UWAGA!

Galeria EL zaprasza mieszkańców na swoje 60-lecie

 Elbląg, Galeria EL zaprasza mieszkańców na swoje 60-lecie
Fot. Michał Skroboszewski (arch. portEl)

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza wszystkich sympatyków sztuki na uroczysty Jubileusz 60-lecia instytucji, który rozpocznie się 29 września o godz. 18.

Zakładając przed sześćdziesięcioma laty pracownię artystyczną w ruinach kościoła pw. Najświętszej Marii Panny, młody artysta-plastyk Gerard Kwiatkowski zapewne nie przypuszczał, że na przestrzeni przyszłych dekad inicjatywa ta przekształci się w jeden z najważniejszych w kraju ośrodków sztuki konceptualnej.

Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu powstała z inicjatywy kilku zapaleńców – Zamechowców: Wacława Nadziakiewicza, Lechosława Rutkowiaka, Jerzego Wojewskiego i Gerarda Kwiatkowskiego. 13 lipca 1961 roku Gerard Kwiatkowski wystąpił do Prezydium Miejskiej Rady Narodowej z prośbą „o przydzielenie ruin XIII-wiecznego kościoła podominikańskiego w celu urządzenia w nim pracowni malarskiej” – jak czytamy w oficjalnym piśmie twórcy tego niezwykłego miejsca. Oficjalne przekazanie ruin nastąpiło trzynaście dni później. Po przeprowadzeniu doraźnych napraw, dokonanych wysiłkiem założycieli, dnia 27 marca 1962 roku nastąpiło oficjalne otwarcie Galerii EL.

O losach i sławie Galerii zaważyły kontakty Gerarda Kwiatkowskiego oraz jego twórczość. W Elblągu odbywały się najważniejsze przeglądy sztuki polskiej pierwszej połowy lat 60-tych: I i II Parada Sztuki Współczesnej oraz Biennale Form Przestrzennych, których pięć kolejnych edycji (od 1965 do 1973 roku) rozsławiło i ugruntowało pozycję instytucji jako ośrodka wiodącego w krajobrazie polskiej sztuki.

 

Po wyjeździe Gerarda Kwiatkowskiego do Niemiec w 1974 roku obowiązki kierownika przejął Paweł Petasz orientując swoje zainteresowania na działania konceptualne i mail-art. Druga połowa lat siedemdziesiątych to remont obiektu z myślą o przystosowaniu do nowych zadań.

Ponownie otwarta w 1981 roku pod kierownictwem Ryszarda Tomczyka, Galeria obrała kurs skoncentrowany wokół integracji poszczególnych dziedzin sztuki. Poza działaniami wystawienniczymi odbywały się tutaj widowiska czasoprzestrzenne z elementami happeningowymi, akcje uliczne, odczyty poezji konkretnej, występy muzyczne. Z kolei wydarzeniem nawiązującym do Biennale Form Przestrzennych był plener pn. „What Now?”, w efekcie którego powstało kilka rzeźb do tej pory znajdujących się w Elblągu.

Przez kolejne lata Galeria pozostawała wierna założeniom przyświecającym jej inicjatorowi. Kierowana przez Andrzeja Szadkowskiego placówka jako pierwsza w Polsce zorganizowała w 1988 roku międzynarodowe spotkania artystów zajmujących się sztuką komputerową („Międzynarodowe Warsztaty Komputerowe”).

 

Dyrektorzy Galerii EL:

Gerard Jürgen Blum-Kwiatkowski 1961-1974

Paweł Petasz 1975-1977

Ryszard Tomczyk 1980-1987

Andrzej Szadkowski 1987-1998

Zbigniew Opalewski 1998-2008

Jarosław Denisiuk 2008-2018

Adriana Ronżewska-Kotyńska 2018 – 2021

Emilia Orzechowska 2021 - obecnie

 

Ostatnie dwudziestolecie okazało się płodne zarówno w kontekście rewitalizacji zabytkowej siedziby Galerii jak i prezentowanych w jej wnętrzu zjawisk artystycznych. Kontynuując tradycję interakcji z otoczeniem, artyści związani z ośrodkiem zrealizowali w przestrzeni miejskiej wiele interesujących projektów. Warto wspomnieć o Kongresie Marzycielek, który odbył się w minionym roku, nawiązujący do Zjazdu Marzycieli - jednego z przełomowych wydarzeń na polu sztuki abstrakcyjnej, którego Galeria była inicjatorem w 1971 roku. Dzięki dofinansowaniu przez MKiDN w latach 2011-15 Elbląg wzbogacił się o kolejne rzeźby w metalu. Sama placówka, w ramach projektu unijnego, w 2011 roku zyskała dwukondygnacyjną szklano-stalową emporę, poszerzając tym samym przestrzeń wystawienniczą. Na niej prezentowana była m.in. kolekcja sztuki geometrycznej MMA, ofiarowana Galernikom przez Gerarda Kwiatkowskiego.

Obchodząca w 2022 roku 60-lecie Galeria EL jest ważnym i trwałym ogniwem sieci placówek tego typu w Polsce. Dzięki niepowtarzalności i oryginalności miejsca, a także poprzez swój wkład w dziedzictwo sztuki współczesnej pozostaje jednym z ważniejszych i bardziej aktywnych miejsc popularyzujących kulturę.

 

W programie:

18:00

wspólna fotografia

część oficjalna - przemówienia

19:00

mapping (świetlna wizualizacja na ścianach Galerii EL)

19:30

wkopanie Kapsuły Czasu, pokaz LED

19:45

otwarcie wystawy "W lukach pamięci - w szczelinach codzienności"

Agata Marcinkowska, Centrum Sztuki Galeria EL

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Panie Prezydencie na tym nie oszczędzamy??? Lepiej szkoły pozamykać!!!
  • Ciekaw ile w przyszłym roku, oczywiście w ramach oszczędności, Urząd i Prezydent przyzna Sobie podwyżki. Na pewno kolejne 100%
  • Czemu Prezydent w ramach oszczędności chce zamykać szkoły, przecież na to ma pieniądze z subwencji oświatowej...
  • Ale konkretnie na czym Drogi/a komentująca/y? Na kulturze? Na nią już idą ochłapy. Serio, nie ma na czym oszczędzać, więc komentarz jest zbędny.
  • Gratulacje z okazji Jubileuszu. Niezapomnijcie zaprosić ludzi związanych z Galerią przez te 60 lat. A przy okazji, co z Jazzblągiem ?
  • Jak dotąd nie ma żadnych informacji o zamykaniu szkół w Elblągu, a z zapowiedzi Ratusza wynika, że nawet przy możliwych problemach grzewczych na ten moment nie zakłada się zdalnego nauczania.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    5
    2
    Belfegor(2022-09-26)
  • A ktoś zamyka szkoły? Proszę nie wpisywać się w chory trend szkalowania wszystkich co nie z PiS. Nie oburza fakt, że tą sytuację mamy za "najlepszej" ekipy, rządzącej prawie 8 lat? Przez wszystkie te lata słyszałam, że wszystko co złe to wina Tuska, PO i jeszcze kilku innych. Symbolem tej ekipy jest Elektrownia Ostrołęka ( stracone miliony(, wybory kopertowe ( strata ile milionów?), podzielone społeczeństwo, etc. Czy autor wie, kto jest autorem słów, że kłamstwo powtarzane wielokrotnie brzmi jak prawda? Obecna sytuacja polityczna i gospodarcza w Polsce tak właśnie wygląda. SKORO JEST TAK DOBRZE TO DLACZEGO JEST TAK ŹLE!!! Hashtagi: #kataryna
  • czytając komentarze dochodzę do wniosku, że nasze społeczeństwo w większości, bez obrazy, idioci. czy ktoś zamyka szkoły? chyba nie, a powinno się zastanowić na siecią szkół bo jakoś 500+ nie przysporzyło nam mieszkańców, czy prezydentowi przyznano 100% podwyżki, nie? urzędnikom przyznawane są podwyżki, które nie pokrywają nawet części inflacji. ludzie co wy macie w tych głowach?
  • "SKORO JEST TAK DOBRZE TO DLACZEGO JEST TAK ŹLE!!!" - to zobacz kto rządzi Polską, zrozumiesz.
  • W tym ciekawym programie obchodów zdecydowanie brakuje akcentu muzycznego. Dobry jazz z Trójmiasta chętnie by przyjechał, ale trudno.
  • 60 lat to nie w kij dmuchał, powazny wiek, dobrze ze sobie przypomnieli ze taki jubileusz obchodzą bo balem się ze z powodu covida, wojny, kryzysu czy niedopatrzenia dyrekcji zapomną o nim
  • A będzie ciepło? Grzejecie już?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Tadek Węglarz(2022-09-27)
Reklama