UWAGA!

Opalaj się bezpiecznie

 Elbląg, Opalaj się bezpiecznie

Sezon wakacyjny w pełni. Piękna pogoda, którą możemy cieszyć się w tym roku, sprawia, że większość pań, pragnąc mieć wspaniałą, brązową opaleniznę, korzysta z każdej wolnej chwili, by spędzić ją na słońcu. Niestety, chociaż tak wiele mówi się o bezpiecznym opalaniu, wciąż wiele z nas nie wie, jak to robić.

Nie zdając sobie z tego sprawy, popełniamy wiele błędów, które mogą się odbić na naszym zdrowiu. Opalanie traktujemy jako dobrą zabawę, wypoczynek i sposób na atrakcyjny wygląd. Tymczasem nieostrożne korzystanie ze słońca może przyczynić się do wielu poważnych schorzeń skórnych.
       Angelika Kukla, kosmetolog w Perła Day Spa podkreśla, ja niebezpieczne może być nierozsądne wystawianie skóry na słońce: – Zbyt intensywna ekspozycja na promieniowanie może przyczynić się do nowotworów skóry, tj. raka podstawnopodskórnego czy koczystokomórkowego, a nawet do najniebezpieczniejszej formy, czyli czerniaka. Z kosmetologicznego punktu widzenia nadmierne opalanie wiąże się z przyśpieszonym procesem starzenia się skóry, bowiem promienie UV uszkadzają DNA komórek skóry. Zatem zbyt intensywne wystawianie naszego ciała na ich działanie może spowodować jego niekorzystny wygląd w przyszłości.
       Nie znaczy to oczywiście, że trzeba unikać słońca i zachować bladą skórę cały rok. Opalanie się może być nie tylko bezpieczne, ale nawet zdrowe, pod warunkiem, że zachowamy odpowiednie środki bezpieczeństwa: – Badania dowodzą, że promienie słoneczne są niezbędne dla człowieka, ponieważ dzięki nim w naszym organizmie zachodzi synteza witaminy D3. Jej niedobór może prowadzić do wielu chorób, m.in. krzywicy u dzieci czy osteomalacji (rozmiękczenia kości) u dorosłych. Powinniśmy jednak pamiętać, aby ograniczać czas opalania do kilku minut dziennie i unikać słońca szczególnie w godzinach od 11 do 15, kiedy promienie słoneczne są najbardziej intensywne i mogą być dla nas szkodliwe – przypomina Angelika Kukla. Są jednak, dodaje ekspertka, takie osoby, które nie mogą się opalać: – Unikać opalania powinny osoby, które cierpią na tzw. uczulenie słoneczne, są nadwrażliwe na promienie UV, posiadają liczne znamiona barwnikowe lub chorują na bielactwo. Uważać powinny również osoby mające problemy z układem krążenia oraz te z I i II fototypem skóry, co oznacza, że mają skłonność do oparzeń słonecznych. Pomoże to nam określić lekarz dermatolog lub kosmetolog.
       Niezwykle ważne są kosmetyki do opalania. Musimy nauczyć się dobierać je do naszej skóry, wieku, ale także do miejsca, w jakim zamierzamy korzystać z kąpieli słonecznych: – Wraz z wiekiem nasza skóra odznacza się różnym stopniem wrażliwości na opalanie. Skóra małych dzieci jest szczególnie narażona na oparzenia słoneczne ze względu na małą ilość melatoniny. Dlatego bardzo ważne jest stosowanie u nich kremów z bardzo wysokim filtrem ochronnym SPF15-50. Mamy muszą pamiętać o stosowaniu kremu przynajmniej o filtrze SPF 15, co uchroni je przed powstawaniem przebarwień oraz przed przedwczesnym starzeniem skóry. Za to panie w dojrzałym wieku powinny pamiętać o stosowaniu w tym samym czasie kremów zawierających składniki nawilżające, które pozwolą zregenerować przesuszoną słońcem skórę. Najlepiej, by w używanych kremach znajdowały się komponenty o działaniu antyoksydacyjnym czyli witaminy A, C, E. Należy również pamiętać o tym, żeby podczas opalania powtarzać kilkakrotnie czynność smarowania kremem, bowiem wraz z upływem czasu kremy tracą swoje ochronne działania – podkreśla ekspertka.
       Angelika Kukla uspokaja, że nie ma co demonizować opalania: – Prawidłowe opalanie nie jest szkodliwe ani dla zdrowia, ani dla piękna skóry. Wręcz przeciwnie. Dzięki stosowaniu odpowiednich preparatów możliwe jest uzyskanie pięknej i trwałej opalenizny. Do tych produktów kosmetologicznych zaliczają się zarówno kremy, jak i suplementy dostępne w aptekach, które zawierają w sobie beta-karoten oraz witaminy C i E. Są to środki zawierające przeciwutleniacze redukujący szkodliwe działanie wolnych rodników powstałych wskutek napromieniowania słonecznego. Sam beta-karoten pobudza produkcję pigmentu skóry nadając jej piękny, zdrowy koloryt, natomiast witamina C zapobiega fotostarzeniu, gdyż bierze udział w produkcji kolagenu. Przed opalaniem możemy przygotować skórę zabiegiem z wykorzystaniem kwasu migdałowego, który możemy stosować cały rok, ponieważ nie uwrażliwia on skóry na działanie słońca. Jedyną zasadą, jaką należy zachować, to rozpoczęcie opalania dopiero po 24 h od wykonanego zabiegu złuszczającego. Widoczny efekt to bardzo jednolita opalenizna, która utrzymuje się przez długi okres po ekspozycji.
       Opalajmy się więc, zachowując jednak zdrowy rozsądek i pamiętając o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Dzięki temu będziemy mogły długo cieszyć się piękną i opaloną skórą.
      
      

Najnowsze artykuły w dziale Jej portEl

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama