Z okazji 60-lecia powstania Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego w Polsce oraz 10-lecia istnienia koła PTP przy Elbląskiej Uczelni Humanistyczno - Ekonomicznej w jej murach odbyła się dzisiaj (7 czerwca) konferencja szkoleniowa pod nazwą „Bezpieczeństwo w pracy pielęgniarki”.
Trochę historii
- Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie wywodzi się z Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Zawodowych, które w 1925 roku zostało przyjęte do Międzynarodowej Rady Pielęgniarek – mówiła dr n.med.Marzena Sobczak. - Jego inicjatorkami były pierwsze absolwentki zawodowych szkół pielęgniarskich. Na początku XX wieku pielęgniarstwo zawodowe w Polsce nie było wcale takie oczywiste, a absolwentki tworzyły elitę tego środowiska. Stowarzyszenie zostało utworzone, aby zająć się zawodowym wykonywaniem pielęgniarstwa, zapewnić pielęgniarkom ochronę zawodową, oraz aby zwiększyć ich integrację w środowisku. Działało do wybuchu II wojny światowej - ponieważ okupant nie zezwalał na funkcjonowanie tego typu stowarzyszeń - więc pielęgniarki musiały przejść do podziemia i tam zacząć działać nieoficjalnie. Nadzieja pojawiła się dopiero po zakończeniu wojny, jednak władze Polski Ludowej także były przeciwne funkcjonowaniu takiego stowarzyszenia, z racji tego, że jego korzenie były niepoprawne polityczne. Osoby, które były absolwentkami szkół pielęgniarskich wywodziły się zwykle z zamożnych i inteligenckich rodzin, więc oczywistym było, że takie stowarzyszenie nie mogło na nowo funkcjonować. Dopiero w 1956 roku - na fali zmian politycznych - założenie towarzystwa mogło zostać zrealizowane. Powstał wtedy komitet organizacyjny Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego, a w styczniu 1957 roku - na pierwszym krajowym zjeździe - stało się ono oficjalnie towarzystwem naukowym – tłumaczyła . - Zaraz po rozpoczęciu działalności wytypowano osoby łącznikowe do tworzenia kół we wszystkich województwach w Polsce, w Elblągu jego inicjatorką była pani Janina Bublewicz. Koła te zaczęły działać dosyć prężnie, a ich ilość - w miarę upływu lat – urosła od pięciu do jedenastu. W 1975 roku - kiedy Elbląg stał się miastem wojewódzkim - powstał tutaj oddział PTP, który działał dosyć prężnie, aż do roku 1992, kiedy to działalność koła została zamknięta, a ówczesna przewodnicząca – Helena Możejko – zgłosiła ten fakt do zarządu głównego. Było to związane z kolejnymi zmianami i z utworzeniem samorządu Pielęgniarek i Położnych w 1991 roku. Było to wielkie wydarzenie dla całego środowiska, a członkinie PTP również dążyły do tego, aby ten samorząd powstał. Osłabiło to jednak struktury kół i oddziałów PTP. Po 15 latach od tego wydarzenia – w 2007 roku – na nowo utworzyłyśmy w Elbląskiej Uczelni Humanistyczno - Ekonomicznej koło PTP, które przynależy do oddziału w Gdańsku. Wtedy też przewodnicząca oddziału - Elżbieta Skurnicka – przyjęła w szeregi PTP nasze koło i właśnie dzisiaj mija 10 lat od kiedy funkcjonuje ono pod egidą i ze wsparciem władz EUHE.
Nagrody rozdane
- Pamiątkowe statuetki otrzymały osoby, z którymi współpracujemy, i które bardzo wiele wniosły w działalność naszego koła, czyli m.in. władze naszej uczelni, dyrektor szpitala we Fromborku, z którym łączy nas dobra współpraca oraz przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych – Halina Nowik – mówiła dr n.med.Marzena Sobczak. - Statuetki trafiły również do rąk Elżbiety Skurnickiej, do aktualnej przewodniczącej oddziału PTP Haliny Nowakowskiej oraz do członkiń naszego koła, które wykazywały się dużym zaangażowaniem i długoletnim działaniem w jego szeregach – dodała Marzena Sobczak.