UWAGA!

Wyjątkowy czepiec na wystawie

 Elbląg, Do tej kolekcji dołączy również czepiec warmiński stworzony przez Marię Kwaśniewską, twórczynię ludową z Dąbrowy pod Bartoszycami
Do tej kolekcji dołączy również czepiec warmiński stworzony przez Marię Kwaśniewską, twórczynię ludową z Dąbrowy pod Bartoszycami (fot. nadesłane)

Mini galeria sztuki ludowej, która w najbliższy czwartek, 19 listopada, zostanie otwarta w Centrum Spotkań Europejskich Światowid wzbogaciła się o cenny dar.

Mini galeria powstała dzięki projektowi „Ostatni mistrzowie kultury ludowej", który od marca realizują: CSE Światowid i Stowarzyszenie
       „Jantar". Znajdą się w niej prace: Anny Bałdygi - tkaczki z Mazuchówki, Aleksandry Charko - twórczyni pisanek i wyszywanki ukraińskiej z Nowotek pod Elblągiem, rzeźbiarzy Jana Kowalskiego i Marka Kałuży z Iławy, garncarza Adama Kuźmy z Giżycka, Waldemara Majchera z Olsztyna, który specjalizuje się w malarstwie na szkle oraz rzeźbiarza Stanisława Suski ze Sztutowa. Do tej kolekcji dołączy również czepiec warmiński stworzony przez Marię Kwaśniewską, twórczynię ludową z Dąbrowy pod Bartoszycami.
       - To niespodziewany i niezwykle szczodry podarunek, bo wykonanie takiego czepca zajmuje 100 godzin, a poza tym taki czepiec jest po prostu kosztowny - cieszy się Agnieszka Jarzębska - Grzegorzewska, autorka programu, redaktor naczelna portalu kulturalnego eswiatowid.pl. - Warto dodać, że pani Maria jest bohaterką jednego z materiałów filmowych, które powstały dzięki projektowi.
       Wernisaż rozpocznie się o godz. 18 w Galerii Nobilis (II piętro Światowida).
       Prezentacja prac twórców ludowych jest częścią czwartkowej imprezy „Wszyscy jesteśmy ze wsi!" Od godz. 16 do 18 pod hasłem „Wieś inspiruje" zajęcia plastyczne dla dzieci (w tym rysunek, wycinanka i andrzejkowe topienie wosku) poprowadzi Helena Wojciechowska, instruktor CSE. W godz. od 17 do 19, w holu głównym do wspólnej zabawy w rytm muzyki ludowej zaproszą tancerze z zespołu „Młody Elbląg" (pokazy tańca i strojów, nauka kroków tańca ludowego).
       W tym samym czasie, w kameralnej sali kina, będzie można obejrzeć reportaże o twórcach powstałych w ramach projektu „Ostatni mistrzowie kultury ludowej", a w kawiarni Muza (II piętro CSE Światowid) posłuchać znanych wierszy i fragmentów prozy na temat wsi, które będzie czytać poeta i dziennikarz Jarosław Grabarczyk oraz inne chętne osoby. W studiu radiowo -telewizyjnym (na poziom - 2, zjazd windą) natomiast będzie można nagrać swoje wspomnienia i refleksje na temat wsi w „Radiowym Studiu Wspomnień".
       Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
      
oprac. A

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama