UWAGA!

Z kolekcji Henryka Nitschmanna

 Elbląg, W prezentowanym na wystawie testamencie Henryk Nitschmann przekazał cały swój majątek miastu Elbląg
W prezentowanym na wystawie testamencie Henryk Nitschmann przekazał cały swój majątek miastu Elbląg

W Bibliotece Elbląskiej prezentowana jest wystawa pt. „Z kolekcji Henryka Nitschmanna”. Ekspozycja obejmuje rękopisy wybitnego elblążanina.

Dział Badań Regionalnych i Zbiorów Zabytkowych Biblioteki Elbląskiej zaprasza na wystawę „Z kolekcji Henryka Nitschmanna”. Ekspozycja obejmuje rękopisy Nitschmanna, wybitnego elblążanina, tłumacza i historyka literatury polskiej, muzykologa i polonofila. Jednym z eksponatów jest spisany w języku polskim testament Nitschmanna. Wystawę można oglądać w Pracowni Badań Regionalnych Biblioteki Elbląskiej przy ul. Św Ducha. Ekspozycję zorganizowano w setną rocznicę śmierci wybitnego elblążanina.
     Henryk Nitschmann, patron jednej z ulic w centrum miasta urodził się 24 kwietnia 1826 roku w Elblągu, a zmarł 27 kwietnia 1905 roku. Za zycia Nitschmann zgromadził księgozbiór liczący blisko 3000 pozycji, w tym wiele z zakresu literatury polskiej. Część jego spuścizny drukowanej i rękopiśmiennej znajduje się w Bibliotece Elbląskiej.
     W listopadzie br. w Elblągu odbędzie się sesja naukowa poświęcona pisarzowi. Imprezie towarzyszyć będzie koncert muzyków z Akademii Muzycznej w Gdańsku, prezentowane będą także dzieła elblążanina.
     Wystawę „Z kolekcji Henryka Nitschmanna” można oglądać do końca sierpnia br. w godzinach otwarcia biblioteki (poniedziałki i czwartki od 10.00 do 18.00, wtorki, środy i piątki od 10.00 do 15.00). Wstęp wolny.
M, DM

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Wielki przyjaciel Polski i Polaków nazywał się Heinrich Eduard Nitschmann. Wiadomo, że Heinrich to po polsku "Henryk", ale dlaczego przy okazji spolonizowano nazwisko tego wybitnego Elblążanina? Mam na uwadzę nazwę ulicy, która dzisiaj brzmi "Henryka Nitschmana".
  • o spolszczaniu imion było.. www.portel.pl ale w mieście HenrykaS..
Reklama