Organizator – Biblioteka Elbląska i wyłączny sponsor imprezy – Browar w Elblągu – producent marki Specjal zapraszają na V Biesiadę Specjala.
Biesiada rozpocznie się o godz. 18 koncertem zespołu Czarno Czarni, ok. 20 wystąpi Big Cyc. Zakończenie planowane jest na godz. 22. Publiczność będzie miała także okazję wziąć udział w licznych konkursach
Big Cyc
To historia polskiego rock’n’rolla. Ich piosenki mają charakter publicystyczno-kabaretowy. Na początku swojej działalności, która przypadła w końcówce lat 80-tych, Big Cyc był uznawany za totalnie podziemny i anarchistyczny. Członkowie zespołu brali czynny udział w działaniach Pomarańczowej Alternatywy, która urządzała liczne happeningi, wyśmiewające komunistyczną władzę. Na jednym z takich happeningów w 1988 r., będącym jednocześnie koncertem, zespół zainicjował swoją działalność. Początkowo Big Cyc grał ostrą muzykę punk rockową. Z czasem muzycy złagodnieli, jednak teksty nadał bardzo często budziły kontrowersje. Właściwie każda wydawana przez zespół płyta łączyła się z celowo wywołanym skandalem: na okładce drugiej płyty Nie wierzcie elektrykom widniał wizerunek Lecha Wałęsy z wpiętym w klapę znaczkiem Playboya, do drugiej płyty Miłość Muzyka Mordobicie, wydanej w 1993 dołączono prezerwatywę, co na owe czasy było dość „nowatorskim” pomysłem. Przedostatnia płyta Moherowe berety (2006) została okrzyknięta pierwszą zakazaną płytą IV RP. Jest to satyryczne rozliczenie polityków z pierwszych stron gazet. Utwory były ignorowane przez media a w Internecie biły rekordy „ściągalności”. 1 kwietnia 2008 ukazała się ostatnia płyta zespołu Szambo i perfumeria, która jest także komentarzem do najnowszej historii Polski. W jej nagraniu brali udział Paweł Kukiz, Maciej Maleńczuk, a także Jerzy Połomski.
Czarno Czarni
To projekt części muzyków Big Cyc, wspomaganych wokalem Jarka Janiszewskiego z zespołu Bielizna. Pierwsza płyta Czarno Czarnych ukazała się w 1998 r. Nagrano ją przy użyciu starych bułgarskich wzmacniaczy, enerdowskich gitar i radzieckich organów, a samą perkusję przy pomocy tylko trzech mikrofonów. Najważniejsze jednak było to, że Czarno Czarni nagrywali swój materiał wyłącznie dla własnej przyjemności, traktując to jako świetną zabawę. W piosenkach Czarno Czarnych nie ma miejsca dla polityki ani agresji, dużą rolę odgrywają absurdalne teksty Jarka, które dotyczą przede wszystkim miłości i radości z życia. W 2003 Czarni wystąpili na festiwalu w Opolu, gdzie w koncercie przeboje 40-lecia wykonali wiązankę starych przebojów zwieńczoną utworem Nogi. Jesienią 2004 roku zespół wydał płytę Sułtani swingu, zawierającą swingowe wersje klasycznych polskich przebojów z lat 30, 40 i 50. Czarno Czarni wbijają się w smokingi i porażają wszystkich stylową elegancją. W 2009 roku ukazała się ostatnia płyta Nudny Świat, utrzymana w stylu lat 60-tych.
Krzysztof Skiba
Urodził się 7 lipca 1964 roku w Gdańsku. Zdał maturę w znanym w trójmieście I LO im. M. Kopernika w Gdańsku. Ukończył kulturoznawstwo na Wydziale Teorii Literatury, Teatru i Filmu Uniwersytetu Łódzkiego. Znany jest przede wszystkim jako współzałożyciel, autor tekstów i frontman rockowego zespołu Big Cyc. Wraz z zespołem uzyskał szereg nagród muzycznych m.in: Przebój Roku (Berlin Zachodni), Zespół Roku, Autor Tekstów Roku. Od 1998 roku nagrywa solowe płyty i występuje ze swoim kabaretem jako Skiba i Kosmiczne Blondyny. Pełni też funkcję dyrektora Muzeum Polskiego Rocka, mieszczącego się w Gdańsku, gdzie organizuje liczne koncerty i akcje happeningowe. Skiba jest także wziętym felietonistą. Jego teksty publikowała Gazeta Wyborcza, Tygodnik Literacki, Kwartalnik Brulion. Felietony były tłumaczone na język francuski w ramach ćwiczeń Szkoły Tłumaczy działającej przy paryskiej Sorbonie. Obecnie ma stałe rubryki w tygodniku Wprost, miesięczniku CKM i Hustler. Był także prowadzącym liczne programy telewizyjne: Lalamido czyli porykiwania szarpidrutów, Podróże z żartem, Mini szansa na sukces.
Jarosław Janiszewski
Urodził się 18 sierpnia 1962 roku. Założyciel zespołów Bielizna, Czarno Czarni i Doktor Granat. Znany głównie jako autor tekstów przesyconych absurdalnym humorem i właściciel bardzo charakterystycznego wokalu. Często występuje jako konferansjer przeróżnych imprez masowych (m.in. koncerty na festiwalu w Jarocinie). W 1991 roku prowadził najdłuższą cykliczną audycję na żywo – Rock Noc.
Organizatorem Biesiady jest Biblioteka Elbląska a jej wyłącznym sponsorem Browar w Elblągu – producent marki Specjal.