UWAGA!

Sztuka na... ławkach

 Elbląg, Sztuka na... ławkach

We wtorek 14 lipca o godz. 17 nastąpi uroczyste otwarcie wystawy, nieoficjalnie zwanej „leżącą wystawą stałą”, gdyż dzieła sztuki zostaną umieszczone na ławkach ustawionych na dziedzińcu Galerii EL. Gośćmi wieczoru będą Gerard Kwiatkowski oraz Bernd Neumann – Minister ds. Kultury i Mediów Republiki Federalnej Niemiec.

Głównym elementem wystawy będą granitowe bloki, na których umieszczone zostaną teksty poezji konkretnej w języku angielskim, niemieckim, włoskim. Autorami tekstów są: Stanisław Dróżdź, Eugen Gomringer, Gerhild Ebel, Herman de Vries, Joachim Röneper, Diet Sayler – artyści skupieni wokół Gerarda Kwiatkowskiego i jego Museum Modern Art w Hünfeld. Teksty umieszczone na ławkach pozostają w bezpośrednim nawiązaniu do akcji Gerarda Kwiatkowskiego, którą zainicjował on w Hünfeld w 1996 roku - Das offene Buch/Otwarta książka miasta Hünfeld. Wystawa elbląska ma charakter reminiscencji tego monumentalngo wydarzenia. Dotychczas w Hünfeld powstało 125 realizacji - form tekstowych umieszczonych na fasadach i innych obiektach w całym mieście. W ten sposób egzystujące w miejskiej przestrzeni, w swoisty sposób wręcz ingerujące w nią teksty z pogranicza poezji konkretnej, na trwałe wpisały się w pejzaż Hünfeld.
       Jak pisze Gerard Kwiatkowski: „Dzięki Otwartej Książce zrealizowana zostaje idea, z którą utożsamiałem się w latach 60-tych. Odnosiła się do tego, aby przemyśleniom w formie tekstów wyjednać więcej uwagi opinii publicznej. Teksty poezji konkretnej, wizualnej, eksperymentalnej i aktywnej poezji, umieszczone na fasadach w mieście, powinny stać się dostępne dla wszystkich (...) Teksty funkcjonują bez przerwy. Spotykamy je w ciągu dnia i w nocy, w drodze do pracy i w drodze z pracy, do i ze szkoły, podczas spaceru po mieście. Powstaje miejskie muzeum, gdzie wyzwolenie słowa staje się rzeczywistością. To znak, który w czasach obecnych, w naszej epoce, zanika".
       Wszędobylskiej wręcz obecności sztuki, pomysłodawca projektu, Gerard Kwiatkowski przypisuje wielką wartość. Według niego, towarzysząca na każdym kroku codziennemu życiu sztuka ma wpływ na ograniczenie agresji czy nawet ubóstwa. Jednak tylko wtedy, gdy uczestnictwo w niej wzrasta i przybiera na sile.
       „Nie istnieje nic, co wspólne. Jedynie język stwarza wspólności" głosi tekst, który na jednej z elewacji umieścił Dietmar Herzog. Dzięki SŁOWU przełamana zostaje bariera między TOBĄ a MNĄ, twierdzi Kwiatkowski, powołując się na słowa Václava Havla.
       Artyści, których prace umieszczone zostaną na ławkach:
       Stanisław Dróżdż – urodzony w 1939 roku w Sławkowie. Zmarł 29 marca 2009 roku. Studiował filozofię i filologię polską na Uniwersytecie we Wrocławiu. Autor i wydawca m.in. Antologii Polskiej Poezji Konkretnej. Od 1967 zajmował się poezją konkretną i wizualną. Uczestniczył w IV Biennale Form Przestrzennych „Zjazd Marzycieli” w 1971 roku w Elblągu. Reprezentował Polskę na 50 Biennale Sztuki w Wenecji. Tworzył teksty, obiekty i instalacje.
       Eugen Gomringer – urodzony w Boliwii. Studiował ekonomię i historię w Bernie i Rzymie. Współzałożyciel „poezji konkretnej” w 1953 roku. Założyciel Instytutu Sztuki Konstruktywnej i Poezji w Rehau, gdzie mieszka i pracuje.
       Gerhild Ebel – urodzona w 1965 roku w Halle. W 1990 otrzymała dyplom z patologii roślin na Uniwersytecie w Halle. W latach 1992 – 1993 nauka we Free Art School w Berlinie. Jest autorką obiektów, instalacji, performances, zajmuje się również literaturą eksperymentalną.
       Herman de Vries – studiował ogrodnictwo w Hoorn. Jako artysta aktywny od 1953 roku. Od 1970 mieszka w Eschenau w Niemczech. Wystawiał w wielu galeriach w Holandii i poza granicami. W maju 2007 roku duński tygodnik „Elsevier” ogłosił go trzecim najbardziej wpływowym żyjącym holenderskim artystą.
       Diet Sayler – urodzony w 1939 roku w Rumunii. W 1973 emigrował do Niemiec gdzie otworzył atelier w Norymberdze, gdzie do dzisiaj mieszka. Uczestnik wielu wystaw, m.in. w Berlinie, Zurychu, Paryżu, Bukareszcie, Cambridge.
      
      
oprac. Anieze

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • niezbyt ciekawe
  • JASNOŚĆ wypowiedź mojego poprzednika niezbyt ciekawa wystawa może się okazać całkiem całkiem zawsze to coś innego :D
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    JASNOŚĆ(2009-07-10)
  • wypowiedź mojego poprzednika całkiem całkiem może się okazać niezbyt ciekawa wystawa zawsze to coś innego :D
  • Cóż, poezja konkretna nie jest dla wszystkich. Ale raczej wydarzenie. Kwiatkowski zaprosił do współpracy najważniejsze nazwiska na świecie z tego obszaru działań artystycznych. Ciekawe jak to będzie wyglądało. A do tego na otwarciu obecny minister kultury RFN, z pochodzenia elblążanin. Jeszcze miesiąc nie minął od wizyty polskiego ministra kultury. Może warto byłoby ich tu w końcu spotkać.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    fellini(2009-07-13)
  • Ja wie czy wydarzenie? Pewnie dla milosnikow marmurowych ławek z pewnością :PP
Reklama