UWAGA!

Zamknij Zamknij
"Achilles miał brata bliźniaka". Rzeźba Achillesa ma swojego brata-bliźniaka, znajdującego się na Greckiej wyspie Korfu, w Achillonie, czyli rezydencji austriackiej cesarzowej Elżbiety-Sissi, żony cesarza Franciszka Józefa. Autorem obu rzeźb jest Ernst Herter. Achilles z wyspy Korfu nosi sygnaturę z datą 1884, nasz elbląski Achilles jest datowany na rok 1886. Wynika z tego, Grecka wersja powstała dwa lata wcześniej. Obie rzeźby należały do cesarzowej Sisi, a nasz elbląski Achilles trafił jako dar ówczesnego niemieckiego ministerstwo kultury i sztuki. Obie rzeźby wydają się być identyczne, a oglądanie znajomej postaci z cokołu w egzotycznej scenerii było swiostym "deja vu", miło było spotkać znajomka w obcym kraju :)))
Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Sygnatura z nazwiskiem autora i datą na greckiej wersji Achillesa
  • ciekawe to
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    4
    0
    ii6yyi(2015-09-14)
  • Ten "nasz" wydaje sie jakis czystrzy;) A historia obu rzezb rzeczywisice ciekawa. Dzieki hawai za ta lekcje historii.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    4
    0
    niezalogowanaalmerka(2015-09-15)
  • Ten nasz tj. tzw. "golas" gdy ludzie po wojnie przyjeżdżali do Elbląga bardzo często spotykali się przy "golasie" i każdy wiedział gdzie to, z tym, że jego miejsce wtedy było gdzie indziej o ile się nie mylę stał przed hotelem Arbiter.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    0
    okoniowaty(2015-09-16)
  • Bardzo ciekawy fotoreportaż. Można pokusić się o konkurs w rodzaju " czym różnią się oba obrazki". Elbląski Achilles ma tors bardziej zwrócony w bok, podczas, gdy ten z Korfu - do przodu. To samo z głową, która wszakże osadzona jest na torsie. Bardzo podobni, ale jednak trochę się różnią :) Brawo autorze, to ciekawa lekcja historii :)
  • Otóż nie różnią się one niczym oprócz cokołów (grecki zdaje się być oryginalny, podczas gdy ten elbląski jest bardziej współczesny) oraz powierzchownych zanieczyszczeń. Wystarczy spojrzeć na zarys cokołu oraz położenie lewej nogi posągu względem torsu. Zdjęcia zostały po prostu wykonane pod różnymi kątami. Elbląski Achilles został uwieczniony en face, natomiast jego brat z Korfu nieco pod kątem.
  • W latach mojej młodości (lata 60 te) Achilles stał na Placu Grunwaldzkim w sąsiedztwie uroczej "szczalni".
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    0
    krzychp(2015-09-21)
  • To nie jest fotoreportaż, ale lekcja historii rzeczywiście ciekawa :)
  • Dziękuję Autorowi za ten artykuł. Jako Polka mieszkająca na Korfu aż wstyd się przyznać, ale pierwszy raz usłyszałam tą historię. Zapraszamy na Korfu! www.instagram.com/thebestofcorfu Hashtagi: #korfu, #achilles, #sissi, #grecja, #elblag
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Kate86(2021-07-08)
Redakcja nie odpowiada za treść i formę zamieszczonych powyżej wypowiedzi.
Reklama