UWAGA!

Wystawa o przeszłości Elbląga

 Elbląg, Wystawa o przeszłości Elbląga

„Elbląg - odkryte świadectwo przeszłości” to tytuł nowej wystawy, której otwarcie odbędzie się dzisiaj o godz.17 w elbląskim Muzeum Archeologiczno-Historycznym.

Badania archeologiczne na elbląskim Starym Mieście trwają nieprzerwanie już od 26 lat. W ich trakcie odkryto zarówno pozostałości po bogatej architekturze miejskiej, jak i tysiące przedmiotów codziennego użytku, będących na wyposażeniu elbląskich mieszczan.
     Plonem działalności elbląskich archeologów jest właśnie najnowsza wystawa, na której znalazły się najcenniejsze skarby z elbląskiej Starówki. W niezwykle klimatycznej scenografii zobaczyć będzie można wnętrza wypełnione niezwykłymi przedmiotami ze szkła, metalu, skóry, drewna, ceramiki. Przedmiotami dzięki, którym możemy odkryć bogactwo Elbląga i jego mieszkańców sprzed wieków.
     Wystawa znalazła swoje miejsce w sali wyremontowanej przez Zakład Usług Budowalnych „Mytych” mieszczącej się na pierwszy piętrze budynku Gimnazjum elbląskiego Muzeum. Jej autorem jest archeolog Grażyna Nawrolska, zaś aranżację plastyczną wystawy wykonał zespół pracowników elbląskiego Muzeum.
     Wystawa zrealizowana została w ramach projektu unijnego Lagomar.
     Mówi Maria Kasprzycka, dyrektor elbląskiego Muzeum:
ET

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Logo okropne, wogóle nie budzi pozytywnych skojażeń jakie mam w związku z anosujacą go instytucją, polecam tekst o tej problematyce z wczorajszej Wyborczej, przemyslcie to i zmieńcie, bo wpisuje się ono w linię słupków, kwietników i Piekarczyka - marność i jałowość z tego bije a przeciez to nie prawda, muzeum jest wielce ok :)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Bob B.(2007-06-19)
  • To fakt że logo niezbyt udane, raczej kojarzy się z klepsydrą, satanizmami itp...
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    mmuull(2007-06-19)
  • Czarne, ostre. Brrr!!! Proszę - ZMIEŃCIE!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Mateuszee(2007-06-19)
  • rozowe dajcie w kropeczki marudy
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    koletry(2007-06-19)
  • Super logo, doskonale leżące w klimacie średniowiecza. Doszukiwanie się w nim symboli satanistycznych świadczy o ignorancji, tego co to pisał.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    czytek(2007-06-19)
  • Ogólnie logo jest całkiem w porządku, ja bym tylko dodał jeszcze jakieś kaligraficzne motywy na pustej przestrzeni. Pozdrawiam
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    heraldycki(2007-06-19)
  • oj, starówka z małej litery - Zbynio
  • Symptomatyczne - dyskusja jest o logo - westa37
  • Pewnie redaktorzy nie wiedzą, i jak większość nie mają pojęcia, że wszyscy co gadają starówka, na starówkę, nie znają znaczenia tego słowa. Starówka to termin ściśle warszawski, ukuty dla tamtejszego Starego Miasta, a rozpowszechniony w języku ogólnonarodowym przez literaturę, radio i tv - wiadomo stolica, Powstanie itd. Inteligencje warszawską strasznie irytuje jak jakiś nieuk mówi starówka gdańska, wrocławska - te miasta nie wyłączjąc Elbląga mają Stare Miasta !!! nie starówki. Oczywiście trzeba by z Bralczykiem podyskutować, czy ten termin nie zmienił już jednak swojego pierwotnego wąskego znaczenia. Co do logo, aby mieć skojarzenia ze średniowieczem, trzeba chyba czerpać wiedze o nim z muzyki "gotyckiej" i filmów grozy, mnie się to nie kojarzy. Westa 37 - dyskusja o logo, bo jak można dyskutować o wystawie której się jeszcze nie widziało? - także błyskotliwą uwagę uważam za równie trafną jak "gotyckie logo" muzeum.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Bob B.(2007-06-20)
  • Bob B. - jednak znaczenie słowa "starówka" przez lata się zmieniło. Nazwa "starówka" jest tak nagminnie używana w całej Polsce, że jest to już proces nieodwracalny, słowo to weszło w powszechny obieg i prof. Bralczyk nic tu innego nie powie. Oczywiście "Starówka" przez duże S to nazwa własna historycznej dzielnicy Warszawy i jako tako jest jedyna. --- A ponadto chcę dodać, że zawsze można dyskutować o samej idei wystawy, nawet jeśli się jej nie widziało, przewidując możliwe kierunki działań organizatorów. Otóż ja np. uważam, że będzie to wystawa o charakterze zdecydowanie populistycznym, a oczekuję bardziej charakteru poznawczego. Jeszcze nie byłam, sama jestem ciekawa swoich wrażeń po obejrzeniu. A jakie są odczucia tych co widzieli ? - westa37
  • Fajne odegranie :) to mi się podoba. Na otwarciu byłem, krótko - tłoczno i zbyt elitarnie, więc szybko się zawinąłem, ale już wiem co sądzić. Wystawa nie spełni zapewne twoich oczekiwań, nie jest dobra, ale nie jest też zła - zaraz wyjaśnię. Musimy pamiętać, Muzeum w Elblągu to placówka finansowana z miasta, wiele niedociągnięć powodowanych jest brakiem środków, to co powstało teraz w nowej odsłonie z urobku wykopaliskowego faktycznie eksponowane jest pod publiczność masową, wiele rzeczy może razić fachowców i osoby zorientowane, ale założenie było zapewne by wystawa przemawiała do ogółu nie do garstki fascynatów, jak się o tym pamięta to wystawa robi pozytywne wrażenie, choć chęć teatralnej aranżacji jest jak dla mnie zbyt nachalna
  • czytałam tekst w Gazecie o logo dla instytucji kulturalnych, b. ciekawy, dzięki za namiar - westa37
Reklama