
Mnóstwo pracy nad tekstem, ogromny stres, a wszystko po to, by zachwycić publiczność podczas 5-minutowego wystąpienia i... wygrać wycieczkę do Brukseli. 16 kwietnia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu odbył się finał konkursu krasomówczego „Sztuka prezentacji, czyli „…aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa”.
– Przygotowanie zajęło mi tydzień. Podczas wystąpienia zależało mi na kontakcie z publicznością ze względu na to, że tematy, które były poruszane, są poważne. Ważnym aspektem wystąpienia okazała się jednak improwizacja – powiedział po występie Rafał Domżalski, uczeń II klasy I LO, który jako jeden z nielicznych uczestników nawiązał kontakt z publicznością, a przy tym wywoływał uśmiech na ustach słuchaczy.
– Widać, że uczniowie są przygotowani merytorycznie, ale mają problemy z dykcją i stresem – powiedziała Dominika Lewicka-Klucznik, nauczycielka z Zespołu Szkół w Gronowie Górnym. – Często uczestników zjadała trema. Poza tym brakuje im naturalności i... spontaniczności. Konkurs nie polega na powiedzeniu tekstu z pamięci, tylko na zachwyceniu słuchaczy. Współcześnie, w dobie smsów, brakuje mi tego bogactwa języka. Wszystko jest upraszczane i nie wymaga od nas przemyśleń, a takie konkursy, jak ten, zmuszają nas do tego, aby pochylić się nad językiem.
W przerwie konkursu uczniowie Gimnazjum nr 8 w Elblągu zaprezentowali mini spektakl oparty na „Balladynie” Juliusza Słowackiego. Jak podkreślała Zofia Ostrówka, dyrektor I LO młodzież samodzielnie przygotowała wszystko, łącznie ze scenografię i reżyserią.
– Poziom artystyczny konkursowych wystąpień był bardzo zróżnicowany – powiedziała nam Teresa Kubryń, wicedyrektor Instytutu Pedagogiczno-Językowego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, jurorka konkursu. – Niektóre oracje były rzeczywiście ciekawe, przygotowane z myślą o tymże konkursie i wygłoszone w taki sposób, który ujawniał znajomość sztuki oratorskiej. Niektóre, wyraźnie widać było, że są nieprzemyślane, przekraczały czas i nie do końca podejmowały wybraną tematykę.
Jak podkreśla Teresa Kubryń, konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, w związku z czym będą czynione starania, by był kontynuowany i tym samym stał się tradycją uczelni, a impreza na stałe wpisała się w kalendarz elbląskiej wiosny kulturalnej.

Wyniki konkursu:
1. miejsce – Patryk Haber, II LO, opiekun Iwona Studzińska. Temat: „Miłość – rani duszę i niszczy sumienie, a może uszlachetnia?”
2. miejsce – Bartosz Borowski, I LO, opiekun Lucyna Murawska. Temat: „Słowacki wielkim poetą był” – dlaczego zachwyca, jeśli zachwyca”.
3. miejsce – Adrianna Wysocka, III LO, opiekun Jan Zaborowski. Temat: „Polemika Juliusza Słowackiego z Adamem Mickiewiczem”.
Wyróżnienia otrzymali: Marta Kacpura, II LO, Piotr Wenski, I LO, Rafał Domżalski, I LO i Krzysztof Malinowski, I LO.
Główna nagrodą dla dwóch najlepszych mówców i ich opiekunów była wycieczka do Brukseli. Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatorów i prywatnych sponsorów. Warto dodać, że najciekawsze przemówienia zostaną opublikowane w szkolnej gazetce I LO oraz na stronie internetowej Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu.