Tak przekonuje firma Sjaelso, która będzie budować galerię handlową Porto 55 na rogu ulic Nowowiejskiej i Królewieckiej, ustosunkowując się do wątpliwości elblążan wyrażonych podczas publicznej dyskusji na temat projektowanej galerii. Dyskusja odbyła się 8 września w Urzędzie Miejskim, pismo od Sjaelso otrzymaliśmy dziś (22 października).
Porto 55 ma być obiektem handlowym przyjaznym i bezpiecznym dla wszystkich – klientów, mieszkańców i okolicznych przedsiębiorców, bo taka filozofia obowiązuje w krajach Skandynawii – przekonuje Sjaelso. – Sam budynek Porto 55 będzie niezwykle estetyczny, ale również teren wokół galerii zostanie zagospodarowany (fot. niżej). Od strony istniejących bloków zostanie urządzony ogród z alejkami spacerowymi, ławkami i elementami małej architektury oraz bezpiecznym placem zabaw dla dzieci. Cały teren zostanie obsadzony niską i średnią roślinnością zgodnie z zaprojektowaną architekturą zieleni. Teren wokół galerii będzie podlegał stałej opiece inwestora, co gwarantuje, że zawsze będzie zadbany i estetyczny.
– Skandynawia jest szczególnie nastawiona na komfort życia swoich obywateli. Wszelkie inwestycje powstają tam z dbałością o ich użyteczność dla ludzi, którzy będą z nich korzystać, oraz dla osób, które będą znajdować się pod bezpośrednim oddziaływaniem inwestycji, z uwagi na chociażby bliskie położenie. Sjaelso dbałość tę pragnie przenieść również do Polski – mówi Jan Christensen, prezes Sjaelso. – Stąd nasza inwestycja Porto 55 ma na celu dać mieszkańcom Elbląga obiekt, z którego będą się cieszyć i z przyjemnością korzystać, a nawet będą dumni, że mają u siebie nowoczesne miejsce na zakupy i rozrywkę. Jednocześnie nie chcemy utrudniać, a wręcz przeciwnie – pragniemy poprawić komfort życia okolicznym mieszkańcom. Takie są nasze aspiracje, a nasze wieloletnie doświadczenie pokazuje, że wiemy, jak to zrobić.
...słońce...
Mieszkańcy bloku Bażyńskiego 1-9, zwłaszcza niższych kondygnacji, podczas dyskusji w UM wyrażali obawy, że galeria zupełnie zacieni ich mieszkania. Sjaelso twierdzi, że tak nie będzie.
Budynek Porto 55 powstanie w takim kształcie i odległości od sąsiedniej zabudowy mieszkaniowej, aby nie przesłaniać słońca jej mieszkańcom – czytamy w piśmie Sjaelso. – Projektując wysokość obiektu, dokładnie przeanalizowano kwestię ewentualnego zacienienia budynków mieszkalnych. Przeprowadzone analizy pokazały, iż problem zacienienia istniejących bloków został rozwiązany pozytywnie, tzn. zachowano wszystkie wymagane prawem warunki nasłonecznienia istniejącej zabudowy. Warto też podkreślić, że odległość galerii od najbliższego bloku mieszkalnego jest większa niż przestrzeń pomiędzy kolejnymi blokami osiedla.
...cisza...
Ponadto realizacja Porto 55 w narożniku ulic Królewieckiej i Nowowiejskiej będzie miała bardzo pozytywny wpływ na akustykę wokół istniejącej zabudowy mieszkaniowej – pisze dalej Sjaelso (z tym argumentem uczestnicy wrześniowej dyskusji się zgadzali). – Stworzy bowiem barierę akustyczną, redukująca napływ hałasu od istniejącego skrzyżowania. Sam obiekt natomiast został zaprojektowany w taki sposób, aby generowany przez niego hałas nie przekraczał dopuszczalnych wartości dla zabudowy mieszkaniowej. Przeprowadzone analizy tzw. tła akustycznego pokazują, że aktualnie poziom hałasu jest znacznie przekroczony, a więc realizacja obiektu tylko polepszy obecną sytuację wokół istniejącej zabudowy mieszkaniowej.
...i trochę wielkiego świata
W dalszym ciagu pisma mowa jest o szczegółach inwestycji:
Od strony ulic Królewieckiej i Nowowiejskiej, wzdłuż fasad Porto 55, urządzone zostaną atrakcyjne pasaże pieszo-rowerowe. Przy głównym, narożnym wejściu do budynku zorganizowany będzie skwer miejski o charakterze placu spotkań. Zlokalizowana tam będzie okazała fontanna, ławeczki i estetycznie elementy oświetleniowe.
Nową miejską przestrzenią publiczną dla elblążan będzie też teren zlokalizowany przed sklepem Biedronki. Na zielonym skwerku planowane są oczka wodne, ławeczki, podjazdy dla wózków oraz zielona pergola. Będzie to idealne miejsce na spotkanie z sąsiadem, krótki odpoczynek czy pogawędkę ze znajomym.
Najważniejszym miejscem wewnątrz obiektu Porto 55 będzie centralny, przestrzenny skwer z atrakcyjną fontanną. Miejsce to służyć będzie wielu kulturalno-rozrywkowym celom. Będą tu organizowane wystawy, imprezy rozrywkowe, koncerty tematyczne i inne tego typu wydarzenia.
O samej galerii:
Szerokie pasaże, jasne, oszklone witryny sklepów, przestronne atrium łączące przeszklone miejsce z panoramą na miasto z funkcjami gastronomicznymi, handlowymi i usługowymi [...], nowoczesne środki komunikacji wewnętrznej, tj. windy, schody ruchome oraz platformy ruchome. [...] Ciągi komunikacyjne w galerii zostały tak zaprojektowane, aby nie zakłócać naturalnego przepływu ruchu na terenie, który zajmie galeria. Stąd w Porto 55 znajdzie się kilka wyjść z budynku, dzięki którym nie będzie konieczności obchodzenia obiektu, lecz szybka możliwość sprawnego dotarcia do obranego celu.
Odpowiedni, najwyższej technologii system ogrzewania i chłodzenia budynku zaprojektowany został tak, aby zapewnić komfortowy pobyt. Budynek Porto 55 będzie przyjazny swoim klientom również w zakresie odpowiedniego przystosowania funkcjonalności dla osób niepełnosprawnych, rodziców z dziećmi oraz osób starszych.
Warto jeszcze raz podkreślić, że Porto 55 to nie wielki sklep spożywczy, a nowoczesna galeria handlowa. W obiekcie nie będzie dużego sklepu typu hipermarket, a jedynie delikatesy spożywcze z ekskluzywnym asortymentem.
Sjaelso zapewnia, że galeria handlowa będzie przyjazna środowisku, a raport w tej sprawie został rzetelnie przygotowany i przedstawiony do publicznej wiadomości już w czerwcu br. Raport o oddziaływaniu na środowisko galerii handlowej Porto 55 przygotowała niezależna firma Centrum Badań Środowiskowych w Gliwicach i został zweryfikowany przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Olszynie oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Raport wskazuje, że obiekt na etapie budowy oraz późniejszego funkcjonowania nie stanowi zagrożenia dla środowiska naturalnego miasta.
***
Sjaelso
Skandynawski deweloper Sjaelso rozpoczął działalność w 1977 r. Od 1993 r. jest notowany na kopenhaskiej giełdzie. Po sukcesach na rynkach Danii, Norwegii, Szwecji i Finlandii poszerzył w 2007 r. działalność także o Polskę. Firma realizuje przemyślane architektonicznie projekty, posiadające swój unikalny styl i budowlaną jakość.
Deweloper prowadzi obecnie trzy inwestycje na terenie Warszawy. Jedna to ekskluzywne apartamenty Scandinavian House w Wilanowie, dwie kolejne to zlokalizowane na Mokotowie kompleksy biurowe, zaprojektowane przez polsko-duńskie zespoły architektów.