UWAGA!

Co się działo w Światowidzie

W Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej Światowid podsumowano w sobotę 23 czerwca rok kulturalny 2006/2007. Wśród sukcesów wymieniono m.in. kolejne edycje Elbląskich Nocy Teatru i Poezji oraz Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa „...Czy to jest kochanie?”, 10., jubileuszowe, Ogólnopolskie Spotkania Artystyczne Osób Niepełnosprawnych oraz konkursy i festiwale taneczne.

O tym, co działo się w Światowidzie w roku kulturalnym 2006/2007, poinformowała dziennikarzy z ekranu Justyna Kozłowska-Dyrla, kierownik Wirtualnego Centrum Kultury e-Światowid. Było to możliwe dzięki uruchomionej w tym roku telewizji e-Kultura (działa również kulturalne radio).
     A działo się, oj, działo. Wśród sukcesów wymieniono m.in. X Elbląskie Noce Teatru i Poezji, konkursy i festiwale taneczne, takie jak Baltic Cup, X Ogólnopolskie Spotkania Artystyczne Osób Niepełnosprawnych, XI Ogólnopolski Festiwal Sztuki Słowa „...Czy to jest kochanie?”. Wspomniano także o programach realizowanych przez Światowid często we współpracy z partnerami z obwodu kaliningradzkiego. Były też słowa pochwały dla programów „Pamięć o historii”, realizowanego z IPN oraz „Nienacki znany i nieznany”.
     Do swoich sukcesów Światowid zalicza także uruchomienie Wirtualnego Centrum e-Światowid. W ramach jego struktur działa portal internetowy www.e-światowid.pl oraz telewizja i radio e-Kultura.
     - Rok miniony był dla nas trudny - mówił podczas spotkania z dziennikarzami Antoni Czyżyk, dyrektor centrum kultury Światowid. - Odeszła od nas do pracy w Urzędzie Miejskim Bożena Sielewicz. Jednak zawsze podkreślam, że za nasz sukces odpowiedzialny jest zespół ludzi. W Światowidzie pracują 53 osoby i każda ma swój udział w osiągnięciach firmowanych przez Światowid.
     Mówiło się także o planach na najbliższe miesiące. O projekcie pleneru artystycznego w Kadynach opowiadała jego koordynatorka Magdalena Czarnocka.
     - Na początku lipca grupa plastyków - młodzieży i dorosłych - amatorów wyruszy na pięciodniowy plener do Kadyn - zapowiadała. - Będą tam lepić z gliny, a także malować pejzaże nadzalewowowe. Ich prace będzie można oglądać w gościńcu Srebrny Dzwon, a później w centrum kultury Światowid. Planujemy także umilać czas turystom wypoczywającym w Kadynach - dodaje Magdalena Czarnocka. - Popołudniami na plaży będzie rozbrzmiewać muzyka - wystąpi m.in. nasza sekcja wokalna, a koncert chopinowski zagra Marta Osowska. Będzie również salsoteka.
     W sierpniu natomiast Światowid zaprasza na kolejne, XI już Elbląskie Noce Teatru i Poezji. Tegoroczna edycja trwać będzie od 24 do 26 sierpnia.
     - Pierwszego dnia zaprezentują się laureaci największych festiwali piosenki w kraju - zapowiada Aleksandra Bednarczuk, szefowa Nocy. - Jako gwiazda wystąpi Grzegorz Turnau z repertuarem z płyty poświęconej Markowi Grechucie. 25 sierpnia Teatr Muzyczny w Poznaniu zaprezentuje musical „Skrzypek na dachu”. Natomiast 26 sierpnia odbędzie się koncert piosenek Krzysztofa Buszmana, a wystąpią m.in. Alicja Majewska, Halina Frąckowiak, Danuta Błażejczyk i Piotr Machalica.
     Jesienią natomiast nadejdzie czas na zupełnie nowy OSAON, czyli Ogólnopolskie Spotkania Artystyczne Osób Niepełnosprawnych.
     - Nie będą to już spotkania ani ogólnopolskie, ani osób niepełnosprawnych - mówi Teresa Miłoszewska, organizatorka przedsięwzięcia. - Zamknęliśmy dziesiątkę OSAON, a teraz będą to Międzynarodowe Spotkania Artystyczne. Spodziewamy się gości m.in. z Węgier i Słowacji. Będą to zarówno sprawni, jak i niepełnosprawni artyści.
     Widać, że miniony rok kulturalny upłynął w Światowidzie na ciekawych przedsięwzięciach. Kolejny zapowiada się równie interesująco.
A

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Nareszcie Pani Teresa dojrzała do wyeliminiowania "niepełnosprawności" z tych pożytecznych artystycznych spotkań. Zawsze uważałem, że artystyczne osiągnięcia niepełnosprawnych w podtekście zawierają jakiś brak, jakąś "niesprawność" artystyczną. I nareszcie mamy - będą spotkania artystyczne. Bo jeśli osoba niepełnosprawna jest artystą, to po prostu jest artystą; nie trzeba tego podkreślać w tytule imprezy. A iluż mamy/ mieliśmy/ artystów, o których niepełnosprawności ktoś mógł jedynie przy okazji się dowiedzieć. Mój idol nieżyjący już Ray Charles był niewidomy od dziecka, a Steve Wonder i wielu innych. To są artyści, gdzie słowo niepełnosprawny jest w ogóle zbyteczne. Już kiedyś pisałem o tym, adresując emaila do osób kompetentnych. Bezskutecznie, nawet nikt nie raczył mi odpowiedzieć. Dobrze, że NARESZCIE ktoś to zrozumiał.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    egzegeta(2007-06-25)
  • KAKTUSPROWOKATOR egzegeta :D ludzie z czasem i szczepionkę na aids wymyślą "z czasem" :D żeby dojść do niektórych wniosków trzeba czasu :D
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    KAKTUSPROWOKATOR(2007-06-25)
Reklama