Instytut Pedagogiczno-Językowy PWSZ w Elblągu otwiera lingwistykę stosowaną – interdyscyplinarną, prestiżową specjalność filologiczną dla entuzjastów nie tylko języków obcych.
– Umiejętność posługiwania się językiem obcym nie jest oczywiście domeną jedynie absolwentów filologii – mówi dr Ewa Leszczyńska – zastępca dyrektora ds. organizacyjnych Instytutu Pedagogiczno-Językowego. Studia filologiczne dają jednak umiejętności wykraczające dalece poza kluczową, zaawansowaną kompetencję komunikacyjną – poszerzają horyzonty, uwrażliwiają na odmienne sposoby postrzegania świata, umożliwiają właściwe odczytanie i rozumienie kodów kulturowych, czyniąc swych absolwentów świadomymi pośrednikami, elastycznie i pewnie poruszającymi się w przestrzeni międzykulturowej – dodaje Pani dyrektor.
Planując własną karierę zawodową warto oczywiście połączyć szeroko pojmowaną kompetencję lingwistyczną z dodatkowymi umiejętnościami, umożliwiającymi odnalezienie się w branżach, według danych miesięcznika Forbes, szczególnie chętnie zatrudniających filologów, tj. w marketingu i PR, HR, obsłudze klienta, administracji, doradztwie/konsultingu, logistyce, działach obsługi tłumaczeniowej oraz współpracy zagranicznej urzędów i firm. Czy nabywanie dodatkowych praktycznych umiejętności zawodowych może odbywać się w ramach studiów filologicznych, uchodzących za akademickie, dość wymagających i przeznaczonych dla fascynatów kunsztu językowego i wytrwałych zapaleńców? Bez wątpienia jest to możliwe w ramach kierunków filologicznych zaprogramowanych i zorganizowanych innowacyjnie i adekwatnie do realiów.
Przygotowana przez IPJ PWSZ w Elblągu specjalność lingwistyka stosowana – język angielski z językiem niemieckim adresowana jest do wszystkich, którzy oczekują doskonałego przygotowania językowego w zakresie dwóch, uchodzących za uniwersalne, języków specjalności nie tylko pod kątem merytorycznym, lecz przede wszystkim właśnie praktycznym.
Atuty studiów to:
• 690 godzin praktycznej nauki języka angielskiego
• 570 godzin praktycznej nauki języka niemieckiego (nauczanego – zgodnie z wyborem kandydata – od podstaw lub kontynuowanego)
• możliwość pozyskania wiedzy i umiejętności z zakresu językoznawstwa, kultury, literatury i historii krajów anglo- i niemieckojęzycznych, a także komunikacji interkulturowej
• dwie atrakcyjne specjalizacje poszukiwane na rynku pracy, tj. translatoryka i komunikacja w biznesie – do wyboru od II semestru studiów
• szeroki wachlarz przedmiotów specjalizacyjnych, pozwalających na zdobycie - w zależności od obranej specjalizacji - teoretycznej wiedzy translatorycznej oraz praktycznych umiejętności warsztatowych w zakresie przekładu tekstów użytkowych i fachowych w relacji polsko-angielskiej, angielsko-polskiej oraz polsko-niemieckiej i niemiecko-polskiej (specjalizacja translatoryczna) lub wiedzy z zakresu wybranych aspektów ekonomii i prawa, praktycznych umiejętności lingwistycznych z zakresu angielskiego oraz niemieckiego języka biznesu i prawa, prowadzenia korespondencji handlowej w obu językach obcych, jak również organizacji spotkań biznesowych oraz konferencji, technik negocjacji i mediacji, itp. (specjalizacja biznesowa)
• 90 godzin praktyk zawodowych w wybranych firmach regionu, urzędach, instytucjach użyteczności publicznej itp., w których funkcjonowaniu istotną rolę odgrywają tłumaczenia oraz/lub komunikacja biznesowa w zakresie dwóch języków obcych specjalności
• możliwość studiowania w ramach programu LLP Erasmus w jednej z wielu zagranicznych uczelni partnerskich, min. w Niemczech, Hiszpanii, Czechach i Turcji
• możliwość odbycia dodatkowej praktyki zawodowej w ramach LLP Erasmus w wybranym państwie Unii Europejskiej
• możliwość uczestnictwa w studenckim ruchu naukowym w ramach naukowego koła Humanitas oraz jego licznych sekcji, min. translatorycznej, kulturoznawczej, dziennikarskiej oraz sekcji anglistów
• możliwość zaangażowania w inne aktywności, takie jak studencki wolontariat, dołączenia do grupy teatralnej czy działalność w studenckiej telewizji.
Wszystkie zajęcia w obrębie nowej specjalności prowadzone będą przez wykładowców-praktyków, dysponujących wieloletnim doświadczeniem nie tylko w zakresie nauczania języków obcych, lecz także w branży tłumaczeniowej i środowisku biznesu.
Pełna oferta Instytutu Pedagogiczno-Językowego na nadchodzący rok akademicki 2014/2015 obejmuje następujące kierunki i specjalności:
kierunek: Filologia
specjalności: Filologia angielska – nauczycielska
Filologia angielska – języki obce w biznesie
Lingwistyka stosowana – język angielski z językiem niemieckim – nowość!
Filologia germańska – nauczycielska
Filologia germańska – translatoryka
Filologia germańska – języki obce w biznesie
kierunek: Filologia Polska
specjalności: Filologia polska nauczycielska
Filologiczna obsługa biznesu
Filologia polska z logopedią
Dziennikarsko-publicystyczna
kierunek: Pedagogika
specjalności: Edukacja wczesnoszkolna (II spec.: logopedia/ terapia pedagogiczna)
Edukacja wczesnoszkolna z oligofrenopedagogiką
Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza z pomocą rodzinie
Rekrutacja na rok akademicki 2014/2015 w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu rozpocznie się już 1 czerwca. Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą kształcenia na stronie: www.pwsz.elblag.pl.