Podwyżki dla pracowników miejskich instytucji, miasteczko ruchu drogowego, dokumentacja drogi łączącej al. Jana Pawła II z ul. Fromborską – to tylko niektóre propozycje, jakie złożyli radni do projektu budżetu Elbląga na 2020 rok. Problem w tym, że w budżecie nie ma wolnych środków. Zobacz zdjęcia z debaty budżetowej.
Projekt budżetu Elbląga na 2020 r. wynosi 702 mln. - Przygotowaliśmy projekt budżetu kosztem wielu zadań inwestycyjnych, planując na ten cel tylko środki, które mamy z Unii Europejskiej lub z innych dotacji. Czeka nas szukanie oszczędności. Musimy już nie dwa, ale co najmniej trzy razy obejrzeć każdą złotówkę, zanim ją wydamy, by znaleźć możliwości rozwojowe naszego miasta poprzez inwestycje – mówił Witold Wróblewski, prezydent Elbląga na konferencji prasowej w ubiegłym miesiącu.
Dziś nad projektem budżetu debatowali radni (a raczej ci z nich, którzy przyszli na debatę budżetową). Przedstawiono kilka propozycji, na co można by było wydać miejskie pieniądze, gdyby w w przyszłym roku pojawiły się „ekstra” pieniądze w miejskim budżecie.
- Prosiłbym, gdyby rzeczywiście były wolne środki, żeby w 2020 r. przynajmniej przygotować dokumentację projektową na budowę ulicy Nowogródzkiej oraz pomyśleć o połączeniu al. Jana Pawła II z ul. Fromborską – mówił Cezary Balbuza, radny Koalicji Obywatelskiej.
- Połączenie al. Jana Pawła II z ul. Fromborską to przedsięwzięcie o dużym wymiarze finansowym. Trudno w tej chwili o tym dyskutować - odpowiedział Witold Wróblewski.
- Jak wygląda sprawa ze szpitalem przy ul. Komeńskiego? - pytała Halina Sałata, radna Prawa i Sprawiedliwości.
- Szpital musi mieć nowy blok operacyjny i zmodernizowaną cześć oddziałów. Projekt został odchudzony i złożony do Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Na wkład własny pieniędzy nie znajdziemy, bo ich fizycznie nie ma. Uzgodniłem z dyrektorem szpitala, że będziemy szukali możliwości wyemitowania obligacji lub zaciągnięcia przez szpital kredytu na pokrycie wkładu własnego – wyjaśnił Witold Wróblewski.
- Chciałam prosić, jak będą wolne środki, abyśmy pomyśleli o płacach pracowników, żeby nie doszło do sytuacji, gdy większość pracowników instytucji miejskich zarabia pensję minimalną – upomniała się Jolanta Lisewska, radna PiS.
- Na dziś nie mamy w budżecie przewidzianego wzrostu wynagrodzeń, bo nie mamy na to środków – odpowiadał prezydent Elbląga.
- Chciałabym złożyć wniosek o przywrócenie finansowania organizacjom pozarządowym do poziomu jaki był w tym roku, czyli do 90 tys. zł. W projekcie budżetu na przyszły rok dofinansowanie zostało ucięte o 50 tys. zł – wnioskowała Teresa Bocheńska z elbląskiego Centrum Organizacji Pozarządowych.
- Jak wygląda sytuacja z halą sportową przy Szkole Podstawowej nr 18? - pytała Halina Sałata.
- Myślę, że na wiosnę część „boiskowa”, po rozstrzygnięciu przetargu będzie zrobiona. Ten temat dotyczy SP 18, SP 21 i SOSW nr 1. I boiska przy tych trzech placówkach są uwzględnione. Przy SP 18 i 21 boiska mały być zadaszone balonem. Nie otrzymaliśmy na ten cel dofinansowania z ministerstwa. Na razie zostaną zrealizowane boiska, a o dofinansowanie nadal będziemy składać wnioski – wyjaśnił Witold Wróblewski.
- Prosiłbym, zgodnie z wnioskiem Komisji Bezpieczeństwa, na uwzględnienie w przyszłorocznym budżecie kwoty na budowę miasteczka ruchu drogowego – przedstawiał wniosek Krzysztof Konert, radny komitetu prezydenckiego.
- Będziemy o tym rozmawiać - stwierdził prezydent Wróblewski.
Radni będą głosować na uchwałą budżetową prawdopodobnie na najbliższej sesji Rady Miejskiej 30 grudnia.