UWAGA!

Żeby elbląscy seniorzy stali się widzialni

 Elbląg, Żeby elbląscy seniorzy stali się widzialni

Hiszpanie wiedzą, jak korzystać z wieloletnich doświadczeń zawodowych (ale nie tylko) swoich seniorów. Tak, żeby po przejściu na emeryturę wciąż mogli czuć się potrzebni. Tego, jak to robić, uczyli edukatorów z Elbląga i regionu. Było to międzynarodowe szkolenie, które odbyło się w dniach od 23 do 26 września w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu w ramach projektu pn. „Elbląscy edukatorzy dla seniorów”. 

CSE „Światowid” w Elblągu, odpowiadając na potrzeby seniorów, przygotowuje się do utworzenia sieci wolontariatu senioralnego w Elblągu. 

– Krok po kroku zmierzamy do tego, żeby nauczyć siebie oraz naszych lokalnych seniorów aktywności, jaka jest standardem w krajach, które są partnerami naszego projektu  –  mówi Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.

Kiedy Hiszpan kończy życie zawodowe, wie, że dom lub działka nie są jedynymi dla niego dostępnymi formami spędzania czasu. Jedną z nich jest wolontariat, w którym specjalizuje się stowarzyszenie AIFED z Granady. Przedstawiciele tego stowarzyszenia szkolili edukatorów z naszego regionu. 

– Na wolontariacie seniorów korzysta całe społeczeństwo – wyjaśniała Maria Jose Martinez Gonz-Outze stowarzyszenia AIFED, które od ponad dwudziestu pięciu lat angażuje seniorów w wolontariat. – Dzięki tej formie aktywności, seniorzy nie czują się odstawieni na boczny tor. Młodsze pokolenia z kolei czerpią z ich wiedzy i doświadczenia. Dla takiego wolontariusza zapłatą jest satysfakcja i poczucie, że jest potrzebny – tłumaczyła Maria. 

Wolontariat w Hiszpanii niejedno ma imię. Może to być forma współpracy mentorskiej, opartej na relacji uczeń-mistrz, gdzie senior angażuje się w konkretny projekt. Wówczas wolontariusz swoje doświadczenie, na przykład z zakresu zarządzania, przekazuje młodszym pokoleniom. 

– Wszystko jest zależne od chęci i potrzeb seniora – mówiła Maria Jose Martinez Gonz-Outze. – Wolontariatem może być także cykl comiesięcznych wykładów, przygotowanie jakiegoś projektu albo opiekowanie się dzieckiem. 

W międzynarodowym szkoleniu, na zaproszenie CSE „Światowid”, wzięli udział także edukatorzy spoza „Światowida”. 

– Bardzo zaciekawiło mnie doświadczenie Hiszpanów z angażowania seniorów w wolontariat – mówi Barbara Stanny, specjalista ds. seniorów z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Elblągu. – To szkolenie w międzynarodowym gronie dało mi inspirację do dalszej pracy.

Liderem projektu pn. „Elbląscy edukatorzy dla seniorów” jest CSE „Światowid” w Elblągu.

Projekt polega na wymianie dobrych praktyk „Światowida” we współpracy z instytucjami z trzech krajów – Hiszpanii, Włoch i Niemiec.

Partnerzy: Asociación de Innovación, Formación y Empleo para el Desarrollo sostenible, Hiszpania
– EURO-NET, Włochy
– International Exchanges Berlin Molinari & Benedetti GbR, Niemcy.


       

CSE Światowid

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama