UWAGA!

Tak wygląda po remoncie park kuracyjny w Krynicy Morskiej

 Elbląg, Nowa fontanna w parku kuracyjnym,
Nowa fontanna w parku kuracyjnym, fot. Marek Korzeń

Jednym z ważniejszych obiektów zabytkowych Krynicy Morskiej był relikt dawnego parku kuracyjnego z alejkami oraz kompozycją zieleni. Obiekt objęty jest ochroną Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Zakończyła się jego rewitalizacja, która kosztowała 6,5 mln zł. Zobacz zdjęcia.

Park kuracyjny przy ul. Spacerowej w Krynicy Morskiej powstał w pierwszej połowie XIX wieku. Jak podają opisy historyczne, park przygotowano wówczas w kanonach włoskiej sztuki ogrodowej. Wypoziomowano tarasy, które wzmocniono kamiennymi skarpami. Od podnóża fontanny do tarasów widokowych przy hotelu Belvedere ułożono kamienne schody. Wytyczono szereg alejek obsadzonych krzewami i drzewami niespotykanymi na Mierzei Wiślanej. Przywieziono do parku wiele egzotycznych odmian roślin. Drzewa były oznakowane i opisane tak, że spacerujący po alejkach mogli odczytać i rozpoznawać ich nazwy. Klomby obsadzono kolorowymi, sezonowymi kwiatami, które zakwitały w różnych porach roku. Od wiosny do jesieni kwiaty tworzyły różnobarwny dywan, który zachwycał gości kurortu Kalhberg – czyli dzisiejszej Krynicy Morskiej Park kuracyjny nazywano Garteninsel (Wyspą Ogrodów).

 

Park przeszedł rewitalizację, która zakończyła się przed wakacjami. Wybudowano m.in. nową fontannę, są nowe nasadzenia roślin, mała architektura i nowe oświetlenie. Przebudowano też pobliską ulicę Bałtycką oraz część ulicy Metalowców.

Inwestycja kosztowała 6,5 mln zł. Otrzymała rządowe dofinansowanie.

daw

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama