UWAGA!

Cieplne wątpliwości Prawa i Sprawiedliwości

 Elbląg, Rafał Traks (w środku) przedstawił wątpliwoiści dot. aneksu do umowy pomiędzy EPEC,a EKO
Rafał Traks (w środku) przedstawił wątpliwoiści dot. aneksu do umowy pomiędzy EPEC,a EKO (fot. Mikołaj Sobczak)

Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej i Energa Kogeneracja podpisały aneks do umowy przedłużający termin wykonania układu kogeneracyjnego silników gazowych. Na dzisiejszej (25 lutego) konferencji prasowej Rafał Traks, radny Prawa i Sprawiedliwości, przedstawił swoje wątpliwości w tej sprawie.

Kilkanaście dni temu opublikowaliśmy tekst „Ciepłownicze opóźnienia. EPEC i EKO mówią jednym głosem“, w którym poinformowaliśmy o opóźnieniu wykonania układu kogeneracyjnego silników gazowych o mocy cieplnej ok. 30 MWt i elektrycznej ok. 30 MWe.

.“Aktualny harmonogram zakłada oddanie tego źródła do użytkowania z końcem 2026 roku. Spółka uzyskała warunki przyłączeniowe do sieci dystrybucyjnej gazu w Elblągu w terminie późniejszym, niż pierwotnie zakładano, co ostatecznie nie pozwoliło na utrzymanie pierwotnej daty oddania układu kogeneracyjnego do użytkowania, czyli do końca 2025 roku. O fakcie tym spółka poinformowała EPEC, zapraszając jednocześnie do rozmów nad możliwościami rozwiązania zaistniałej sytuacji – poinformowało biuro prasowe Grupy Energa w odpowiedzi na nasze pytania.

Przyczyną przesunięcia terminu było, zdaniem Elbląskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, niezapewnienie przez Polska Spółkę Gazowniczą we wskazanych przez Energa Kogeneracja terminach możliwości dostawy paliwa gazowego w odpowiednich parametrach technicznych.

Na dzisiejszej (25 lutego) konferencji prasowej klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości radny Rafał Traks poinformował, że zwrócił się z pytaniami do Polskiej Spółki Gazowniczej na temat opóźnienia inwestycji. Pytania i odpowiedzi opublikował na swoim profilu na Facebooku.

 

Radny pyta Polską Spółkę Gazowniczą...

„Czy faktycznie PSG nie była w stanie zapewnić dostaw paliwa gazowego w odpowiednich parametrach technicznych? Jeśli tak, jakie były tego powody“ - pytał radny Polską Spółkę Gazowniczą.

„Zapewnienie paliwa gazowego dla silników kogeneracyjnych zgodnie z parametrami określonymi przez EKO [Energa Kogeneracja - przyp. SM], jest ściśle uzależnione od podpisania umowy o przyłączenie z EKO, obejmującej budowę przyłącza gazowego wysokiego ciśnienia, która dotychczas nie została zawarta oraz od ukończenia inwestycji polegającej na budowie gazociągu Kolnik/Miłocin - Elbląg. To zadanie znajduje się obecnie na etapie przygotowania postępowania przetargowego na wyłonienie wykonawcy, a planowany termin zakończenia budowy to IV kw. 2027 r.

Polska Spółka Gazownicza na bieżąco realizuje również działania wynikające z umowy o przyłączenie z EKO dotyczące zwiększenia mocy na istniejącym przyłączu gazu średniego ciśnienia. Zostaną one zakończone w terminie wynikającym z umowy tj. do 30 września 2025 r. Zwiększenie mocy wynika z planowanej rozbudowy instalacji EKO o trzy silniki kogeneracyjne. Takie rozwiązanie ma funkcjonować do czasu realizacji właściwej umowy o przyłączenie dot. budowy przyłącza gazu wysokiego ciśnienia, która de facto nie została jeszcze zawarta“ - czytamy w odpowiedzi biura prasowego PSG na pytania radnego Rafała Traksa.

W dalszej części pisma radny pyta o działania spółki mające zapewnić dostawy gazu w celu realizacji inwestycji. W odpowiedzi PSG wskazała budowę gazociągu Kolnik/Miłocin - Elbląg oraz konieczność zawarcia umowy z EKO na budowę przyłącza gazu wysokiego ciśnienia. Spółka wskazała, że zadanie może być zakończone dopiero w 2028 r.

 

...i prezydenta

Rafał Traks wystosował też interpelację do prezydenta Elbląga w sprawie inwestycji. Pyta o to, dlaczego zrezygnowano z naliczania kar umownych względem EKO za opóźnienia w budowie gazowego źródła kogeneracyjnego. „Przesunięcie terminu realizacji inwestycji wynikało z przyczyn niezależnych od Energa Kogeneracja Sp. z o. o. Z tych też względów w ocenie EPEC Sp. z o. o. brak było podstaw prawnych i faktycznych do naliczenia kar umownych. Kary można nakładać na partnerów biznesowych w sytuacji, gdy do określonego zdarzenia (w tym wypadku opóźnienia w realizacji inwestycji) doszłoby z winy kontrahenta. Z analizy całokształtu sytuacji związanej z realizacją inwestycji wynika, iż opóźnienie powstało z przyczyn niezawinionych przez Energa Kogeneracja Sp. z o. o. Z tych też powodów zasadnym było zawarcie aneksu do umowy, w którym termin realizacji inwestycji został odpowiednio przesunięty.“ - czytamy w odpowiedzi na interpelację.

- Ktoś tutaj kogoś wprowadza w błąd, ponieważ spółka gazownicza poinformowała mnie, że do 30 września zabezpieczyłaby dostawy gazu o odpowiednich parametrach dla silników gazowych, dzięki czemu spółka Kogeneracja od 1 września, czyli zgodnie z pierwotnym terminem mogłaby uruchomić silniki kogeneracyjne i przez to nasze miasto stałoby się bardziej efektywne energetycznie. A to wiązałoby się ze zmniejszeniem cen dla mieszkańców Elbląga - mówił Rafał Traks podczas dzisiejszej konferencji prasowej. - Moim zdaniem zarząd EPEC nie zweryfikował memorandum informacyjnego spółki EKO dotyczące dostarczenia odpowiednich parametrów gazu. Został podpisany aneks, zgodnie z którym nie będziemy mogli od 1 stycznia przyszłego roku naliczać kar umownych spółce Energa Kogeneracja.

- Jeżeli ta sytuacja nie zostanie wyjaśniona jednoznacznie, to zastanowimy się nad skierowaniem tej kwestii do kontroli przez Komisję Rewizyjną - dodał radny Marek Pruszak, szef klubu PiS w Radzie Miejskiej.

SM

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama