UWAGA!

Portal mapowy Elbląga

Przedstawiciele Okręgowego Przedsiębiorstwa Geodezyjno-Kartograficznego prezentowali na kolegium Prezydenta efekty rocznej pracy nad tzw. „portalem mapowym miasta”. Program na pierwszy rzut oka wygląda jak zwykła satelitarna mapa Elbląga.

Został przygotowany w następstwie umowy zawartej w 2007 r. pomiędzy OPEGIEKA a Urzędem Miejskim w Elblągu i jest częścią Elbląskiego Systemu Informacji Przestrzennej.
     Mapa zawiera wiele istotnych informacji, które mogą być wykorzystywane przez pracowników urzędów, mieszkańców, turystów, także przedsiębiorców i inwestorów. Wyszukiwanie informacji odbywa się poprzez wybranie odpowiedniego filtru. Do dyspozycji użytkownika są między innymi takie kategorie jak: ewidencja, edukacja, kultura, turystyka, służba zdrowia, okręgi wyborcze, parkingi, linie komunikacji miejskiej, pomniki przyrody i wiele innych.
     Każda z nich posiada dodatkowe funkcje. Po zaznaczeniu na przykład zakładki kultura, na mapie pojawią się wszystkie instytucje kultury, które obecnie działają na terenie Elbląga. Zaznaczenie kursorem danej instytucji spowoduje również wyświetlenie się najistotniejszych informacji o placówce. Dynamiczny link pozwoli także na napisanie maila bądź wejście na stronę internetową. Umieszczone są także dane teleadresowe i zarządca terenu bądź nieruchomości.
     W zakładce edukacja oprócz szkół znajdziemy także podział miasta na obwody szkolne. Dzięki takiemu rozwiązaniu, użytkownik będzie w stanie określić, do której szkoły powinno pójść dziecko, rozpoczynające edukację.
     System spełnia funkcję informacyjną, edukacyjną, a w przyszłości będzie odgrywać także funkcje promocyjną. Już teraz pracownicy przedsiębiorstwa OPEGIEKA przygotowują uzupełnienia aplikacji o kolejne informacje dotyczące takich zagadnień jak oferty inwestycyjne, plany zagospodarowania przestrzennego, remontów dróg czy miejsc niebezpiecznych. Dostępne informacje można będzie drukować w różnych skalach.
     Zaletą portalu jest przede wszystkim wiarygodność danych, które pochodzą z baz Urzędu Miejskiego i będą na bieżąco aktualizowane. System jest także zintegrowany z systemem wojewódzkim i centralnym.
     Na razie portal testować będą urzędnicy w systemie wewnętrznym. Następnie zostanie on udostępniony mieszkańcom, inwestorom i turystom.
     
     ***
     Elbląski System Informacji Przestrzennej tworzony jest od 2000 roku. Jest to nowatorskie w skali kraju rozwiązanie w zakresie szeroko rozumianego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, które wspomaga zarządzanie miastem i proces podejmowania decyzji. System wdrażany jest etapowo, poprzez kompleksową informatyzację zadań realizowanych przez Urząd Miejski. Dzięki temu dokonano koordynacji pracy wydziałów, ograniczono powielanie tych samych danych w wielu miejscach. Hurtownia danych ESIP umożliwia dostęp do informacji z każdego stanowiska komputerowego w bardzo prosty sposób. Obecny poziom informatyzacji Urzędu Miejskiego pozwala na podjęcie działań zmierzających do elektronicznej obsługi jednostek organizacyjnych podległych Prezydentowi Miasta oraz powiązanie ich z urzędem w zakresie wymiany danych cyfrowych i dokumentów elektronicznych. Rozbudowa ESIP obejmie włączenie do systemu między innymi 75 placówek oświatowych, firm branżowych czy służb mundurowych. Pozwoli to na stworzenie spójnego systemu informatycznego, co podniesie poziom obsługi mieszkańców. W skali kraju jest to jedyny tak kompleksowy system, który do tej pory udało się wdrożyć.
     
     Mówi Sławomir Skorupa, naczelnik Wydziału Geodezji w UM w Elblągu:
oprac. PD

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • :) Hi hi
  • dobra robota:) mam nadzieje ze niedługo będzie dostępny dla wszystkich zainteresowanych i że przepływ informacji pomiedzy urzędami i innymi jednostkami będzie natychmiastowy co zaoszczędzi czasu, pieniędzy i bezsensownej czasami bieganiny!z elblaskiego GIS mozemy być dumni!!pozdrawiam
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    tobiasz(2008-10-22)
  • fakt jeżeli chodzi o system i o jego funkcjonalność no to odwalili kawał dobrej roboty; ) ale nigdy nie zapomnę jacy tam ludzie pracują :P mowa tu o wyjątkach które niestety tworzą reputacje tej firmy bo firma to jej pracownicy mowa tu zwłaszcza o Panu Augustynowiczu z którym miałem zajęcia na studiach, tak nie przyjemnego chamskiego cwaniakowatego gościa co niby wszystko wie i co chciał nam udowodnić na zajęciach, po prostu nie polecam zero kultury do słuchacza studenta, całkowita zlewka na studenta! nie chodzi tu o zaliczenie bo już dawno to zaliczyłem a przedmiot okazał sie nie tylko dla mnie banalny ale także dla reszty studentów ale sposób odnoszenia si do człowieka, godny pożałowania. Zajęcia były istną terapią wałkowaną co tydzień, typu: wy jesteście debile a ja mega mózg. Żaden prof, dr i mgr z mojej uczelni nie miał takiego usposobienia do studenta, żaden. Studiuje na 2 kierunkach ale żaden nauczyciel akademicki nie zachowuje sie tak jak ten Pan. I gdybym miał okazje powiedzieć temu Panu osobiście co myślę o nim i jego zachowaniu to bym to mu powiedział. Prawdę mówiąc to czekam na taką sposobność :) Ci co mieli z Panem Augustynowiczem zajęcia na pewno to samo odczuli, niestety.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    student(2008-10-22)
  • Dobra robota. .. .tyle ze moim zdaniem w Zumi rownie dobrze mozna byloby zrobic podobna funkcjonalnosc dostepna dla kazdego, a za dane odpowiedzialni byliby urzednicy. Szkoda pieniedzy na tak duze systemy, ktore kosztuja krocie i to od 2000 roku. Remont drog i miasta bylby mile wskazany za takie pieniadze. A nie tagi zegar sloneczny :/ tragedia
Reklama