UWAGA!

Tak wygląda po przebudowie port we Fromborku

 Elbląg, Port we Fromborku przeszedł gruntowny remont,
Port we Fromborku przeszedł gruntowny remont, fot. Anna Dembińska

17 mln zł kosztował remont fromborskiego portu. Przede wszystkim powiększono i pogłębiono basen portowy. Podniesiono też nośność nabrzeży. Zobacz zdjęcia.

Inwestorem był Urząd Morski w Gdyni, który zorganizował w środę (29 maja) spotkanie dla prasy podsumowujące całość prac. Uczestniczył w nim Arkadiusz Marchewka, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, w którym odpowiada za gospodarkę morską i wodną oraz żeglugę śródlądową.

- Nie przyjechałem tutaj, aby się czymś chwalić. To, co zostało zrobione we Fromborku jest efektem pracy wszystkich zaangażowanych w remont portu osób. Dla rządu małe porty są równie ważne. Naszym zadaniem jest wspieranie takich inwestycji. Ten port to ważna szansa dla rozwoju turystycznego tego miasta – mówił Arkadiusz Marchewka.

Wspomniał również o elbląskim porcie. - Będziemy kontynuować pogłębienie toru podejściowego do portu w Elblągu. Zostało podpisane porozumienie pomiędzy Urzędem Morskim w Gdyni a miastem na tę inwestycję. Przekop Mierzei Wiślanej może się stać wówczas użyteczny - podkreślił Arkadiusz Marchewka.

W wyniku przebudowy poprawiły się parametry użytkowe portu, w tym dopuszczalne obciążenie użytkowe i jego głębokość (z -1,5 m do -2,5 m).

- Celem przebudowy było zwiększenie głębokości technicznych w porcie. Zwiększyliśmy je z 1,5 m do 2,5 m dzięki wbiciu ścianek szczelnych. Falochrony objęte były tylko remontem dotyczącym nawierzchni, oznakowania nawigacyjnego i wymianą linii odbojowej. Remont wnętrza portu wiązał się z wbiciem nowych ścianek szczelnych. Całość konstrukcji jest kotwiona. Polery mają nośność 15 ton (59 sztuk), 10 ton (16 sztuk). Są zainstalowane co 6 metrów. Pokazuje to ilość miejsc postojowych, zarówno dla rybaków jak i żeglugi białej oraz turystycznej. Podniesiona została też nośność nabrzeży i ciągów pieszych. Poprzednio były to nośności na poziomie pół oraz jednej tony na metr kwadratowy. Obecnie są to 2 tony – mówił Andrzej Małkiewicz, naczelnik Wydziału Realizacji Inwestycji Urzędu Morskiego w Gdyni.

Obecnie Urząd Morski w Gdyni przygotowuje wniosek zawiadamiający o zakończeniu robót. Potem będą obiory. Do użytkowania port oddany zostanie w czerwcu.

daw

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama