania dotyczące bezpieczeństwa produktów, oraz jakie są to wymagania.

W naszym prawie zagadnienie to jest regulowane przepisami ustawy z dnia 12 grudnia 2003 roku o ogólnym bezpieczeństwie produktów. Zgodnie z powyższym aktem prawnym, który określa obowiązki producentów i dystrybutorów, produktem jest rzecz ruchoma nowa lub używana, jak i naprawiana lub regenerowana przeznaczona do użytku konsumentów lub co do której istnieje prawdopodobieństwo, że może być używana przez konsumentów, dostarczana lub udostępniana przez producenta lub dystrybutora, zarówno odpłatnie, jak i nieodpłatnie, w tym również w ramach świadczenia usługi. Produktem nie jest rzecz używana dostarczana jako antyk albo jako rzecz wymagająca naprawy lub regeneracji przed użyciem, ale tylko wtedy gdy dostarczający powiadomił konsumenta o tych właściwościach rzeczy.
       W obrocie powinny znajdować się tylko produkty bezpieczne. Jest takim produkt, który w zwykłych lub w innych, dających się w sposób uzasadniony przewidzieć warunkach jego używania, z uwzględnieniem czasu korzystania z produktu, a także, w zależności od rodzaju produktu, sposobu uruchomienia oraz wymogów instalacji i konserwacji, nie stwarza żadnego zagrożenia dla konsumentów lub stwarza znikome zagrożenie, dające się pogodzić z jego zwykłym używaniem i uwzględniające wysoki poziom wymagań dotyczących ochrony zdrowia i życia ludzkiego. Wprowadzając produkty na rynek głównie na producencie spoczywa obowiązek baczenia nad tym, aby produkt był bezpieczny. Przede wszystkim producent wprowadzający produkt na rynek polski, w zakresie prowadzonej działalności, jest zobowiązany dostarczać konsumentom informacje w języku polskim umożliwiające im ocenę zagrożeń związanych z produktem w czasie zwykłego lub możliwego do przewidzenia okresu jego używania, jak również informacje dotyczące możliwości przeciwdziałania tym zagrożeniom. Producent, zachowując należytą staranność, w zakresie prowadzonej działalności, jest zobowiązany podejmować działania umożliwiające uzyskiwanie przez tego producenta wiedzy o zagrożeniach, które produkt może stwarzać oraz działania mające na celu uniknięcie zagrożeń, w tym – o ile jest to niezbędne – umożliwiające wycofanie produktu z rynku, właściwe i skuteczne ostrzeżenie konsumentów lub wycofanie produktu od konsumentów. W tym celu powinien umieszczać na produkcie lub jego opakowaniu nazwę i adres producenta oraz oznaczenia identyfikującego produkt lub, w razie potrzeby, partię produktu. Ponadto powinien przeprowadzić badania próbek wprowadzonych na rynek produktów, analizować skargi konsumentów oraz, w miarę potrzeby, prowadzić rejestr tych skarg. Obowiązkiem producenta jest także bieżące informowanie dystrybutorów o prowadzonej w ten sposób kontroli. Dystrybutor jest zobowiązany działać z należytą starannością w celu zapewnienia bezpieczeństwa produktów, w szczególności przez niedostarczanie produktów, o których wie lub o których, zgodnie z posiadanymi informacjami i doświadczeniem zawodowym, powinien wiedzieć, że nie spełniają one wymagań bezpieczeństwa. Ponadto jest zobowiązany uczestniczyć w monitorowaniu bezpieczeństwa produktów wprowadzonych na rynek, w szczególności:
       1) przyjmować od konsumentów informacje o zagrożeniach powodowanych przez produkty i przekazywać je niezwłocznie producentom, organowi nadzoru oraz wojewódzkiemu inspektorowi Inspekcji Handlowej;
       2) przechowywać i niezwłocznie udostępniać na żądanie organu nadzoru i wojewódzkiego inspektora Inspekcji Handlowej dokumentację niezbędną do ustalenia pochodzenia produktów. W związku ze swoimi zadaniami zarówno producenci i dystrybutorzy, w zakresie prowadzonej działalności, są zobowiązani współpracować z organem nadzoru i wojewódzkim inspektorem Inspekcji Handlowej w celu uniknięcia lub eliminacji zagrożeń stwarzanych przez produkty przez nich dostarczane lub udostępniane.
      
       Zadanie zostało sfinansowane ze środków samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.
      
      
Jacek Błaszczyk

Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama