Wtorek, 21 stycznia 2025, imieniny Agnieszki, Jarosława. Dzień Babci
Reklama

UWAGA!

W Robotniczym Elblągu

Środa, 2 maja 1951 r. Dziennik Bałtycki nr 119

Dzień 1 Maja, dzień święta klasy robotniczej całego świata, drogi jest i bliski sercu każdego Polaka. Dzień ten zakwita każdego roku czerwienią flag i transparentów, głoszących hasła wolności, sprawiedliwości i pokoju.
     Robotniczy Elbląg radośnie powitał dzień 1 Maja. Ponad 32 tysięcy osób zebrało się na placu Krasińskiego, w skupieniu słuchając treściwych, okolicznościowych przemówień. W imieniu KW – PZPR przemawiał ob. Kopala, następnie ob. Posz ze Stronnictwa Demokratycznego oraz przewodniczący ZMP ob. Pietia. Na ulicy Grunwaldzkiej gdzie znajdowała się trybuna zebrały się wielotysięczne rzesze ludności w oczekiwaniu na defiladę.
     Czoło pochodu tworzyły poczty sztandarowe, instytucji społecznych, organizacji masowych partii i zakładów pracy. Za pocztami maszerowali, przedstawiciele partii, władz, organizacji, instytucji masowych. Dalej szły zwarte szeregi sportowców, zorganizowanych w miejscowych klubach i kołach sportowych. Barwny las szturmówek, znaków SPO, transparentów z hasłami, manifestującymi gotowość sportowców do pracy i obrony ojczyzny towarzyszył kolumnom sportowym. Na specjalne wyróżnienie zasłużyły kolumny klubów Stali i Budowlanych i bijące w oczy tężyzną liczne szeregi młodzieży, zrzeszonej w SKS-ach, oraz Ludowe Zespoły Sportowe, które wystąpiły w strojach regionalnych.
     Oklaski i wiwaty wzmagają się – to mocnym robotniczym krokiem idą przodownicy z Zakładów Mechanicznych im. Karola Świerczewskiego. Liczna kolumna zakładów tonie dosłownie w powodzi szturmówek, haseł i transparentów. Niemniejsza owacja spotyka pracowników, Warmińskiej Fabryki Wyrobów Metalowych z idącą na czele grupą przodowników, przybranych ozdobnymi wstęgami, na których napisy głosiły dumnie o osiągniętych wynikach we współzawodnictwie pracy.
     Idą dalej radością swego święta ożywione pracownice Zakładów odzieżowych. Za nimi na olbrzymich wozach Zakładów Budowlanych nr 6 przodownicy murarscy demonstrują budowę domu. Hucznymi oklaskami i okrzykami witane są granatowe szeregi Żeglugi Śródlądowej i uczennice Szkoły Młodszych Pielęgniarek, maszerujące w białych kitlach. Na czele grupy Przemysłu Torfowego idą górale w swoich strojach regionalnych, przybyli do Elbląga z Zakładów Torfowych z Czarnego Dunajca.
     Entuzjastyczne okrzyki towarzyszą przemarszowi olbrzymiej grupy Centralnej Szkoły Administracji Rolniczej – Szkoły Awansu Społecznego. Wielka ilość transparentów z hasłami produkcyjnymi towarzyszy tej grupie, mającej przed sobą szczytne zadania przestawienia wsi polskiej na nowe, socjalistyczne tory.
     Za nimi idą i jadą na umajonych i przybranych szturmówkami i transparentami samochodach grupy z PGR-ów – kuźni kadr rolniczych, członkowie spółdzielni produkcyjnych z całego powiatu, przedstawiciele POM-ów i SOM-ów. Kolumny traktorów i samochody z karykaturami podżegaczy wojennych i wrogów klasowych zamykały ten imponujący pochód 1-majowy robotniczego Elbląga.
     
oprac. Olaf B.

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Wziąć pod uwagę życzenia pasażerów (Głos z przeszłości, odc. 181)
Wziąć pod uwagę życzenia pasażerów (Głos z2025-01-19
Dawno temu w Elblągu…  podano statystyki urodzeń z 1901 roku
Dawno temu w Elblągu…  podano statystyki2025-01-18
Woda i ogień (W kadrach pomiędzy Elbingiem a Elblągiem, odc. 5)
Woda i ogień (W kadrach pomiędzy Elbingiem2025-01-14

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama