W środę (26 stycznia) w Urzędzie Miejskim doszło do spotkania prezydenta Elbląga Grzegorza Nowaczyka z przedstawicielami klubu sportowego Olimpia Elbląg. Tematem przewodnim była kwestia nowego miejskiego stadionu piłkarskiego. Po spotkaniu wiadomo jedno. Nie będzie przebudowy i remontu istniejącego obiektu przy Agrykola. W zamian za to powstanie zupełnie od podstaw nowy stadion, prawdopodobnie w zmienionej lokalizacji.
Na początku spotkania głos zabrał dyrektor departamentu Sportu w Urzędzie Miejskim Marek Burkhardt, który pokrótce zreferował istniejący projekt przebudowy kompleksu przy ul. Agrykola. Zgodnie z tymże projektem wyremontowany stadion miałby pomieścić niespełna 5 tysięcy kibiców, przy czym zadaszeniem objęta byłaby liczba około tysiąca miejsc. Dodatkowo obiekt wyposażony miał być w oświetlenie i instalację nawadniająco-odwadniającą, ale pozbawiony byłby systemu podgrzewania płyty. Ponadto zakładał przebudowę budynku klubowego, budowę boiska treningowego ze sztuczną nawierzchnią oraz kompleks boisk znajdujący się na terenie sąsiadującego ze stadionem Gimnazjum nr 5.
Dyskusja, podczas której poruszono wiele ciekawych i ważnych kwestii doprowadziła do stworzenia zupełnie nowej koncepcji. Z uwagi na ograniczenia jakie niosłaby ze sobą przebudowa – remont stadionu w obecnym miejscu przy ul. Agrykola zdecydowano, że nowy obiekt będzie zbudowany od podstaw i prawdopodobnie w innej części miasta.
Zmiana koncepcji: nowy stadion, w nowym miejscu?
- Patrząc na ten projekt, od razu widzę kilka poważnych mankamentów - stwierdził podczas spotkania Grzegorz Nowaczyk, Prezydent Elbląga. - Po pierwsze zbyt mała jest pojemność stadionu, a dodatkowo ilość miejsc zadaszonych nie do końca spełnia nasze oczekiwania. Po drugie projekt nie zakłada podgrzewanej murawy, a my przy tak dużej inwestycji powinniśmy patrzeć przyszłościowo. Nie na potrzeby dnia dzisiejszego, ale na jutro, bo stadion budujemy na lata. I ostatnia kwestia, ale kto wie czy nie najważniejsza, to zbyt mała ilość miejsc parkingowych w okolicy stadionu. Już dziś podczas meczów Olimpii jest problem z zaparkowaniem samochodu, a ten problem w przyszłości będzie tylko narastał – stwierdził Nowaczyk.
Prezydent miasta przewidując, że może dojść do takiej sytuacji, w budżecie na 2011 rok zabezpieczył środki na stworzenie zupełnie nowego projektu stadionu w kwocie około 1 miliona złotych.
W czasie spotkania rozważano kilka pomysłów lokalizacji nowego stadionu. Miejsce pod jego budowę powinno być tak usytuowane, by umożliwiało swobodny dojazd do stadionu zarówno środkami komunikacji jak i własnym transportem. Jedną z rozpatrywanych lokalizacji była budowa obiektu w okolicach ul. Okólnik (w pobliżu Węzła Wschód na E7 i trasy S22 – przyp. BAR). Nowa lokalizacja sprawiłaby, że od ręki rozwiązane zostałyby problemy z miejscami parkingowymi, a w okolicach nowego stadionu nie tworzyłyby się korki. Dodatkowo przyjazd zorganizowanych grup kibiców gości nie paraliżowałby, tak jak to miało miejsce często dotychczas, ruchu drogowego na głównych arteriach miasta. Niejako przy okazji należy wziąć pod uwagę fakt, że nowy stadion będzie spełniał także inne funkcje, np. stanie się miejscem organizacji dużych imprez muzycznych, koncertów. W chwili obecnej wykorzystanie obiektu przy Agrykola w tym celu było w zasadzie niemożliwe, choćby z uwagi na bliskie sąsiedztwo cmentarza komunalnego, świątyni i domów mieszkalnych a także skromnej infrastruktury istniejącego stadionu.
„To dobry pomysł”
Decyzję prezydenta z dużą przychylnością i zadowoleniem przyjęli obecni na spotkaniu przedstawiciele klubu. Obie strony bardzo szybko doszły do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem będzie budowa zupełnie nowego kompleksu w zmienionej lokalizacji dla nowej inwestycji sportowej w Elblągu.
- Bardzo się cieszę z przebiegu spotkania, wniosków do jakich wspólnie doszliśmy i ze wstępnych decyzji podjętych przez prezydenta - mówi Łukasz Konończuk, prezes KS Olimpia Elbląg. - To spotkanie było bardzo potrzebne, bo dopiero teraz można było na spokojnie przedyskutować wszystkie mocne i słabe strony projektu. Wszystko na to wskazuje, że lokalizacja nowego stadionu zostanie zmieniona. Ja wiem, że dla wielu elblążan Agrykola to historia i tradycja, jednak musimy patrzeć do przodu, a w dotychczasowym miejscu bylibyśmy mocno ograniczeni – zakończył Konończuk.
- Mieliśmy do wyboru, albo remont obecnego stadionu i rozbudowę do maksymalnie 5 tysięcy miejsc, albo też budowę nowoczesnego, w pełni wyposażonego obiektu, z boiskiem treningowym i nowoczesnym zapleczem, ale w zupełnie innej lokalizacji - informuje Bartłomiej Piór, wiceprezes ds. sportowych KS Olimpia Elbląg. - Dla dobra klubu i także kibiców, optujemy za drugim wariantem. Nowy projekt ma zakładać nowoczesny stadion piłkarski, w pełni zadaszony, z trybunami na 8-10 tysięcy miejsc. Dotychczasowa koncepcja przebudowy obiektu przy Agrykola mówiła tylko o niewielkiej ilości miejsc pod dachem, w dodatku bez podgrzewanej płyty, ze zbyt szczupłą pojemnością trybun, bez odpowiedniej ilości miejsc parkingowych. Po co obiekt, który nie do końca będzie spełniał oczekiwania nas elblążan i wymogi PZPN. Na takie fanaberie nas nie stać. Wygrała propozycja nowocześniejsza, po prostu lepsza i z tego faktu jesteśmy zadowoleni – zakończył Piór.
Koncepcja nowego stadionu i ewentualnej nowej lokalizacji zakłada szybki i sprawny dojazd do obiektu zarówno własnym transportem jak i środkami komunikacji publicznej. Udogodnieniem będzie także bliskość dróg krajowych i wojewódzkich.