UWAGA!

Tutaj też mają być mieszkania

 Elbląg, Tutaj też mają być mieszkania
(fot. Mikołaj Sobczak)

Przy ulicy Ofiar Sprawy Elbląskiej, naprzeciwko hali GE Power, rozpoczęła się budowa wielorodzinnego budynku. Ma mieć pięć kondygnacji, 97 mieszkań i podziemny garaż.

Prezydent Elbląga wydał pozwolenie na budowę tej inwestycji jeszcze w 2021 roku. Inwestorem jest spółka Goldmar Property (wcześniejsza nazwa Prodbud), istniejąca od 2003 roku, posiadająca kapitał zakładowy w wysokości 190 tys. zł.

- Projekt zakłada budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego o 5 kondygnacjach nadziemnych (liczba mieszkań w budynku – 97) z garażem wbudowanym w podziemiu (52 miejsca postojowe). Dodatkowo projektowany jest parking naziemny na 45 miejsc postojowych, w tym 4 dla osób niepełnosprawnych – informuje Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Przypomnijmy, że zgodę na lokalizację inwestycji wyraziła Rada Miejska w marcu 2021 roku na mocy tak zwanej ustawy lex deweloper. Wcześniej na tej działce znajdowały się budynki przemysłowe i gospodarcze, które zostały rozebrane.

Obok działki, na której powstaje budynek, znajduje się zabytkowa zabudowa dawnej fabryki Zill und Lemke, będąca pod ochroną konserwatorską.

  Elbląg, Tutaj też mają być mieszkania
(fot. wizualizacja inwestora)

- Pomiędzy nowym budynkiem mieszkalnym, a zlokalizowaną na granicy działki zabudową chronioną zaprojektowano zieleń niską. Rozwiązanie takie kształtuje przestrzeń do ekspozycji zabudowy, daje bezpośredni do niej dostęp oraz tworzy dobrze nasłoneczniony i przewiewny klimat pomiędzy budynkami. Zaprojektowany układ zabudowy, pozostawiając przestrzeń na wjazd w podziemie budynku tworzy wgląd na najbardziej atrakcyjny fragment zabudowy zabytku, połączenie parterowej części wykonanej w cegle, na rzucie łukowym, z trzypiętrowym budynkiem z ceglanymi pilastrami. Nawiązaniem do architektury budynków sąsiednich oraz elementem z nimi zespalającym, w tym również z sąsiadującą zabudową zabytkową, jest zastosowanie w nowo projektowanym budynku mieszkalnym tradycyjnych materiałów w postaci okładziny z cegły, wykończenia stalowych barierek w surowym ocynku oraz szlachetnych tynków cienkowarstwowych w kolorze lekkiej, ciepłej szarości – m.in. napisano w uzasadnieniu projektu uchwały, którą w 2021 roku przegłosowali radni, zgadzając się na inwestycję.

Pozytywną opinię w sprawie inwestycji wydał m.in. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie.

RG

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama