Dyrektor IPN Oddział w Gdańsku dr Paweł Piotr Warot oraz prezes Stowarzyszenia im. Gen. Bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego Anna Szczepańska zapraszają na wernisaż wystawy pt.: „Elbląg. Miasto odnalezionych przeznaczeń żołnierzy Armii Krajowej”.
Wernisaż odbędzie się w środę (10 sierpnia), o godz. 12, przy ul. Stary Rynek 25 w Elblągu.
Ekspozycja będzie prezentowana na placu przy katedrze pw. św. Mikołaja. Otwarciu będzie towarzyszyło stoisko edukacyjne IPN Oddział w Gdańsku.
Wystawa przedstawia losy żołnierzy Armii Krajowej oraz innych formacji niepodległościowych, którzy po II wojnie światowej osiedlili się w Elblągu. Losy żołnierzy ukazane są na tle Elbląga, którego centrum po wojennych zniszczeniach zostało odbudowane dopiero w latach dwutysięcznych. Na planszach można zapoznać się z działalnością żołnierzy, którzy brali udział w odbudowie zniszczonego miasta. Ekspozycja ukazuje także ważne i symboliczne miejsca w Elblągu. Autorem wystawy jest Artur Chomicz z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku.
Historia żołnierzy Armii Krajowej i historia Elbląga przedstawiona została w nowoczesny sposób. Korzystając z osiągnięć najnowszych technologii wystawa została przygotowana w technice soczewkowej 3D. Nowe rozwiązanie pozwoliło stworzyć unikalną i atrakcyjną dla zwiedzających ekspozycję. Dzięki metodzie 3D uzyskaliśmy animacje historycznych zdjęć na płaskiej powierzchni. To między innymi zdjęcia żołnierzy Armii Krajowej oraz ważnych miejsc w Elblągu. Zdjęcia zniszczonego miasta zmieniają się w obrazy po jego odbudowie.