Elblążanie mogą już oglądać odnowiony pomnik Odrodzenia w całej okazałości, bo pracownicy z firmy wykonującej renowację zdemontowali właśnie rusztowania. Do zakończenia prac pozostał remont cokołu, który ma być gotowy w połowie lipca. Pomnik świeci w słońcu jak prawie pół wieku temu, kiedy był montowany. Jak Wam się podoba efekt renowacji? To hit czy kit?
Przypomnijmy, że pomysł renowacji pomnika Odrodzenia zgłosili mieszkańcy w budżecie obywatelskim na 2021 rok. Za projektem zagłosowało ponad 1,1 tys. elblążan. Wykonawcę udało się wybrać za trzecim razem, zostało nim konscorcjum firm BIT Dariusz Brodziak z Elbląga i Szymon Juźkow PRO ANTIC Konserwacja Zabytków. Łączny koszt prac, obejmujących m.in. oczyszczenie pomnika, wymianę nawierzchni wokół niego, remont cokołu miał wynieść 480 tys. złotych.
- Podczas prac okazało się, że są konieczne dodatkowe roboty związane z zabezpieczeniem fundamentów i cokołu, których nie można było przewidzieć na etapie przygotowywania. Wyniosły dodatkowo 225 tys. złotych i są pokryte z budżetu miasta - informuje nas Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.
Pomnik świeci w słońcu tak jak prawie pół wieku temu, gdy był montowany. Został odsłonięty 22 lipca 1975 roku dla upamiętnienia 30-lecia powrotu ziemi elbląskiej do macierzy. Autorem dwustronnej kompozycji o wymiarach 18x8 m jest Jan Siek - artysta rzeźbiarz z Krakowa. Pomnik przypomina rozwiany na wietrze sztandar. W jego tło wkomponowano elementy rzeźbiarskie, symbolizujące najważniejsze wydarzenia z historii ziemi elbląskiej. Decydujący udział w powstaniu pomnika mają pracownicy szeregu przedsiębiorstw przemysłowych Elbląga, w tym między innymi: Zamechu, Zakładu Armatury Samochodowej, czy dawnej spółdzielni im. Dzierżyńskiego. Nad całością prac czuwał Społeczny Komitet Budowy Pomnika Odrodzenia, na co dzień zaś kierownictwo Przedsiębiorstwa Dróg i Zieleni.
Jak Wam się podoba efekt renowacji. To hit czy kit? Jak szybko Waszym zdaniem pokryje się patyną i wróci do dawnego wyglądu?