UWAGA!

Szopka z laptopem

Już po raz siódmy w Młodzieżowym Domu Kultury w Elblągu odbył się Przegląd Przedstawień Kolędniczych, Misteriów Bożonarodzeniowych i Jasełek.

Od siedmiu lat Młodzieżowy Dom Kultury w Elblągu organizuje przeglądy jasełek i przedstawień kolędniczych. Pomysłodawcą bożonarodzeniowej zabawy był Edmund Kozłowski.
     - Przez wiele lat pracował z nami, wspólnie prowadziliśmy grupę teatralną osób niepełnosprawnych - mówi Grażyna Kacprzak, organizator Przeglądu Przedstawień Kolędniczych, Misteriów Bożonarodzeniowych i Jasełek.- Wpadł na pomysł, by dzieci i młodzież z elbląskich szkół przygotowały przedstawienia o tematyce bożonarodzeniowej, które można później ocenić w formie konkursu. Przez lata udawało nam się organizować przegląd w święto Trzech Króli. W tym roku była to wigilia tego święta.
     W przeglądzie mogą wziąć udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Mogą przedstawić tradycyjne szopki, moralitety czy kabarety. Forma jest dowolna. W ubiegłorocznej edycji na przykład uczniowie szkoły katolickiej przygotowali przepiękny moralitet, inna grupa zasmakowała w humorystycznej opowiastce. Najlepsze przedstawienia bożonarodzeniowe były również prezentowane na deskach elbląskiego teatru.
     W VII Przeglądzie Przedstawień Kolędniczych, Misteriów Bożonarodzeniowych i Jasełek udział wzięło 11 grup z elbląskich szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Ich przedstawienia oceniało jury, w skład którego weszli: Wioletta Serenak (aktorka Teatru Miejskiego w Gdyni w latach 80-tych związana z elbląską sceną), Tomasz Czajka (aktor Teatru Dramatycznego w Elblągu) oraz Tomasz Walczak (kierownik Ośrodka Kultury Teatralnej działającego przy teatrze w Elblągu).
     - Zwracaliśmy uwagę na walory artystyczne, wykonanie piosenek, jak również na sam pomysł przedstawienia - wyjaśnia Tomasz Walczak.
     A grupy zaprezentowały naprawdę różne formy. Były więc i tradycyjne szopki, i bardzo oryginalne przedstawienia, np. współczesna opowieść, w której Trzej Królowie przynoszą Jezusowi nie mirę, kadzidło i złoto, lecz telefon komórkowy, laptop i banknoty euro. Kolędy śpiewano "na żywo", jak również wykorzystano głosy znanych artystów, jak na przykład Krzysztofa Krawczyka.
     Po wielogodzinnych przesłuchaniach jury zdecydowało przyznać wiele nagród i wyróżnień zarówno grupowych jak i indywidualnych.
     W kategorii szkół podstawowych pierwsze miejsce zajęli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 16, którzy przygotowali przedstawienie "Król Herod". Była to bardzo współczesna opowieść o czasach, gdy panował król Herod. Nie zabrakło muzyki rap, okularów przeciwsłonecznych, telefonów komórkowych, a nawet komputera.
     Jury przyznało trzy równorzędne drugie miejsca: SP nr 25, SP nr 1 oraz szkole katolickiej. Specjalne wyróżnienie otrzymał Artur Mróz, uczeń SP nr 25 za znakomitą rolę diabła. Trzecie miejsce zajęli uczniowie SP nr 18 (wyróżnienie dla Macieja Konopackiego za rolę pastuszka) oraz SP nr 4.
     W kategorii gimnazjalistów najlepsi okazali się uczniowie Gimnazjum nr 2. Jury nie przyznało miejsca drugiego. Na trzeciej pozycji znaleźli się uczniowie Gimnazjum nr 4 i 7. Wyróżniony został również nauczyciel z "siódemki" - Tomasz Cybulski.
     - Za śpiew - zgodnie podkreślili członkowie jury.
     W kategorii szkół średnich wyróżnienie otrzymali uczniowie Zespołu Szkół Techniczno Zawodowych w Elblągu. Za śpiew zaś została nagrodzona Urszula Nowik z ZS Ekonomicznych.
A

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama