Po 15 maja Agencja Rozwoju Przemysłu ma przedstawić wizualizację biurowca, jaki ma powstać na Wyspie Spichrzów. Na jakim etapie są obecnie przygotowania do realizacji inwestycji?
Przypomnijmy, że biurowiec o powierzchni ok. 10 tys. m kw. ma powstać przy ul. Warszawskiej, na wyspie Spichrzów. Mają tu mieć swoje siedziby firmy świadczące nowoczesne usługi biznesowe. Według szacunków sprzed dwóch lat, biurowiec ma kosztować ok. 50 mln złotych, a wybuduje go spółka Operator ARP, która jest współwłaścicielem innej spółki – Porta Mare – założonej w 2019 roku przez rządową Agencję Rozwoju Przemysłu i elbląski samorząd w ramach programu „Fabryka” (miasto do spółki przekazało aportem grunt pod biurowiec). Na jakim etapie są obecnie przygotowania do tej inwestycji?
- Spółka (Operator ARP – red.), odpowiadająca za realizację przedsięwzięcia, zakontraktowała pracownię architektoniczną, która jest w trakcie opracowywania dokumentacji projektowej. Obecnie architekci są na etapie wykonywania projektu budowlanego – poinformował w odpowiedzi na nasze pytania Dariusz Andrzejewski, kierownik Projektu w Biurze Transakcji i Realizacji Inwestycji Operator ARP. - Należy podkreślić, że przygotowywana koncepcja będzie w pełni respektować zapisy obowiązującego dla tego obszaru miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Ponadto jej założenia były konsultowane z elbląską delegaturą Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie. Zgodnie z założeniami projektowany biurowiec ma spełniać najwyższe standardy w zakresie budownictwa ekologicznego. Aktualnie inwestor jest w trakcie podejmowania decyzji o jaki poziom certyfikacji inwestycja będzie się ubiegać. Następnym krokiem jest weryfikacja dostępnej dokumentacji zgodnie z ustalonymi wymaganiami BREEAM (międzynarodowego certyfikatu dotyczącego budowy inwestycji biurowych – red.).
Z ul. Warszawskiej zniknęło budowlane ogrodzenie, które postawiono na czas prac archeologicznych. Powróci na plac budowy, gdy inwestycja ruszy. - Historyczne walory tego terenu zobowiązywały spółkę do zlecenia przeprowadzenia sondażowych badań archeologicznych. Wszelkie zebrane artefakty zostały zabezpieczone i zarchiwizowane – zapewnia Dariusz Andrzejewski.
Przedstawiciel spółki zapewnia, że budowa takiego biurowca w Elblągu - mimo kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią i problemów z wynajmem powierzchni biurowych, gdy firmy przeszły na pracę zdalną – miastu się opłaci.
- W naszej opinii dywersyfikacja polskiego rynku biurowego będzie postępować. Wskazują na to inwestycje wielu prywatnych inwestorów. Deweloperzy coraz częściej poszukują terenów inwestycyjnych poza największymi miastami. Zgodnie z założeniami inwestycja na Wyspie Spichrzów ma być nowoczesnym centrum biznesowym Elbląga, w który znajdą miejsce nie tylko najemcy z sektora nowoczesnych usług biznesowych, lokalni przedsiębiorcy, ale także startujące firmy, które na początku działalności poszukują rozwiązań typu – wirtualny adres czy stref coworkingowych. Obiekt Programu Fabryka będzie oferował szerokie spektrum rozwiązań dla różnorodnych potrzeb przyszłych najemców. Naszym wsparciem przy komercjalizacji tej powierzchni będzie renomowana firma JLL – dodaje Dariusz Andrzejewski, zapewniając naszą redakcję, że po 15 maja spółka zorganizuje w Elblągu konferencję prasową, na której zostanie m.in. zaprezentowana wizualizacja biurowca.