UWAGA!

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Wracając do tematu. Budynek zaburza architekturę Starówki. W tym miejscu powinien stać budynek reprezentacyjny - cegła, nowoczesne szkło, odpowiedni design. Powstaje prosta, betonowo-pustakowa forma i to w najdroższym miejscu w mieście, tuż obok średniowiecznej Katedry. Ręce opadają. No, ale prezydent się zgodził. .. Ja na miejscu Prezydenta na pewno nie wyraziłbym zgody na takiego gniota.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    historyk, 32-latek(2007-12-20)
  • wiwat PRL i prostokąciaki. czy wszystko w tym mieście musi być czerwone?
  • Absolutnie nie pasuje w tym miejscu, chociaż na Starówce są już brzydsze budynki. Wg mnie to bubel architektoniczny. Już się cieszyłem, że powstanie piękny plac - z jednej strony katedra, z drugiej ratusz, mnóstwo miejsca na jakieś ławeczki, kwietniki itp. Ten nowy budynek wszystko zepsuje. Może architekci mają jakąś "wizję" Starówki, ale nie trzymają się jej konsekwentnie.
  • ludzie kochani--nie uzywajmy słowa starówka bo to okreslenie juz historyczne, pojdzmy na kompromis i nazywjmy to np nowa dzielnica o innym stylu. to co sie buduje w tym miejscu po bylej starowce jest czyms budownym w pospiechu dla zpełnienia dziur -plomb po tym co kiedys z jakis powodow zostalo zniszczone -gdzie plastik w drzwiach, oknach i płytki, na ktorych sie łamie nogi w czasie deszczu moga ubiegac sie o miano staroci. przeciez tam nie ma nic co by moglo mowic ze jest rekodziełem rzemieslniczym - a satarowki mialy to do siebie ze kazde okienko, kazdy detal, kazde drzwi były rzemieslnicym majstersztykiem a te drobne łuczki /gzymsiki zaokraglenia-to cos- na co pozwala w ograniconym stopniu nowa technologia szybkiego budowania nic wiecej ----umowmy sie moze tak nie jeet to brzydkie /jest inne - ale napewno nie jest starówka. pierwsze remonty kapitalne tychże budynkow przewiduje z jakies z gora 5 lat a prawdziwej starowce rade dopiero dali rosjanie po 100 -200 latach
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    laik budowlany(2007-12-25)
  • Mialem spotkanie z podroznikiem Michaelem Palinem (latajacy cyrk monty pythona) w Londynie jakeis 3miesiace temu i zapytalem go o wrazenia z pobytu na elblaskiej starowce. On odpowiedzial, ze zapamietal jedynie tandetne betonowe kamienice na starym miescie. Ludzi z wrazeniami podobnymi do jego moze byc wiecej. Nie od razu Krakow zbudowano, czu musimy spieszyc sie z odbudowa perelki naszego miasta i pozwalac na stawianie ochydnych "plomb"?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    carp3nt3r(2007-12-26)
  • SK masz rację; poczekajmy, zobaczymy. .. Przecież na starówce nie muszą być tylko "stare" budowle i tylko mieszkaniowe. Starówka niech żyje przez całą dobę i niech pełni funkcje rozmaite, niech nie będzie tylko sypialnią (do czego chcieliby sprowadzić ją niektórzy z jej mieszkańców)
  • Po przeczytaniu uwag Pani Wiesławy R. -D. specjalnie zajrzałem do zapisów planu miejscowego, oto moje uwagi: 1.O ile mi wiadomo nigdy nie było planów odbudowy przewidujących rekonstrukcję wiekszej ilości kamienic. Wręcz odwrotnie: w planie miejscowym zamieszczono zapis o rekonstrukcji "kilkunastu" kamienic, a a już teraz wiadomomo, że będzie ich sporo więcej. 2.Tradycyjny układ ulic jest zachowany. 3.Jest też zapis: "kamienice należy projektować w indywidualnych współczesnych formach, eliminując styl historyczny" 4.Według mnie nie naruszono przyjętych założeń zabudowy. 5.Spór historycy - realizatorzy przy odbudowie zabudowy staromiejskiej zawsze będzie gorący, oby tylko argumenty obu stron były zgodnie z prawdą i zdrowym rozsadkiem. ''' Mr. Nur.
  • Wielce wtajemniczony Panie. Poza zapisami planu zagospodarowania centrum istnieje jeszcze mało jak widzę znane pojecie (słupkowo rabatkowe fakty tego dobitnie dowodzą) DOBREGO SMAKU, które winno towarzyszyć otoczeniu człowieka, aby on sam w kontakcie z objawami braku tegoż nie ponosił konsekwencji (jak widać dotkliwych) obcowania z natłokiem tandety i nowobogackich zachowań.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    AborygenMiejscowy(2007-12-30)
  • Mr Nur 1.Pisząc o pierwotnych planach dotyczących zabudowy Starego Miasta, miałam na myśli koncepcje dyskutowane na przełomie l. 70 i 80-tych. Jestem świadkiem redukcji tych zamierzeń. Ma Pan rację, pisząc o kilkunastu kamienicach przewidzianych do rekonstrukcji zapisanych w stosownym planie. Interesująca jest wiadomość o tym, że ma ich być "znacznie więcej", proszę podzielić się tą wiedzą. Na obecnym etapie zrealizowano ich kilka (nie liczę realizacji z l. 70-tych. ), a i to nie nazbyt ortodoksyjnie (nawet ich nie kończąc), nie wspomnę już o styropianie obłożonym licówką. Skądinąd dziwi mnie ta elbląska fascynacja styropianem, ale to temat na inną dyskusję. .. 2.Mój tekst odnosił się przede wszystkim do istotnego naruszenia historyczno-przestrzennego układu w dyskutowanej realizacji na rogu Kowalskiej i St. Rynku, najważniejszego punktu St. Miasta. Polega on na "wyjściu" budynku w strefę ulic, przed ciągłą linię zabudowy. Pomijam już fakt, że konkretnie w tym miejscu była ona nieco cofnieta wgłąb kwartału. Twierdzę, że zarówno projektant, jak i Urząd Ochrony Zabytków, który ten projekt musiał zatwierdzić nie popisali się. Sama zaś forma architekt. - choć moim zdaniem żałosna- to jednak "de gustibus". .. .
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    W. Rynkiewicz-Domino(2007-12-30)
  • Aborygenie M. - a tak prościej nieco się nie da ? - rajna
  • REKONSTRUKCJE ? Proszę bardzo: do chwili obecnej:: Mostowa 4 (nieukończona ), Wigilijna 12 ( brak kamieniarki ), Garbary 2,4,-- 13 ( w projektowaniu ), Kowalska 10 ( Mytych - na ukończeniu ), Kowalska 11 ( w budowie ), Bednarska 10 ( brak realizacji ), Stary Rynek 54 ( Dom Królów ), 55,56 ( w realizacji ), 65 (Euroregion ), Św. Ducha 3,4 ( Biblioteka Elbl. ), 12 ( Centrum Ekumeniczne ), 25 ( Bibliot. Pedagogiczna ), Rybacka 37 (Mytych nabył ). Do tego dochodzą realizacje z lat 1970.: Św. Ducha 5,Wigilijna 4,Mostowa 17,18,19.Jeszcze mogą być na Bednarskiej, Rzeźnickiej, Mostowej, Św. Ducha 1 - łącznie ponad 20 kamienic, które posiadają ikonografię, ale czy znajdą się na nie inwestorzy z kasą ? Bo to jest prawdziwy problem w realizacji rekonstrukcji. Niestety, historycy nie mają kasy na realizację, tylko glos w dyskusji. Ukłony - m.
  • Do Wiesławy R. -D. - no to już mamy pojęcie o rekonstrukcjach. A że nie są budowane wg Pani słów "nadzbyt ortodoksyjnie" ? Kobieto - przecież to jest kwestia kasy !!! Projekty są szczegółowo uzgadniane z konserwatorami, tylko potem okazuje się, ze nagle brakuje na nie pieniędzy, to nie jest takie proste. A osobiście też jestem przeciw styropianom w elewacjach, ale one pojawiły się dopiero w budynkach Mytycha, wcześniej tego nie było. Zawsze trzeba na czymś przyoszczędzić. .. .. - Mr. Nur.
Reklama