UWAGA!

Nieuniknione zmiany na uczelniach

 Elbląg, Nieuniknione zmiany na uczelniach
fot. AD

Na piątkowym (4 lutego) posiedzeniu Sejm RP głosami 242 posłów wprowadził rewolucyjne zmiany w prawie o szkolnictwie wyższym. Wprowadzona w życie nowelizacja wpłynie niewątpliwie także na funkcjonowanie elbląskich uczelni, gdyż przyjęte przepisy ograniczają wieloetatowość wśród kadry naukowej oraz umożliwiają studentom ukończenie na koszt państwa tylko jednego kierunku. Za drugi trzeba będzie zapłacić.

W piątkowym głosowaniu za przyjęciem nowelizacji prawa o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki, opowiedziało się 242 posłów, 150 było przeciw, a 39 wstrzymało się od głosu.
       Zgodnie z przyjętą nowelizacją tylko jeden kierunek będzie można ukończyć na koszt państwa. Bezpłatnie na drugim kierunku będą mogli studiować tylko ci, którzy spełnią określone kryteria, czyli np. mieszczą się w gronie 10 procent najlepszych studentów określonego kierunku studiów w danym roku akademickim. Także kierunki studiów związane z dyscyplinami artystycznymi, które ze względu na ich specyfikę i poziom, wymagają wiedzy i umiejętności uzyskanych w drodze wcześniejszego ukończenia studiów drugiego stopnia, mogą być studiowane przez studentów jako drugi kierunek studiów finansowanych z budżetu państwa bez wnoszenia opłat.
       Nowe przepisy ograniczają możliwość wykładania przez jednego wykładowcę na wielu uczelniach i na wielu etatach, co z pewnością odbije się niekorzystnie na niewielkich uczelniach nieposiadających własnego zaplecza dydaktycznego oraz na uczelniach niepublicznych, gdzie właśnie wielu wykładowców ma drugi, a nawet trzeci etat.
       Nowelizacja daje natomiast możliwość rektorom zatrudniania wykładowców z tytułem doktora na stanowisko profesorskie. Skrócone zostaną procedury habilitacyjne. Najlepsze wydziały na poszczególnych uczelniach będą mogły ubiegać się o status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego na okres 5 lat.
       Dobrą wiadomością dla studentów, którzy uzyskali dyplom magisterski lub doktorski w jednym z krajów Unii Europejskiej, jest ta, że dokumentów tych nie trzeba już będzie nostryfikować.
       Nie ulega wątpliwości, że po zaaprobowaniu nowelizacji przez Senat RP zmiany dotkną wszystkie szkoły wyższe. Trzeba też liczyć się z tym, że nowelizacja wzbudzi niezadowolenie studentów studiujących na dwóch i więcej kierunkach. Świadczą o tym liczne protesty wysyłane z uczelni do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
      
       Źródło: PAP
      
      
mk

Najnowsze artykuły w dziale Szkoły i uczelnie

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • według mnie jest to bardzo mądre, może w końcu uczelnie będą miały swoją kadrę, która będzie dumnie reprezentowała daną szkołę i będzie z nią związana, a nie tak na opak z doskoku i byle jak.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    dętka(2011-02-06)
  • A co z osobami, które są na drugim, trzecim roku i zaczęli drugi kierunek na jednej uczelni w Październiku 2010? Prawo teoretycznie nie działa wstecz, więc powinni bezpłatnie ukończyć oba kierunki?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Dwukierunkowy(2011-02-06)
  • i bardzo dobrze każdy powinien mieć jednakowe szanse a nie matoły rozpoczynają parę kierunków na koszt państwa i mają w dupie wieczni studenci!
  • Studenci, którzy rozpoczęli drugi kierunek w poprzednich latach lub rozpoczną go w roku 2011 nie będą płacic do ukończenia studiów. Płatonośc za drugi kierunek obowiązywac będzie od roku 2012.Rozpoczęcie drugiego kierunku będzie bezpałtne, dopiero po pierwszym roku wyniki studenta będą weryfikowane. Jeśli student znajdzie się w 10% najlepszych osób na danym kierunku to będzie mógł kontynuowac naukę bez opłat.
  • ciekawe którą uczelnię wybiorą na swój etat panowie z PWSZ, którzy przyjeżdżają. .. z Gdańska, Koszalina. .. niech pomyślę. .. nie będzie to Elbląg! Juro
  • Czas najwyższy na te zmiany.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Szczery(2011-02-06)
  • Np. nawet na takiej uczelni nawet jak Uniw. Gdański wykładowcy, dziekani nie mają czasu dla studentów, bo szaleją za pieniądzem, ciągle im mało, mają swoje n. p. kancelarie, wykłady na innych uczelniach it. p. To się powinno skończyć !!!
  • Odbije się to czkawką. Już widzę te protesty na ulicach
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    SIBLAGADABAS(2011-02-06)
  • wlasnie ciekawe co zrobia profesorzy z pwsz. .przeciez tam wszyscy praktycznie z tytulem prof i niektorzy doktorzy sa z pg lub ug
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    studenkkka(2011-02-06)
  • Chcieli ulgi 51% na przejazdy, to gdzieś na to kasa się znalazła. hahaha :D
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    ;p;p;p(2011-02-06)
  • Wyborcom PO gratulujemy przedstawicieli w rządzie :)
  • Ktoś w końcu próbuje się wziąć za tą klikę tych dziekanów, profesorów, którzy są zajęci hauturzeniem i w biegu w drzwiach przyjmują studentów po kilku godzinach oczekiwań często jak to na najsławniejszych uczelniach
Reklama