UWAGA!

Nowy dział w muzeum

Minął rok od chwili, gdy radni uchwalili Statut Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. A od czwartku jest już nowa wersja statutu, w której wprowadzono zapis o utworzeniu w muzeum Działu Tradycji Morskich Elbląga.

W muzealnych zbiorach od lat gromadzono dowody na morskie tradycje miasta. Świadczą o tym zbiory kartograficzne i fotograficzne z czasów działalności stoczni Ferdynanda Schichaua, w której zwodowano 1600 jednostek. Są też w tych zbiorach modele statków. Nowy dział otwiera szersze możliwości przed muzeum. Będzie ono mogło między innymi czynić starania o pozyskanie wycofanych z eksploatacji jednostek pływających związanych nazwą z naszym miastem. Tego typu pływające eksponaty muzealne są od wielu lat turystycznymi atrakcjami, promującymi Gdańsk i Gdynię. Nadszedł czas, by w Elblągu było podobnie.
     Z dyrektor elbląskiego Muzeum Marią Kasprzycką rozmawiała Marta Hajkowicz:
Andrzej Minkiewicz - Telewizja Elbląska

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Swietnie, że w muzeum się myśli, anie tylko konsumuje jak w innych instytucjach
  • Jeśli się tylko siedzi i myśli, to też chyba nie najlepiej?
  • tam akurat się myśli i działa
  • WojŁawrynowicz BRAWO ! BRAWO ! BRAWO ! Popieram, a może kiedyś w Elblągu powstanie moje marzenie – szkutnia (stocznia) i będziemy budować repliki starych łodzi i okrętów( łodzie Wikingów i Słowian, kogi bałtyckie, łodzie z zalewu itp. Pozdrawiam ekipę z muzeum.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    WojŁawrynowicz(2007-03-06)
  • Nie znam realiów tej decyzji, ale mam nadzieję że jest faktycznie przemyslana przede wszystkim przes samorząd bo to on finansuje te instytucje; on brał główny, jak sądze, udział w wymyślaniu tego działu, ku nikłej, jak się domyślam, uciesze muzealników z Bulwaru Zygmunata Augusta. Taki dział z prawdziwymi statkami może ostatecznie dobić tej miary muzea co nasze elbląske, koszty utrzymania tych jednostek są ogromne, oczywiście jestem za ich zachowywaniem, ale pamiętajmy że odbywać się to będzie kosztem mniejszej skali wykopalisk w Elblągu i Truso, nie wspomnę o zakupach muzealiów, których i tak właściwie się nie w MAH nie dokonuje (choć moze się mylę), jeśli nowy dział ma gromadzić to co miało iść na złom (czyli przejmował za darmo), a nie będzie miał kasy na zakupy prawdziwych marynistycznych przedmiotów związanych z Elblągiem, to zasadność jego powstania jest dość wątpliwa, w Elblągu powstawały Seehundy a nie jakieś tam Osy. To są oczywiście wątpliwości, bo istotnie taki statek może zacząć przyciągać turystów do Muzeum i do miasta - gratulacje dla Lastadii, że dopieli swego.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Dionizy(2007-03-06)
  • Brawo Iśka :)
  • ..co z kutrem rakietowym/patrolowym, który pływał prawie 30lat, a nosił nazwę "ELBLĄG"???
  • cena kilograma złomu była zbyt atrakcyjana by bawić się w takie sentymenty "Elbląg" w nazwie to nie powód by nie zarobić niszcząc to co potencjalnie mogło być historyczne - vide przedwojenne tramwaje i ich nastęcy - bezmyślnie zezłomowane, to czyni z Elblaga pewien ewenemet miasto z jednymi z najstarszych trakcji zupełnie pozbawione historycznego taboru, zato bogate w klekoty z epoki Gierka.
  • Panie Dionizy - niepotrzebny niepokój. Pieniędzy na wykopaliska nie zabraknie, Od ubiegłego roku badania archeologiczne dofinansowuje nam Ministerstwo Kultury. Nowy dział to przede wszzystkim wydzielenie tego, co i tak sukcesywnie kolekcjonujemy (np. modele statków zalewowych i innych). Ewentualny kuter nie obciąży aktualnego budżetu muzeum. Muzealia kupujemy w miarę możliwości (szczególnie rzemiosło elbląskie). A kutrer rakietowy ORP Elbląg już nie istnieje, ale Władysławowo, o które się stara Lastadia, to kuter bliźniaczy tamtego (to do Pana Rwela). I podziękowania dla internautów interesujących się muzeum.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    M. Kasprzycka(2007-03-06)
  • doktorDyrektor za info dziękuję (jak do mnie oficjalnie, to i ja też^_^) i mam nadzieje, iż bliźniaczość ORPWładysławowo będzie odpowiednio_podkreślone i marketingowo_wykorzystane! pozdrawiam*_*
  • Pan Rwel ?! - gdzie ja jestem ? pora umierać ! - niebieski
  • A Pan Dionizy ? co to, "Złotopolscy" ? - żuczek
Reklama