UWAGA!

Wnioski można składać do 25 stycznia

 Elbląg, źródło: www.umelblag.pl
źródło: www.umelblag.pl

Do 25 stycznia przedłużono termin składania wniosków do Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Elbląga na lata 2007-2013. Taki program musi powstać, aby można było wykorzystać część z 80 milionów euro przeznaczonych na rewitalizację miast w woj. warmińsko-mazurskim. Co zostanie za to zrobione, zależy w dużej mierze od elblążan.

- Kwota około 80 mln euro na całe województwo nie rzuca na kolana, ale coś można w Elblągu z tego zrobić - mówił obecny na spotkaniu, na którym zaprezentowano wstępną koncepcję programu, wiceprezydent Elbląga Witold Wróblewski. - Ale żeby można było ubiegać się o środki, musi być przygotowany lokalny program rewitalizacji, podparty konsultacjami społecznymi. Tym bardzie warto, że dotąd nie było możliwość modernizowania za unijne pieniądze np. miejskiej substancji mieszkaniowej. Dopiero na lata 2007-2013 otwiera się taka szansa.
     Taki lokalny program rewitalizacji przygotowuje warszawska firma FinRyan, której przedstawiciel wyjaśniał na spotkaniu szczegóły całego zamierzenia. Według przytoczonej przez niego definicji, „rewitalizacja to kompleksowy proces organizacyjny, prawny i finansowy podejmowany na zdegradowanych bądź poprzemysłowych obszarach miejskich, nakierowany na: podniesienie standardu życia i sytuacji mieszkaniowej oraz odnowę gospodarczą i społeczną; zachowanie dziedzictwa kulturowego i unikatowych walorów architektoniczno-kompozycyjnych miasta; odzyskiwanie i podwyższanie wartości funkcjonalnej, technicznej, ekonomicznej i kulturowej nieruchomości; likwidację zagrożeń dla środowiska naturalnego, jakie niesie za sobą użytkowanie nieruchomości.”
     Urząd miejski zaś przygotował „Ankietę potrzeb rewitalizacyjnych miasta Elbląg.” Na razie zawiera ona 32 pozycje. Co mogą zrobić elblążanie? Wybrać z tej listy pozycje, które - ich zdaniem - wymagają rewitalizacji w pierwszej kolejności. Mogą też zgłaszać swoje propozycje przedsięwzięć. Ankietę (a także szczegółowe informacje na temat programu) można znaleźć na stronie internetowej www.umelblag.pl. Tam elblążanie mogą ją wypełnić drogą elektroniczną.
     Uwaga! Do beneficjentów, oprócz jednostek samorządu terytorialnego, należą m.in. organizacje pozarządowe, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe.
     Ankiety zamieszczone na stronie można nadsyłać do 21 grudnia, a wnioski o wpisanie przedsięwzięć do planu inwestycyjnego Programu Rewitalizacji - do 11 stycznia 2008 r.
     
     Spośród czego elblążanie mogą wybierać?
     Lokalny program rewitalizacji musi wyznaczać granice zdegradowanego obszaru i takie są 32 propozycje Urzędu Miasta (mapka www.umelblag.pl w odnośniku „Rewitalizacja Elbląga”). Podzielono je na sześć grup tematycznych.
     Pierwsza to Zespół Starego Miasta.
     Druga - strefa śródmiejskich obszarów mieszkaniowo-usługowych, w której wyznaczono pięć obszarów zainteresowania: Wyspa Spichrzów, dzielnica Osiek, Śródmieście-Wschód (między ul. Związku Jaszczurczego, Bema, Żeromskiego i Grunwaldzką), Śródmieście-Północ (między ul. Armii Krajowej, Stoczniową, Teatralną, Nowowiejską i Traugutta), dolina rzeki Kumieli w Parku Traugutta.
     Trzecia - strefa historycznego kompleksu przemysłowego to trzy obszary: dawnego Zamechu przy ul. Grunwaldzkiej, dawnego Zamechu przy ul. Stoczniowej i Dolnej, dawnego EZNS nad rzeką Elbląg.
     Czwarta - strefa starych przedmieść obejmuje aż jedenaście rejonów:
     ul. Grochowskiej,
     ul. Kilińskiego i Fredry,
     ul. Słowackiego - Kolejowej,
     ul. Browarnej - Robotniczej,
     ul. Krakusa - Obrońców Pokoju,
     ul. Fałata - Królewieckiej - Moniuszki,
     ul. Częstochowskiej - Metalowców,
     ul. Żyrardowskiej - Suwalskiej - Szczyglej,
     ul. Modlińskiej - Szucha,
     ul. Grottgera - Rawskiej,
     ul. Łódzkiej - Skrzydlatej.
     Piąta - strefa zabudowy osiedlowej obejmuje trzy tzw. blokowiska: osiedle Na Stoku, osiedle Zawada i osiedle Nad Jarem.
     Wreszcie szósta - strefa podmiejska zawiera:
     popegeerowskie osiedle Zajazd,
     zespół mieszkaniowy Rubno,
     zespół mieszkaniowy dawnego SKR Dąbrowa,
     zespół mieszkaniowy dawnej cegielni Dębica,
     zespół dworsko-parkowy w Zajeździe,
     

 

zespół dworsko-pałacowy w Krasnym Lesie,
     zespół dworsko-pałacowy przy ul. Chrobrego (zobacz zdjęcia ),
     kościół w Próchniku wraz z otoczeniem,
     Park Miejski Bażantarnia wraz z muszlą koncertową.
     
     Wiadomo, że na te wszystkie zamierzania unijnych pieniędzy nie starczy. Elblążanie mają więc w czym wybierać.

PD

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • "(mapka www. umelblag. pl w odnośniku „ Rewitalizacja Elbląga” )". Kiedy wreszcie nauczycie sie pisac na potrzeby internetu? Linka sie podaje!!!
  • właśnie zagłosowałam, nawet fajnie to jest zrobione. Koniecznie zagłosujcie. Dobrze wiedzieć, że coś od nas zależy.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    kazika(2007-12-14)
  • To ma być fajnie zrobione? To jest bubel, który nie powinien być dopuszczony do użytku! Wyniki są fałszowane! Zaznaczyłem sobie Osiedle Nad Jarem, Osiedle Zawada, Osiedle Zatorze (2 obszary) i w tym momencie spojrzałem na górę strony, gdzie dodawane są moje zaznaczenia i zobaczyłem, że w spisie wyszczególnione są zupełnie inne obszary, de facto obszary, które mają najwięcej głosów w podsumowaniu ankiety. Co to za ankieta, gdzie jeśli zaznaczę 5 obszarów to wyskakują zupełnie inne, które wygrywają w rankingu? Jednym słowem bubel.
  • Tu nie ma się co zastanawiać! Ratujcie tą walacą się piekna kamienicę z na ul. Piechoty zanim bedzie za późno!!!
  • chodzi o utworzenie portu handlowego w Zatoce Elblaskiej na miarę Hamburga. Elbląg będzie Japonią 1/2,ja będę bogaty i nie będę więcej wam zawracać 4 liter
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Jezry Kulas(2007-12-14)
  • Jurek ! bujaj sie z tym portem, bo już nie odbrze mis ie robi jak widze twoje komentarze. Kamienica na Piechoty powinna byc obowiązkowo odrestaurowana, jest po prostu piękna.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    piotrek.(2007-12-14)
  • Ale Pan wyżej przegiął i się podszywa. Brutal jeden. bo na ciebie doniosę jak to czynię na innych Szanowni Państwo: Ja nie twierdzę, że będzie to Hamburg, lecz coś znacznie większego. Zdjęcie na rafzen. pl
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Jerzy Kulas(2007-12-14)
  • Ale Pan wyżej przegiął i się podszywa. Brutal jeden. bo na ciebie doniosę jak to czynię na innych Szanowni Państwo: Ja nie twierdzę, że będzie to Hamburg, lecz coś znacznie większego. Zdjęcie na rafzen. pl
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Jerzy Kulas(2007-12-14)
  • a dlaczego palacyk w GISLU kolo RYCHLIk zostal rozebrany pomimo ze byl zabytkiem I kategorii? PGR CO?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    popegerowski(2007-12-14)
  • Moim zdaniem nie powinniśmy wybierać rewitalizacji starego miasta bo to jest dzielnica która sama może se poradzić ze swym wyglądem i to widać już dziś choć miasto już tam zainwestowało "trochę". lepiej jest wybrać mniej zadbane dzielnice
  • rzeczywiście coś nie tak jest z tą ankietą, na liście nie wyskakuje to co chciałbym zaznaczyć
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    morda z bagien(2007-12-14)
  • A moim zdaniem to taka ściema, że niby urzędnicy liczą sie ze zdaniem plebsu! Jak chodzi o powazne inwestycje w mieście jak chociazby przebudowy ulic, kształt odbudowy Starówki, nowy basen. .to nikogo nie interesuje zdanie mieszkanców!!!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    kolejny frustrat(2007-12-14)
Reklama