UWAGA!

Wystawa pt. „Powstanie Styczniowe 1863 - Cztery Pory Roku”

 Elbląg, Wystawa pt. „Powstanie Styczniowe 1863 - Cztery Pory Roku”
Fot. nadesłana

W środę (17 stycznia)o godz. 11 w budynku Biblioteki elbląskiej im. Cypriana Kamila Norwida w Elblągu, odbędzie się wystawa pt. „Powstanie Styczniowe 1863 – Cztery Pory Roku”.

Wystawa jest rezultatem rocznej pracy młodzieży, działającej w ramach Międzyszkolnego Koła Historycznego, mając na celu ukazanie oddania, heroizmu, fizycznego trudu oraz patriotyzmu młodych ludzi uczestniczących w zmaganiach wojennych - wojny partyzanckiej 1863 i 1864 roku. Z relacji, wspomnień oraz pamiętników uczestników powstania styczniowego wynika, że czas, w jakim brali udział w wydarzeniach 1863 roku, dzielił się na marsze, kontrmarsze, walkę oraz krótkie chwile odpoczynku. W przedstawionych zdjęciach starano się ukazać te trzy różniące się formy życia powstańca.

Praca z młodzieżą w ciągu całego 2023 roku oddaje ponadczasową więź między człowiekiem a naturą, co jest czytelnie widoczne na wszystkich zdjęciach zgromadzonych na wystawie. Zdjęcia przedstawiają powstańca styczniowego w zmiennych warunkach czterech pór roku, podkreślając cykliczność życia na świecie. Kolorystyka ramek – zielone dla wiosny, żółte dla lata, czerwone dla jesieni i białe dla zimy – dodatkowo podkreśla tę więź.

Młodzież uczestnicząca w projekcie "Powstanie Styczniowe 1863 – Cztery Pory Roku" reprezentuje macierzystą szkołę. Oprócz udziału w sesjach zdjęciowych, kręci również materiał filmowy, który będzie wykorzystany w późniejszym czasie. Broń, stroje, mundury oraz wyposażenie są osobistą własnością autora, podkreślając jednocześnie pozycję Elbląga w działaniach rekonstrukcyjnych powstania styczniowego na terenie Polski. Wśród 500 rekonstruktorów powstania styczniowego w kraju, autor posiada wystarczające wyposażenie, aby wystawić 100 rekonstruktorów.

Wystawa dokumentuje pracę młodzieży i fotografów wiosną i latem. Jednocześnie stanowi próbę generalną przed pełną prezentacją projektu, którą planuje się w przyszłości, obejmującą również jesień i zimę.

Inauguracyjna data wystawy, 17 stycznia, jest symboliczną rocznicą ostatniej zwycięskiej bitwy powstania styczniowego pod Iłżą. Zwycięstwo to jest upamiętnione na kolumnie Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Zapraszamy na otwarcie wystawy "Powstanie Styczniowe 1863 – Cztery Pory Roku" 17 stycznia o godz. 11 w budynku Biblioteki Elbląskiej im. Cypriana Kamila Norwida.

Piotr Imiołczyk, Międzyszkolne Koło Historyczne

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Proszę koniecznie powiedzieć młodzieży, że było to jedno z wielu przegranych bitew i powstań / poza wielkopolskim/, które były efektem fatalnych władz na przestrzeni prawie 500 lat. Władze te, żeby wrócić do panowania nad Polską wysyłały na rzeż tysiące Polaków, krzycząc o " patriotyzmie / gdy władza krzyczy o patriotyzmie, to znaczy że coś ukradła, lub zaczyna kraść /. Potem w II wojnie Światowej musiało zginąć ponad 6 mln Polaków. Żaden historyk nie pokusił się policzyć ilu Polaków przez te wieki zginęło bez sensu... Teraz władza która upadła w wyniku wyborów, dalej pcha naród do zguby... aby do niej powrócić. @Hystory.
  • Nikt nikogo na powstanie nie "wysyłał", walczyliśmy z rosyjskimi oprawcami dobrowolnie, o wolność, o godność, o prawo do życia we własnym kraju. Tylko osobowości o mentalności niewolnika godzą się na niewolę. Oby takich rodaków było jak najmniej.
  • @gold - ... sami siebie wysyłali ?... sami się organizowali ?... jakieś " Jarosławy " wysyłały na " sztos... " ostatnio Rząd w Londynie na " ucieczce " przez Zaleszczyki, wyrżnął 250 000 Warszawiaków w czasie Powstania... a na tygrysy mamy Visy / pistolety/... mimo że Jałta w 1943 r zdecydowała inaczej. Drogi Gold manie. Proponuję naukę historii ale nie wybiórczo. Hej ! @ Hist.
  • Nulla aetas ad discendum sera
  • W ocenie historii bardziej przydatna niż łacińska maksyma (na naukę nie jest za poźno w żadnym wieku) jest opinia światowej sławy intelektualisty Tony Judta (zmarłego w 2010 roku), który "W rozmowach o XX wieku" stwierdził: "Lepiej poinformowane społeczeństwo trudno oszukać, manipulując przeszłością, żeby uprawomocnić dzisiejsze błędy. (... ). W społeczeństwach zamkniętych XX wieku władze lewicowe i prawicowe manipulowały historią. To największa forma kontroli społeczeństwa. (... ). Demokratyczny rozsądek nakazuje upewnić się, że obywatele należycie znają historię. " Niestety, przynajmniej u nas, ta wiedza wciąż jest słaba, stąd ta manipulcja przeszłością wciąż się sprawdza jako najsilniejsza forma kontroli. U nas jeszcze jest to najlepsze źródło kształtowania postaw i poglądów umożliwiających rządzenie społeczeństwem zgodnym z wolą władzy.
  • @Herbert J. - Historia, jest jedyną z nauk, która jeszcze nikogo i niczego co o obrony państwa, nigdy nie nauczyła... Ilość trupów, jest zawsze adekwatna do poziomu psychopaty który dorwał się do władzy... @Łosiński.
Reklama