UWAGA!

7 z 65 i róże dla Róży

 Elbląg, Halina Różewicz-Książkiewicz, Emilia Orzechowska i jubileuszowy tort.
Halina Różewicz-Książkiewicz, Emilia Orzechowska i jubileuszowy tort. Fot. Agata Marcinkowska-Fedeczko

W Galerii EL odbył się wernisaż wystawy "Fotoplastyka" Haliny Różewicz-Książkiewicz, która obchodzi właśnie 65-lecie pracy artystycznej. Ten jubileusz na otwarciu ekspozycji, prezentującej 7 lat działalności artystki niedługo po skończonych studiach, został bardzo uroczyście zaakcentowany. Zobacz zdjęcia.

Kino lat 60. i druga ojczyzna

Były życzenia, był tort, było mnóstwo róż i solidna dawka sztuki. Centrum Sztuki Galeria EL czwartkowym wieczorem uczciło wkład elbląskiej artystki w kulturę w Elblągu. Wspomniane liczne róże były nieprzypadkowe, bo...

- ... już w podstawówce mnie tak przezwali! - podkreślała z uśmiechem Halina Różewicz-Książkiewicz. Na wernisażu pojawiła się oczywiście w charakterystycznej koszulce z Ikarem (popularnie zwanym Batmanem), formą przestrzenną autorstwa jej śp. męża, Zbigniewa Książkiewicza.

- Jestem wzruszona tą całą uroczystością, nie spodziewałam się, że wernisaż wystawy będzie miał charakter takiej wielkiej uroczystości – mówiła artystka. - Dziękuję, że państwo tak licznie przyszli, że będziecie towarzyszyć mi w tych moich pierwszych dniach po studiach, które skończyłam w 1958 r., a od 1960 do 66 pracowałam w spółdzielni Fotoplastyka – podkreśliła. - Zapraszam do kina w latach 60., żeby zobaczyć, jak to wtedy było. Prawdę powiedziawszy, jak się teraz ogląda te reklamy, to są bardzo aktualne, jednak niewiele się zmieniło w potrzebach itd. – zaznaczyła artystka. Podkreśliła na koniec, że Elbląg jest jej drugą ojczyzną. Do samej wystawy nawiązującej do sopockiej Fotoplastyki wrócimy za chwilę.

 

  Elbląg, Chętnych na obejrzenie wystawy nie brakowało.
Chętnych na obejrzenie wystawy nie brakowało. Fot. Agata Marcinkowska-Fedeczko

Artystka bezkompromisowa

Laudację na cześć bohaterki wczorajszego wieczoru wygłosiła Teresa Wojcinowicz, prezes Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego, które Halina Różewicz-Książkiewicz od lat aktywnie współtworzy i które współzakładała.

- Róża to piękny kwiat i od lat królujący w naszym kraju. Ma to piękno w sobie i nie wymaga dodatków. Róża jest też bohaterką dzisiejszego wieczoru. I choć na imię ma Halina, to wielu znajomych, przyjaciół, mówi do niej, z nią, po prostu: Róża – mówiła prezes ETK podczas laudacji. Przypomniała artystyczną i życiową drogę Haliny Różewicz-Książkiewicz, która urodziła się w Gnieźnie w 1934 roku. Studiowała na wydziale architektury wnętrz w PWSSP w Poznaniu, a później na wydziale malarstwa PWSSP w Gdańsku. To tam poznała swojego męża, artystę-plastyka śp. Zbigniewa Książkiewicza. W 1965 para zamieszkała w Elblągu, gdzie włączyła się w życie kulturalne miasta.

- Jest bezkompromisową artystką, która uprawia malarstwo i grafikę użytkową – mówiła o Halinie Różewicz Książkiewicz Teresa Wojcinowicz. Przypomniała, że jest ona autorką m. in. logo Galerii EL, ETK, obchodów 750-lecia Elbląga. Jest też laureatką odznaczenia ministra kultury i dziedzictwa narodowego, złotego medalu Gloria Artis, a także wielu innych odznaczeń i nagród.

- Niesamowite jest to, że przy takim dorobku otwieramy dzisiaj wystawę, na której zobaczą państwo prapremierowo prace – mówiła Emilia Orzechowska, dyrektor Centrum Sztuki Galerii EL. - Życzę pani nieustających pokładów kreatywności, optymizmu, zdrowia. - zwróciła się do bohaterki wieczoru.

List gratulacyjny prezydenta Witolda Wróblewskiego odczytał podczas wczorajszego wernisażu wiceprezydent Missan.

- Od początku swojego pobytu w Elblągu aktywnie uczestniczy Pani w życiu kulturalnym i społecznym miasta – podkreślił w nim prezydent, dziękując Halinie Różewicz-Książkiewicz za całą jej działalność w Elblągu.

 

Precyzja, wykonanie, pomysłowość

Kuratorką wystawy Fotoplastyka jest Joanna Mierzejewska, która wprowadziła uczestników wernisażu w jej założenia. Jak przyznaje sama artystka, przedstawione prace wiążą się z jej działalnością zarobkową.

- Jak się państwo przekonacie, ta praca zarobkowa czy użytkowa nosi w sobie znamiona znakomitej pracy artystycznej, jest to po prostu znakomity warsztat graficzny – mówiła Joanna Mierzejewska. - Są to prace pierwszy raz pokazywane publiczności, przez 60 lat one leżały schowane w pracowni pani Haliny. Wyciągnęła je parę lat temu, gdy pojechaliśmy nagrać wywiad. Wszyscy, którzy tam byliśmy, zachwyciliśmy się precyzją, wykonaniem, pomysłowością i bogactwem tematyki, jakie znajdują się na tych reklamach Co jest na wystawie? Na wystawie znajdują się reklamy kinowe, które były pokazywane przed seansami – tłumaczyła kuratorka. Dodajmy, że prac artystki na wystawie jest bardzo dużo, a stanowią one przecież tylko 7-letni wycinek jej 65-letniego dorobku. Halina Różewicz-Książkiewicz odpowiada zarówno za przedstawione grafiki, jak i teksty na nich umieszczone. Pozwólmy sobie tutaj na mały przedsmak reklam-komunikatów kinowych, bo całość warto zobaczyć (a jest na to czas do 19 listopada) w Galerii EL.

"Uszczelniając krany domowe oszczędzasz wodę i pieniądze".

"Alkohol ułatwia nawiązywanie niebezpiecznych kontaktów".

"Opakowania szklane skupują sklepy PSS".

"Nawet najmniejsza ilości alkoholu zmniejsza sprawność prowadzenia pojazdu".

To przecież bardzo proste, krótkie komunikaty. Jednak w połączeniu z grafiką Haliny Różewicz-Książkiewicz, nie ma wątpliwości, że mamy do czynienia ze sztuką.

TB

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama