UWAGA!

Album o Elblągu i elblążanach z lat 60. „To było miasto młodych ludzi”

 Elbląg, Album o Elblągu i elblążanach z lat 60. „To było miasto młodych ludzi”
Fot. Mikołaj Sobczak

Premiera albumu „Elbląg i elblążanie w fotografii własnej. Lata sześćdziesiąte” przyciągnęła tak wiele osób do muzeum, że dla części zabrakło miejsc siedzących. Podczas spotkania nie zabrakło za to wspomnień, wśród których na pierwszy plan wybijało się to o słynnym koncercie brytyjskiego zespołu The Atoms w zamechowskiej hali, która znajdowała się przy ul. Fabrycznej.

Michał Kozłowski, redaktor albumu, kontynuuje dzieło Wiesławy Domino i Krystyny Laskowskiej, które 20 lat temu najpierw zorganizowały w muzeum wystawę o pierwszych powojennych elblążanach i ich życiu w nowym dla nich miejscu, a następnie wydały album „Elbląg i elblążanie w fotografii własnej. Lata czterdzieste i pięćdziesiąte”. Album o latach 60. jest przygotowany według podobnego klucza, a sam autor miał podobne wyzwanie - jak z ok. 1500 fotografii wybrać te, które pokażą ówczesny klimat miasta i codzienne życie jego mieszkańców i tak je pogrupować, by tworzyły pewną opowieść.

  Elbląg, Album o Elblągu i elblążanach z lat 60. „To było miasto młodych ludzi”
(fot. Mikołaj Sobczak)

- Bez Państwa ten album by nie powstał. My jako osoby, które zajmują się historią, zbieramy te fotografie, opracowujemy je i publikujemy, ale są to Wasze fotografie, które przez dekady pieczołowicie przechowaliście w swoich rodzinnych albumach. Wartością tego typu wydawnictw jest to, że wspólnie próbujemy tę naszą historię ocalić od zapomnienia - mówił Michał Kozłowski podczas piątkowego spotkania w Muzeum Archeologiczno-Historycznym, dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do powstania albumu.

Przyznał, że jest zafascynowany tą dekadą w życiu miasta, zwracał uwagę, jak wiele wówczas - w tak zwanej epoce „małej stabilizacji” - się w przestrzeni Elbląga zmieniło, nie pominął też wielu problemów, z jakimi na co dzień mieszańcy się zmagali na czele z brakami w zaopatrzeniu.w podstawowe produkty żywnościowe. Zwracał uwagę na wielką rolę kultury w życiu elblążan, wśród których prawie połowa nie miała 18. roku życia. - To było miasto młodych ludzi - mówił.

Tę młodość, energię i marzenia o lepszym świecie ma symbolizować m.in. okładka albumu, która w komentarzach na portElu wywołała spore emocje. - Znam bohaterkę okładki i jej dokonania dla elbląskiej kultury. Dla mnie to zdjęcie, tak nietypowe dla tej epoki, pokazujące nasze oczekiwania wobec tej epoki, to okładka marzeń. Bardzo mi się podoba - mówiła podczas spotkania Krystyna Laskowska, współautorka albumu o latach 40 i 50.

- Też będę bronił tej okładki. Oczywiście całość lat 60. nie wyglądała jak kadr z tego zdjęcia. Dlatego jest ono tak niezwykłe, bo jest inne. Spodobało mi się, bo oddaje energię, młodość. Z mojej perspektywy to właśnie młodzi ludzie wnieśli jakościową zmianę w tamtejszej rzeczywistości Elbląga - mówił Michał Kozłowski.

Trwają już prace nad kolejnym wydawnictwem, dotyczącym lat 70. Dyrektor MAH Mirosław Siedler poinformował, że ma być gotowe w 2027 roku, a jego redaktorką będzie Alicja Jung. - Prosimy jeszcze nie przynosić zdjęć, ogłosimy nabór w odpowiednim momencie w mediach - mówił dyrektor.

Album „Elbląg i elblążanie w fotografii własnej. Lata sześćdziesiąte” można kupić w Muzeum w cenie 100 zł.

 

 

Przeczytaj również wywiad z Michałem Kozłowskim o albumie

RG

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • A trraz ci kiedyś młodzi ludzie z pasją to już seniorzy, a młodzi stąd uciekają, cóż ktoś latami do tego doprowadzał
  • Naprawdę patrząc ma to wszystko Elbląg stał się miasteczkiem
  • Niefortunna godzina prelekcji... o 19 :00 był " Quin" w teatrze... pełna sala...
  • aha opinia kontrolowana haha czyżby ból kogoś że wyrazi swoją opinię na temat subietywnej okładki ? są lepsze nazwiska w elblagu ktore faktycznie wiodły prym w latach 60 i to one robiły sporo i to one ewentualnie powinne byc na okładce
  • Osterczuk, Cejrowski, Błeszyński, Kwiatkowski, Wojewski, Sroczyński, i inni współpracownicy to są faktyczni twórcy pewnych działań w kulturze lat 60... inni podpinają się po latach mało kto wie, ludzie odchodzą... Oni powinni być na okładce a zdjęcia są i to dobre!
  • Album nie jest doskonały. Brakuje w nim sporo postaci z tamtych czasów, podczas gdy niektóre sylwetki są zbyt mocno wyeksponowane lub przerysowane, Niemniej jest to publikacja potrzebna i dobrze służy miastu. Gratuluję autorowi i MAH.
  • Bol tyłka to ma tu widac osoba czepiajaca sie okladki 😅 Chyba jakies osobiste animozje 😜 Nie ma opcji dogodzic kazdemu, dla mnie okladka bardzo przyjemna dla oka👍 Poza tym latwo tak komentowac, jak sie siedzi przed ekranem i nie ma pojecia jak wygladala praca nad ksiazka. Pozdrawiam wszystkich 🙂 Hashtagi: #Mlodaelblazanka
  • W tekście jest zdanie: "Dla mnie to zdjęcie, tak nietypowe dla tej epoki, pokazujące nasze oczekiwania wobec tej epoki, to okładka marzeń. " - jest dość niezręcznie zredagowane. Pan Michał miał jednak na myśli, że obraz ze zdjęcia jest utrfaleniem powszechnej, czyli typowej postawy ówczesnych elblążan, więc "nietypowe" to nieadekwatne określenie - chyba że niezrozumiałem dobrej polszczyzny Pana Kozłowskiego. Wystawa pań Laskowskiej i Rynkiewicz miała miejsce w 2003 roku, artmetycznie nie pina się to z informacją podaną na początku tekstu.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    1
    1
    Redakcja zewnętrzna(2025-01-25)
  • DlaczegoŚwiadomy polskiObywatel bezmyślnieStawia swojePoparcie przyOsobie, która bez żadnegoUkrywania w swojej codziennejDziałalności, bardziejSprzyja innemuPaństwu, a swojeDecyzje z pełnąŚwiadomością kierujePrzeciw własnemuKrajowi. JeżeliPrezydentowi czyPremierowi obojętnaJest przyszłośPolski, to co onRobi na tymStanowisku? Czas, by do sprawowaniaUrzędu wybieraćMiędzy kilkoma dobrymiKandydatami, a nie tylkoTego, któryPosiada zaSobą więcej kanałówTV. TrzebaByć człowiekiemDalekim od zdrowegoMyślenia, byPrzekreślać dużeInwestycje w swoimKraju, tłumaczącTo faktemIstnienia takichRozwiązań uSąsiada. TrudnoUwierzyć, by istniałJeszcze innyKraj, w którym ludzieUbiegający się oWybór na tak wysokiUrzędy, głosiliTego typuPoglądy.
  • Okładka jest strasznie subiektywna i autor nie wykazał się smakiem a chyba sympatią i znajomością z osobą ze zdjęcia. Akurat te zdjęcie słabo oddaje ducha lat 60 w dziejach miasta a już pokazywać to innych bardziej zasłuzonych działaaczy dla miasta a nie to co na pokazano. zdania są własnie podzielone i za kulisami inni tak samo myślą, redakcja moze sobie blokować dostęp do publikacji opinii widać muzeum tak chyba chciało albo ktoś zainteresowany aby blokować odczucia elblazan a miec kontrolowane opinie. minusy nic nie mają znaczenia, prawda zawsze się obroni bez lajków haha wolne media? jak komu wiatr zawieje
  • redaktor @Redakcja zewnętrzna - Ma Pani/Pan rację, to było ponad 20 lat temu. Jak ten czas leci... Dziękuję za zwrócenie uwagi, naniosłem poprawkę.
Reklama