UWAGA!

Dorzucić do pieca

 Elbląg, Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do tekstu.
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do tekstu. Fot. pixabay.com

"W sprawie uciążliwości związanych z ogrzewaniem piecowym w mieszkaniach" – taką interpelację, dotyczącą bloków przy ul. Słonecznikowej, złożyła radna Halina Sałata (PiS).

- Zwróciły się do mnie rodziny zamieszkałe w budynkach w Rubnie, ul. Słonecznikowa 3 i 5 z prośbą o pomoc w rozwiązaniu problemu dotyczącego uciążliwości związanych z ogrzewaniem piecowym ich mieszkań. W 2008 r. w budynkach tych ZBK w Elblągu dokonał wymiany ogrzewania polegającego na likwidacji osiedlowej kotłowni i zamontowaniu dla każdego z lokatorów w pomieszczeniach piwnicznych odrębnych pieców – wskazuje radna w piśmie z 24 lutego. Według niej, w związku z tym, że każdy budynek ma po 8 kominów, "na niewielkiej powierzchni szczególnie w sezonie grzewczym występuje duże stężenie trującego powietrza, co powoduje, że w sezonie grzewczym nie można otworzyć okien, czy przebywać na zewnątrz, nawet korzystać ze zrealizowanego w ramach Budżetu Obywatelskiego placu zabaw".

Halina Sałata stawia w swoim piśmie pytania: czy w rejonie Słonecznikowej przeprowadzano monitoring powietrza, czy jest przekroczony poziom benzo(a)pirenu? Radna spytała też: Czy miasto podejmie działania w celu ograniczenia zanieczyszczenia powietrza w tym rejonie ("należy również wspomnieć o zanieczyszczeniu z Zakładu Utylizacji"), czy takie zadanie można dofinansować ze środków na ochronę środowiska i czy istnieje możliwość przebudowy pieców na opalanie pelletem czy ekogroszkiem, gdyż nie ma tam gazociągu i sieci ciepłowniczej...

Na interpelację radnej odpowiedział 9 marca prezydent Witold Wróblewski. Wskazuje w niej, że zgodnie z ustawą o Inspekcji Ochrony Środowiska za taki pomiar odpowiada rzeczona inspekcja, nie miasto. Co do poziomu benzo(a)pirenu prezydent odpowiada natomiast:

- W 2020 r. Strefa Miasto Elbląg została zaliczona do klasy A, co oznacza, że poziom stężeń zanieczyszczenia benzo(a)pirenu (...) na terenie miasta nie przekracza poziomu dopuszczalnego/docelowego.

Co do działań ograniczających zanieczyszczenia powietrza w rejonie prezydent Wróblewski pisze:

- Gmina Miasto Elbląg prowadzi szereg działań w celu poprawy jakości powietrza w mieście m. in.: Program dofinansowania wymiany systemu ogrzewania, edukację ekologiczną, patrole antysmogowe prowadzone przez Straż Miejską, nasadzenia drzew i krzewów. Kolejne działania w celu ograniczenia zanieczyszczenia powietrza będą dostosowane do "Uchwały Antysmogowej", która obecnie jest w fazie projektowania - wskazuje.

W kwestii dofinansowania, zgodnie z obowiązującymi zarządzeniami nie ma możliwości dofinansowania wymiany systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym na system ogrzewania oparty na innym paliwie stałym. Dofinansowanie można uzyskać przy wymianie takiego systemu na proekologiczne ogrzewanie: gazowe, elektryczne lub przez podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej...

TB

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama