UWAGA!

Budowa Aquaparku z prywatną firmą – dlaczego nie?

 Elbląg, Budowa Aquaparku z prywatną firmą – dlaczego nie?

Mój najnowszy wpis na blogu poświęcam nowoczesnym instrumentom finansowym. Partnerstwo Publiczno-Prywatne, obligacje komunalne i ocena ratingowa nie pojawiały się w ostatnich latach w oficjalnych planach i dokumentach strategicznych Urzędu Miejskiego w Elblągu. Końcówka kadencji to dobry moment, aby zapytać, dlaczego miasto dotychczas z tych możliwości nie korzystało?

W ostatnich dniach pisałem o pilnej potrzebie budowy aquaparku w Elblągu, sygnalizując: „szukajmy zainteresowanych do inwestycji w Partnerstwie Publiczno-Prywatnym”. Dziś postaram się przedstawić Państwu mój pogląd na to, jak powinniśmy w najbliższych latach zrealizować tę inwestycję w naszym mieście. Sięgnijmy do ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym. Możliwe są dwa podstawowe tryby wyboru, tj. procedura przeprowadzana w trybie ustawy Prawo Zamówień Publicznych albo w tzw. trybie koncesyjnym. Myślę, że rozważania tego modelu inwestycji będą miały miejsce w nowej Radzie Miejskiej. Warunki brzegowe moim zdaniem są następujące: główny koszt finansowania inwestycji „Aquapark Elbląg” weźmie na siebie partner prywatny i otrzyma zapisane w umowie prawo zarządzania wybudowanym obiektem. To odciąży budżet miasta. Wkładem po stronie naszego samorządu będzie teren pod aquapark.
       Uprzedzając komentarze, zdaje sobie sprawę z licznych, ale bardzo ważnych szczegółów tego modelu inwestycji: gwarancja i kondycja finansowa potencjalnego inwestora, koszt wykonania projektu, być może dodatkowy koszt zatrudnienia doradcy do całego przedsięwzięcia. Jedno jest pewne – aquapark musi powstać, ale niekoniecznie za pieniądze wszystkich mieszkańców. Inwestycja jest numerem jeden na liście najbardziej wyczekiwanych przez mieszkańców Elbląga. To dwie najważniejsze przesłanki, aby poważnie skupić się na modelu PPP (Partnerstwo Publiczno-Prywatne) w przypadku budowy aquaparku.
       Nie odkrywam tutaj Ameryki. Sięganie po prywatne pieniądze i wykorzystanie ich do sfinansowania przedsięwzięć niezbędnych z punktu widzenia rozwoju miasta jest często stosowaną metodą w Polsce i w Europie. Robią to dużo mniejsze miasta od Elbląga, m.in. Chełm, Nałęczów, Dobrzeń Wielki, Sanok czy Żnin. Pora, by w końcu Partnerstwo Publiczno-Prywatne „odczarować” w naszym mieście.
       Na moim blogu piszę również o obligacjach komunalnych mogących być alternatywą dla Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Tego typu obligacje może emitować gmina np. w celu sfinansowania budowy drogi, oczyszczalni ścieków lub też stadionu piłkarskiego i…aquaparku. Rozważenie emisji obligacji będzie zasadne w momencie, gdy będziemy mieli problemy ze znalezeniem inwestora chętnego na wyłożenie kasy i zainwestowanie w aquapark w Elblągu. Eksperci uważają, że samorząd rozważający emisję obligacji lub zaciągnięcie kredytu powinien wcześniej uzyskać w renomowanej agencji ratingowej ocenę wiarygodności finansowej. To z kolei przekłada się na szerszy dostęp do potencjalnego kapitału i niższe oprocentowanie pozyskiwanych środków.
       Przeglądam w tej chwili tekst „Strategii Rozwoju Elbląga do 2020 r.” i zastanawiam się, dlaczego w tak długiej perspektywie czasowej obecne władze nie zaplanowały uzyskania oceny ratingowej dla Elbląga? Korzystają z niego m.in. Gdańsk, Wrocław, Poznań, Kraków i inni, dlaczego nie Elbląg? Ocena takich instytucji jak Standard &Poor’s, Moody’s czy Fitch to certyfikat gwarantujący doskonałą promocję wśród potencjalnych inwestorów.
       Obserwując pracę innych samorządów, nawet tych nieodległych, nasuwa mi się smutna konstatacja, że nasze miasto w ogóle zapomniało o tym, że istnieją takie instrumenty wspomagające finansowanie, jak Partnerstwo Publiczno-Prywatne, obligacje komunalne czy rating. Dlaczego do tej pory tych możliwości nie wykorzystywaliśmy? Chciałbym, żeby Elbląg był miastem nowoczesnymi i nowocześnie zarządzanym, co oznacza również sięganie po nowoczesne instrumenty finansowe. Elbląg w najbliższych latach nadal będzie potrzebował inwestycji zapewniających sprawne funkcjonowanie infrastruktury, ale przede wszystkim czas na nowoczesne inwestycje poprawiające jakość życia elblążan (aquapark). Obowiązkiem nowych władz i nowego Prezydenta będzie znalezienie optymalnego finansowania tych inwestycji.
      
       Cały wpis znajdą Państwo na moim blogu www.nowaczyk.wm.pl.
      
      
      
Grzegorz Nowaczyk

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Nie ma gorszej formy finansowania dla nas, szarych ludzi niż partnerstwo publiczno-prywatne. Oznacza to nic innego jak wybudowanie za państwowe pieniądze czyli nasze a zyski pójdą do kieszeni prywatnych i ich politycznych mecenasów, którzy będą tym zarządzać. Jest to mechanizm korupcyjny najwyższych lotów wprowadzony w Polsce zgodnie przez polityków wszystkich opcji.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Antypolityk(2010-08-23)
  • partnerstwo publiczno-prywatne? bedzie jak z autostradami - wybudowali je ograbiajac nas w podatkach, a pozniej sprzedali (niezle sie przy tym oblawiajac) takiemu Kulczykowi i za przejazd musimy znow placic. jest to podwojne okradanie obywateli
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    arnoldUPR(2010-08-23)
  • na pewno nie stać miasta na samodzielne sfinansowanie budowy aquaparku z budżetu. musimy szukać innego rozwiązania. co do pomysłu pana Nowaczyka - pierwszy przetarg jaki powinno ogłosić miasto w sprawie PPP dla aquaparku to zatrudnienie doradcy do przeprowadzenia całej procedury.
  • Zacznijcie budować wszystko co na obiecano a będzie dobrze, będą nowe miejsca pracy Elbląg się zmieni z szarego miasta w nowoczesne miasto. Bez nowych inwestycji nie będzie rozwoju Elbląga, olsztyn niech przeznacza więcej funduszy na nasze miasto inaczej szkoda wywodów i pisania.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    meloman(2010-08-23)
  • florek Chcecie wiedzieć dlaczego do dziś dnia nie powstal w Elblągu AQUAPARK Odpowiedz jest prosta :gdyby pobudował ten obiekt podmiot prywatny, radnym Elblaga nie wpadlaby ani jedna zlotowka do prywatnego portfela. I dla tego wlasnie wszelkie inwestycje (czyt. AQUAPAR, tor narciarski na Górze Chrobrego i inne atrakcje, ktore przyciagnęłyby ludzi i turystow), nie moga byc zrealizowane w miescie. Bo pazerni radni z preziem na czele nie zyskali by nic z tych inwestycji, a zyskaloby miasto. WNIOSEK :interes prywatny obecnej wladzy w Elblągu, dzięki radnym i preziowi "jest ważniejszy", niz interes miasta, a opinie ludzi wladza w Elblagu ma w d. .. pie. I to jest takze arogancja wladzy.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    florek(2010-08-23)
  • florek NIK powinien "prześwietlić ' finanse UM ELBLAG, ZBK i innych instytucji miejskich.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    florek(2010-08-23)
  • Florek! Ze swoim pierwszym komentarzem trafiłeś w sedno ale nawet jeśli zmieni się władza myślenie i działanie pozostanie to samo bowiem, bowiem taki mamy system wyborczy.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Upr owiec ale nie Arnold(2010-08-23)
  • W Elblągu potrzebna jest świeża krew - nowe pomysły, inicjatywa, zapraszanie inwestorów. Elblag musi się wreszcie obudzić ze snu zimowego. Wszystkie pomysły są lepsze od braku pomysłów
  • będa już niedługo i pan Nowaczyk i radni z PO mogli ten pomysł w realu przećwiczyć, bo obligacje chce wprowadzic prezydent Słoniona, a skoro to taki dobry pomysł panie Nowaczyk, to niech go pamn poprze
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    zatroskany(2010-08-23)
  • Szanowny panie zacznijmy może od ogłoszenia w ogólnopolskich mediach konkurs na zaprojektowanie ciągu kamieniczek nad rzeka Elbląg- oczywiście zgodnie z istniejacymi dokumentacjami i fotografii. Potem w ogólnopolskich mediach ogłośmy ofertę sprzedaży parceli do odbudowy tych kamieniczek zgodnie z technologia i wiedzą rzemiosła murarskiego. ( przy okazji powstało by kilka firm manufakturowych wytwarzających cegłówkę i dachówkę. ) Z cała pewnością wielu wpływowych, znanych i zamożnych obywateli nie tylko z Polski zechciałoby mieszkać w tak pięknym i prestiżowym miejscu Elblaga-Polski!!!!! Zacznijmy od prostych posunięć i REALNYCH!!!!!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Przyszły inwestor Wołodja(2010-08-23)
  • Słyszałem o tym. Przecież miasto ma kredyt na ponad 40 mln na te całe kładki, ratusze i światłowody, i co jeszcze chcą obligacji!!! Niech najpierw zrealizują to co obiecali i to z moich pieniedzy, a nie myślą o jakiś obligacjach i to na sam koniec rządów - to jakas paranoja!!!! NIE DLA SŁONINY i JEGO OBLIGACJI!!!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    POirytowany(2010-08-23)
  • Pan Słonina powinien już sobie odpuścić i iść na zasłużony wypoczynek, ustąpić z godnością miejsca młodym z inicjatywą, patrzącym w przyszłość z perspektywy 30,40- latka, a nie leśnego dziadka.
Reklama